Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rzeka Radunia wypływa z zespołu malowniczych jezior Wyżyny Kaszubskiej o łącznej powierzchni ok. 22 km 2, położonych pomiędzy Kościerzyną a Kartuzami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rzeka Radunia wypływa z zespołu malowniczych jezior Wyżyny Kaszubskiej o łącznej powierzchni ok. 22 km 2, położonych pomiędzy Kościerzyną a Kartuzami."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Rzeka Radunia wypływa z zespołu malowniczych jezior Wyżyny Kaszubskiej o łącznej powierzchni ok. 22 km 2, położonych pomiędzy Kościerzyną a Kartuzami. Ujście rzeki do Motławy – lewobrzeżnego dopływu rz. Wisły znajduje się nieopodal m. Pruszcz Gdański. Całkowita długość rzeki wynosi ok. 105 km, powierzchnia zlewni 837 km 2, zaś spadek 162 m. Początki wykorzystania energetycznego rzeki sięgają XIV wieku kiedy to oliwscy cystersi pobudowali młyn w okolicy Żukowa. W tym samym stuleciu Krzyżacy wybudowali w Gdańsku Wielkie Młyny a dla doprowadzenia do nich wody i uzyskania niezbędnego spadu wykorzystali istniejący od 1338r. kanał lateralny o długości 13 km. wykonany dla napełniania fosy obronnej miasta. W XXw. (lata 1910 – 1937) zbudowano na Raduni osiem elektrowni wodnych o łącznej mocy ok. 14 MW. Łączny spad wykorzystany przez te elektrownie wynosi 120 m co stanowi ponad 60% całkowitego spadku rzeki. Jeziora w górnym biegu rzeki, których poziom można regulować za pomocą trzech jazów umożliwiają magazynowanie wody (do 10 x 10 6 m 3 ) w okresie zwiększonych dopływów i racjonalne jej wykorzystanie w pozostałych okresach.

4 Elektrownia wodna-tak, często w języku potocznym, nazywają tutejsi mieszkańcy budowle na Raduni i jej kanałach, które dość licznie rozlokowały się na terenie Gminy Kolbudy. Zobaczyć je można w Łapinie, Kolbudach i Bielkowie. Są to obiekty, liczących ponad 50 lat, wciąż czynnych elektrowni wodnych. W latach zbudowano ich na Raduni osiem. Pierwsze elektrownie wodne powstały jednak jeszcze wcześniej, bo w 1910 r. w Rutkach (kartuskie) i Straszynie (k/Pruszcza Gdańskiego), a powodem był górski charakter rzeki Raduni. W okresie roztopów niesione przez nią rumowisko zatykało ujście do Motławy.

5 W latach międzywojennych Wolne Miasto Gdańsk dążyło do własnego zasilania w energię elektryczną. I tak też się stało. Senat Gdański podjął stosowną decyzję i wybudował elektrownie w Łapinie i Bielkowie (Gmina Kolbudy). W Kolbudach wybudowano jar i wykorzystując naturalny spadek terenu, skrócono bieg rzeki. Wody skomasowane w dwóch zbiornikach popłynęły sztucznym kanałem. To pozwoliło na uzyskanie 45 metrowego spadku wód, i co warto podkreślić nie ma na wybrzeżu drugiego takiego naturalnego spadku.

6 Elektrownia Wodna Straszyn - została zbudowana już 3 października 1910 roku. Inwestycja powstała z inicjatywy Rady Powiatu Gdańsk Wyżyny w celu zapobieżenia wiosennym powodziom, podczas których wody Raduni zagrażały terenom na przedpolu fortów (rejon opływu Motławy). Zbiornik retencyjny w Straszynie miał ograniczyć spływ wód roztopowych i zatrzymać rumowisko wleczone przez wezbraną Radunię. W dawnych czasach nie pozwalano sobie na niewykorzystywanie istniejącego piętrzenia, toteż u podnóża zapory zainstalowano dwie turbiny kotłowe Francisa. Niedługo później, 18 października 1910 roku uruchomiono Elektrownię Wodną Rutki.

7 Elektrownia Wodna Rutki – Tu inwestorem był powiat kartuski. Cel uruchomienia zakładu był przede wszystkim energetyczny, elektrownia zaś miała dostarczać energię okolicznym terenom. W latach dwudziestych elektrownię w Rutkach włączono do linii 60kV Gródek - Wybrzeże i prąd z Rutek popłynął do Gdyni, zasilając budowę portu i miasta.

8 Po wojnie cała kaskada Raduni przechodziła różne reorganizacje, zawsze jednak centrum Zespołu Elektrowni Wodnych mieściło się w Straszynie. Obecnie rejon Elektrowni Wodnych w Straszynie grupuje ich 12. Rocznie produkują 30 tys. MWh, które może pokryć roczne zapotrzebowanie na energię miasta wielkości Kościerzyny. Energia wód Raduni zamieniona w ekologiczną energię elektryczną płynie do ogólnej sieci energetycznej.

9


Pobierz ppt "Rzeka Radunia wypływa z zespołu malowniczych jezior Wyżyny Kaszubskiej o łącznej powierzchni ok. 22 km 2, położonych pomiędzy Kościerzyną a Kartuzami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google