Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego doń Bugu. Budowa zapory i sztucznego jeziora o powierzchni ponad 800 ha (z cofkami 3300 ha) trwała prawie 4 lata i została zakończona w 1964 roku. Przerzucono ponad 5 mln metrów sześciennych ziemi i wzniesiono ponad 60 km wałów ochronnych. Pojemność zbiornika ocenia się na ponad 90 mln metrów sześciennych wody. Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego doń Bugu. Budowa zapory i sztucznego jeziora o powierzchni ponad 800 ha (z cofkami 3300 ha) trwała prawie 4 lata i została zakończona w 1964 roku. Przerzucono ponad 5 mln metrów sześciennych ziemi i wzniesiono ponad 60 km wałów ochronnych. Pojemność zbiornika ocenia się na ponad 90 mln metrów sześciennych wody.

5 Oceniana pierwotnie na około 60 tysięcy pojemność okolicznych domów turystycznych i ośrodków wypoczynkowych dawno już została przekroczona. Miejsce dzisiejszego Zalewu - rejon łączenia się trzech wielkich rzek - Bugu, Narwi i Wisły - od dawna fascynowało przybyszów i mieszkańców. Zwłaszcza rzeki które od niepamiętnych czasów ułatwiały transport towarów i komunikację. Ostatecznie zamożność Polski "Złotego wieku" w dużej mierze zależała także od możliwości sprawnego wyeksportowania nadwyżek żywności. Oczywiście najważniejsza była Wisła, ale poważną rolę pełniły także rzeki do niej uchodzące. Oceniana pierwotnie na około 60 tysięcy pojemność okolicznych domów turystycznych i ośrodków wypoczynkowych dawno już została przekroczona. Miejsce dzisiejszego Zalewu - rejon łączenia się trzech wielkich rzek - Bugu, Narwi i Wisły - od dawna fascynowało przybyszów i mieszkańców. Zwłaszcza rzeki które od niepamiętnych czasów ułatwiały transport towarów i komunikację. Ostatecznie zamożność Polski "Złotego wieku" w dużej mierze zależała także od możliwości sprawnego wyeksportowania nadwyżek żywności. Oczywiście najważniejsza była Wisła, ale poważną rolę pełniły także rzeki do niej uchodzące.

6 Powstanie Zalewu znacznie zminimalizowało groźby powstawania powodzi w dolnym biegu obu rzek, umożliwiło nawodnienie około 8 tysięcy ha łąk i słabych gruntów, ponadto uporządkowało problem gospodarki wodnej na obszarze ponad 13 tysięcy hektarów. Duże znaczenie dla systemu energetycznego Polski ma hydroelektrownia w Dębem o mocy 20 MW. Najważniejszą jednak rolę Zalewu upatrywać należy w szansie jaką stworzył on okolicznym wsiom i miasteczkom czyniąc z nich naturalne zaplecze turystyczne i wypoczynkowe dla stolicy. Powstanie Zalewu znacznie zminimalizowało groźby powstawania powodzi w dolnym biegu obu rzek, umożliwiło nawodnienie około 8 tysięcy ha łąk i słabych gruntów, ponadto uporządkowało problem gospodarki wodnej na obszarze ponad 13 tysięcy hektarów. Duże znaczenie dla systemu energetycznego Polski ma hydroelektrownia w Dębem o mocy 20 MW. Najważniejszą jednak rolę Zalewu upatrywać należy w szansie jaką stworzył on okolicznym wsiom i miasteczkom czyniąc z nich naturalne zaplecze turystyczne i wypoczynkowe dla stolicy.

7

8


Pobierz ppt "Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google