Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POD UTWORZENIE OGRODU BOTANICZNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POD UTWORZENIE OGRODU BOTANICZNEGO"— Zapis prezentacji:

1

2 POD UTWORZENIE OGRODU BOTANICZNEGO
TEREN POD UTWORZENIE OGRODU BOTANICZNEGO

3 Zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Mściwojów działka nr 379/18 w obrębie wsi Targoszyn przeznaczona jest pod utworzenie ogrodu botanicznego. Obszar, który może być przeznaczony na ten cel wynosi 18,8295 ha. W istniejącym wokół pałacu parku krajobrazowym zachowany jest drzewostan, w którym występuje wiele gatunków drzew, a wiek najstarszych ocenia się na ok. 150 lat. Utworzenie ogrodu może służyć przede wszystkim kształceniu słuchaczy przyrodniczych kierunków studiów w zakresie botaniki i innych dyscyplin biologicznych. Może być również miejscem, gdzie w ramach edukacji przyrodniczej mogą odbywać się spotkania z przyrodą dla dzieci lub zajęcia z biologii prowadzone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Dzięki utworzeniu ogrodu, oprócz działalności dydaktycznej możliwe staną się badania naukowe, m.in. na temat: sposobów uprawy zagrożonych i ginących gatunków roślin, przydatności gatunków do założeń ogrodowych o charakterze ozdobnym, aklimatyzacji rzadko w kraju uprawianych drzew oraz krzewów.

4

5

6

7 Drogi gminne (kolor czerwony) łączące zespół pałacowo – parkowy w Targoszynie i zbiornik wodny „Mściwojów” tworzą sieć szlaków, pozwalających na swobodne poruszanie się pomiędzy dwoma obiektami. Drogami gminnymi (są to drogi transportu rolniczego, gruntowe) w krótkim odstępie czasu - można pokonać odległość między zbiornikiem a planowanym ogrodem Istnieje również możliwość korzystania z drogi powiatowej (nawierzchnia bitumiczna) – kolor niebieski. Odległość między ogrodem a zbiornikiem – ok. 2 km

8

9 Teren przeznaczony pod ogród botaniczny usytuowany jest w centrum wsi Targoszyn. Dojazd do Zbiornika wodnego „Mściwojów” - korzystając z dróg gminnych – zajmuje ok. 15 min. Jest to odległość ok. 700 m.

10

11 Południowo wschodnią część układu zajmuje zabudowa folwarczna.
Park w Targoszynie usytuowany jest w środkowo zachodniej części wsi. Od północy i wschodu sąsiaduje z zabudową wsi, od południa i zachodu – teren niezabudowany. Południowo wschodnią część układu zajmuje zabudowa folwarczna. Od dnia r. pałac i park są własnością Gminy Mściwojów. 15 listopada 2001r. na podstawie porozumienia pomiędzy Gminą Mściwojów a Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Dolnego Śląska we Wrocławiu na bazie pałacu utworzone zostało Centrum Kultury, Edukacji i Promocji „Dom Śląski”. Zespół pałacowo-parkowy jest miejscem, w którym odbywa się szereg spotkań oraz imprez plenerowych. Rok rocznie pałac gości artystów plastyków, którzy podczas Międzynarodowych Plenerów Malarskich uczestniczą w warsztatach malarskich. Wystawa prac poplenerowych połączona jest przeważnie z uroczystościami z okazji Dożynek Gminnych. W tym miejscu odbywają się również konferencje oraz narady.

12

13

14

15 Na terenie zespołu pałacowo-parkowego odbywa się szereg cyklicznych imprez na świeżym powietrzu.
Każdego roku odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie połączona z Gminnym Świętem Plonów

16 Międzynarodowe Zawody Pożarniczo-Sportowe.
Od 2003 roku odbywają się Międzynarodowe Zawody Pożarniczo-Sportowe. W trakcie imprez zapewniamy smaczny poczęstunek

17 oraz innych znamienitych gości
Wnętrza pałacu w Targoszynie gościły m.in. przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz innych znamienitych gości


Pobierz ppt "POD UTWORZENIE OGRODU BOTANICZNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google