Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUZYKA W EPOCE ROMANTYZMU Romuald Rydz kl. IITi. Romantyzm – prąd ideowy, literacki i artystyczny – rozwinął się w Europie między Wielką Rewolucją Francuską

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUZYKA W EPOCE ROMANTYZMU Romuald Rydz kl. IITi. Romantyzm – prąd ideowy, literacki i artystyczny – rozwinął się w Europie między Wielką Rewolucją Francuską"— Zapis prezentacji:

1 MUZYKA W EPOCE ROMANTYZMU Romuald Rydz kl. IITi

2 Romantyzm – prąd ideowy, literacki i artystyczny – rozwinął się w Europie między Wielką Rewolucją Francuską a Wiosną Ludów. W muzyce obejmuje niemal cały wiek XIX. Romantyzm – prąd ideowy, literacki i artystyczny – rozwinął się w Europie między Wielką Rewolucją Francuską a Wiosną Ludów. W muzyce obejmuje niemal cały wiek XIX.

3 Epoka ta stworzyła nowe formy życia wprowadzając nieznaną niegdyś muzykę. Epoka ta stworzyła nowe formy życia wprowadzając nieznaną niegdyś muzykę.

4 Dominującymi cechami muzyki stały się subiektywizm i emocjonalizm, a głównym postulatem romantyzmu było powiązanie muzyki z innymi rodzajami sztuki- poezją: tańcem tańcem dramatem dramatem malarstwem malarstwem Charakteryzowała go wielość nurtów i indywidualizm postaw twórczych, dla których podstawę stylistyczną stanowił przejęty z okresu klasycyzmu warsztat kompozytorski.

5 WYSTEPUJE: Przewaga treści nad formą Przewaga treści nad formą Programowość w muzyce (utwór ma treść pozamuzyczną) Programowość w muzyce (utwór ma treść pozamuzyczną) Uczuciowość Uczuciowość Subiektywizm, indywidualizm twórców Subiektywizm, indywidualizm twórców

6 Elementy narodowe i ludowe Elementy narodowe i ludowe Tematyka fantastyczna i baśniowa Tematyka fantastyczna i baśniowa Rozwój wirtuozostwa Rozwój wirtuozostwa Rozwój instrumentacji Rozwój instrumentacji Rozszerzenie harmoniki Rozszerzenie harmoniki

7 Rozwój muzykowania domowego Rozwój muzykowania domowego Powstawanie szkół narodowych: jest to grupa ludzi opierająca się o muzykę narodową. Powstawanie szkół narodowych: jest to grupa ludzi opierająca się o muzykę narodową. emocjonalizm (wyrażanie uczuć) emocjonalizm (wyrażanie uczuć) ludowość (związek muzyki z folklorem swojego narodu, sięganie do motywów muzyki ludowej) ludowość (związek muzyki z folklorem swojego narodu, sięganie do motywów muzyki ludowej)

8 Naczelnym postulatem estetycznym romantyzmu była idea syntezy sztuk - powiązania muzyki z innymi sztukami, zwłaszcza z literaturą. Naczelnym postulatem estetycznym romantyzmu była idea syntezy sztuk - powiązania muzyki z innymi sztukami, zwłaszcza z literaturą.

9 Wyrazem tego stała się: Wyrazem tego stała się: –pierwszoplanowa rola liryki wokalnej – wykorzystywanie pieśni jako tematu w muzyce instrumentalnej – rozwój miniatury instrumentalnej, opartej często na wzorcach pieśniowych.

10 Pod wpływem tendencji programowych, dominujących w muzyce symfonicznej, nastąpiło wzbogacenie kolorystyki dźwiękowej. Pod wpływem tendencji programowych, dominujących w muzyce symfonicznej, nastąpiło wzbogacenie kolorystyki dźwiękowej.

11 Przejawiało się to w rozbudowie orkiestry: Przejawiało się to w rozbudowie orkiestry: – w rozwoju wirtuozostwa instrumentalnego, a zwłaszcza wirtuozostwa fortepianowego i skrzypcowego – w technicznych udoskonaleniach instrumentów –w rozkwicie sztuki instrumentacji –w intensywnym wykorzystaniu w symfonice głosów ludzkich

12 Następowała też stopniowa rozbudowa harmoniki dur-moll aż do granic tonalności. Następowała też stopniowa rozbudowa harmoniki dur-moll aż do granic tonalności.

13 System dur-moll - system tonalny opierający się na pokrewieństwie skalach durowych i molowych. System dur-moll - system tonalny opierający się na pokrewieństwie skalach durowych i molowych.

14 Główne postacie muzyki w epoce romantyzmu

15 Franz Schubert Franz Schubert Franz Schubert Franz Schubert

16 Robert Schumann Robert Schumann Robert Schumann Robert Schumann

17 Felix Mendelssohn-Bartholdy Felix Mendelssohn-Bartholdy Felix Mendelssohn-Bartholdy Felix Mendelssohn-Bartholdy

18 Niccolo Paganini Niccolo Paganini Niccolo Paganini Niccolo Paganini

19 Edward Grieg Edward Grieg Edward Grieg Edward Grieg

20 Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin

21 Stanisław Moniuszko Stanisław Moniuszko Stanisław Moniuszko Stanisław Moniuszko

22 Henryk Wieniawski Henryk Wieniawski Henryk Wieniawski Henryk Wieniawski

23 Carl Maria von Weber Carl Maria von Weber Carl Maria von Weber Carl Maria von Weber

24 Johannes Brahms Johannes Brahms Johannes Brahms Johannes Brahms

25 Hector Berlioz Hector Berlioz Hector Berlioz Hector Berlioz

26 Antonín Dvořák Antonín Dvořák Antonín Dvořák Antonín Dvořák

27 Bedřich Smetana Bedřich Smetana Bedřich Smetana Bedřich Smetana

28 Ferenc Liszt Ferenc Liszt Ferenc Liszt Ferenc Liszt

29 Gustav Mahler Gustav Mahler Gustav Mahler Gustav Mahler

30 Anton Bruckner Anton Bruckner Anton Bruckner Anton Bruckner

31 Hans von Bülow Hans von Bülow Hans von Bülow Hans von Bülow

32 Richard Wagner Richard Wagner Richard Wagner Richard Wagner

33 Richard Strauss Richard Strauss Richard Strauss Richard Strauss

34 Camille Saint-Saëns Camille Saint-Saëns Camille Saint-Saëns Camille Saint-Saëns

35 Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski

36 Modest Musorgski Modest Musorgski Modest Musorgski Modest Musorgski

37 Giovanni Bottesini Giovanni Bottesini Giovanni Bottesini Giovanni Bottesini

38 Biografie trzech przedstawicieli romantyzmu Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski Piotr Czajkowski Ferenc Liszt Ferenc Liszt Ferenc Liszt Ferenc Liszt

39 Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli. Był wątłym, chorowitym dzieckiem. Często chorował na zapalenie migdałków więc musiał leżeć w łóżku. Pierwszą rzeczą którą robił po wstaniu z łóżka to gra na pianinie. urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli. Był wątłym, chorowitym dzieckiem. Często chorował na zapalenie migdałków więc musiał leżeć w łóżku. Pierwszą rzeczą którą robił po wstaniu z łóżka to gra na pianinie.

40 Chopin koncertował publicznie od 1818 r. Z przyjemnością zagrał koncert dla cara Aleksandra. Chopin koncertował publicznie od 1818 r. Z przyjemnością zagrał koncert dla cara Aleksandra.

41 Na swoim publicznym koncercie zaprezentował widzom swój najnowszy wynalazek: eolomelodykon lub choralion - instrument klawiszowy podobny do organów. Na swoim publicznym koncercie zaprezentował widzom swój najnowszy wynalazek: eolomelodykon lub choralion - instrument klawiszowy podobny do organów.

42 Stał się przystojnym, a także towarzyskim młodzieńcem. Był mile widziany nie tylko na wszelkich imprezach, nie tylko przez przyjaciół, ale także przez jego fanów. Stał się przystojnym, a także towarzyskim młodzieńcem. Był mile widziany nie tylko na wszelkich imprezach, nie tylko przez przyjaciół, ale także przez jego fanów.

43 Jego pierwszą miłością była Konstancja Gładkowska. Jego pierwszą miłością była Konstancja Gładkowska.

44 Bardzo lubił obdarowywać prezentami swoich bliskich i znajomych. Jego zainteresowaniem była nie tylko gra na pianinie, ale także rysowanie karykatur. Bardzo lubił obdarowywać prezentami swoich bliskich i znajomych. Jego zainteresowaniem była nie tylko gra na pianinie, ale także rysowanie karykatur.

45 W 1831 r. wyjechał do Paryża, gdzie po 18 latach zmarł po ciężkiej chorobie. W 1831 r. wyjechał do Paryża, gdzie po 18 latach zmarł po ciężkiej chorobie.

46 Jego najbardziej znane utwory Polonezy Polonezy – 2 polonezy opus 26 (1834-1835), – 2 polonezy opus 40 (1838-1839), – Polonez fis-moll opus 44 (1841), – Polonez As-dur opus 53 (1842), – Polonez-fantazja As-dur opus 61 (1846), – Andante spianato i Polonez Es-dur na fortepian i orkiestrę opus 22 (1830-1835)

47 Mazurki – 5 mazurków opus 6 (1830-1831), – 4 mazurki opus 7 (1830-1831), – 4 mazurki opus 24 (1834-1835), – 4 mazurki opus 30 (1835-1837), – 4 mazurki opus 33 (1837-1838), – 4 mazurki opus 41 (1838-1839), – 3 mazurki opus 50 (1841-1842), – 3 mazurki opus 56 (1843),

48 Piotr Czajkowski Piotr Iljicz Czajkowski (ur. 7 maja 1840 r. w Wotkińsku, zm. 6 listopada 1893 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej Piotr Iljicz Czajkowski (ur. 7 maja 1840 r. w Wotkińsku, zm. 6 listopada 1893 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej

49 Najsłynniejsze utwory Czajkowskiego: Symfonia No 1 "Zimnyje grozy Symfonia No 1 "Zimnyje grozy Symfonia No 6 "Patetyczna Symfonia No 6 "Patetyczna Symfonia "Manfred" Symfonia "Manfred"

50 Ferenc Liszt Ferenc Liszt ur. 22 października 1811, zm. 31 lipca 1886 – kompozytor i pianista węgierski epoki romantyzmu. Stworzył taki gatunek, jak poemat symfoniczny. ur. 22 października 1811, zm. 31 lipca 1886 – kompozytor i pianista węgierski epoki romantyzmu. Stworzył taki gatunek, jak poemat symfoniczny.

51 Utwory Liszta Fantazja i Fuga B A C H Fantazja i Fuga B A C H Symfonia faustowska Symfonia faustowska Symfonia dantejska Symfonia dantejska 13 poematów symfonicznych 13 poematów symfonicznych –To tylko niektóre z licznej kolekcji artysty.

52 Lot trzmiela Korsakowa Utwór posiada jednorodny rytm, dobre wartości rytmiczne, jest wykonywany w szybkim tempie. Całość wykonania wskazuje na wielki talent kompozytora, który za pomocą fortepianu potrafił ukazać kunszt muzyczny w sposób niezmiernie oryginalny. W dobie dzisiejszych czasów Lot trzmiela wykorzystywany jest do prowadzenia zajęć rytmicznych. Utwór posiada jednorodny rytm, dobre wartości rytmiczne, jest wykonywany w szybkim tempie. Całość wykonania wskazuje na wielki talent kompozytora, który za pomocą fortepianu potrafił ukazać kunszt muzyczny w sposób niezmiernie oryginalny. W dobie dzisiejszych czasów Lot trzmiela wykorzystywany jest do prowadzenia zajęć rytmicznych.

53 przygotował: przygotował: Romuald Rydz Romuald Rydz


Pobierz ppt "MUZYKA W EPOCE ROMANTYZMU Romuald Rydz kl. IITi. Romantyzm – prąd ideowy, literacki i artystyczny – rozwinął się w Europie między Wielką Rewolucją Francuską"

Podobne prezentacje


Reklamy Google