Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Renesans Wykonawca ; Monika Bartoś. Renesans - nazwa epoki pochodzi od francuskiego słowa "renaissance", co można przetłumaczyć jako "odrodzenie". W muzyce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Renesans Wykonawca ; Monika Bartoś. Renesans - nazwa epoki pochodzi od francuskiego słowa "renaissance", co można przetłumaczyć jako "odrodzenie". W muzyce."— Zapis prezentacji:

1 Renesans Wykonawca ; Monika Bartoś

2 Renesans - nazwa epoki pochodzi od francuskiego słowa "renaissance", co można przetłumaczyć jako "odrodzenie". W muzyce do okresu renesansu zalicza się lata od 1430 do 1600. Podstawowym założeniem renesansu jest powrót, odrodzenie kultury antycznej. W muzyce to okres, kiedy rozwija się muzyka świecka, jej elementy przenikają do muzyki religijnej i na odwrót. Powoli zaczyna się również kształtować system tonalny (dur- moll), który wypiera średniowieczny system skal modalnych. Następuje też rozwój muzyki instrumentalnej.

3 Najważniejsze formy muzyczne w okresie renesansu to: - msza, motet - muzyka religijna; - pieśń - we Francji chanson, we Włoszech frottola; - madrygał - utwór wielogłosowy, który cechuje bardzo ścisły związek z tekstem literackim; - formy instrumentalne: preludium, ricercar (oparty na technice imitacyjnej - z niego wykształci się fuga), toccata (utwór na instrumenty klawiszowe), fantazja (utwór o swobodnej budowie).

4 Polifonia Polifonia, technika kompozytorska polegająca na równoczesnym prowadzeniu kilku linii melodycznych. Stosowana była w muzyce od czasów średniowiecza, kiedy to wykształciły się także reguły kontrapunktu, rządzące prowadzeniem głosów w polifonii.kontrapunktu

5 Słynni artyści renesansu : - Leonardo da Vinci (1452 – 1519 ) Malarz (Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza.) - Rafael ( 1483 – 1520 ) Architekt i malarz ( Madonna Sykstyńska.) - Dante Alighieri (1265 – 1321 ) Poeta ( Boska Komedia ) William Szekspir ( 1545 – 1616 ) Angielski dramaturg i reformator teatru ( hamlet, Romeo i Julia.)

6 Instrumenty renesansu : -lutnia -szpined -klawikord -organy -flet -lira

7 Ostatnia Wieczerza


Pobierz ppt "Renesans Wykonawca ; Monika Bartoś. Renesans - nazwa epoki pochodzi od francuskiego słowa "renaissance", co można przetłumaczyć jako "odrodzenie". W muzyce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google