Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajemniczy komin w Biedrzychowej Historia cegielni w Biedrzychowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajemniczy komin w Biedrzychowej Historia cegielni w Biedrzychowej."— Zapis prezentacji:

1 Tajemniczy komin w Biedrzychowej Historia cegielni w Biedrzychowej.

2 Plan działań opracowany na potrzeby projektu: Wybór obiektu badawczego Zebranie informacji o zabytku - kwerenda zabytku, Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej, zgromadzenie materiału fotograficznego, Opracowanie prezentacji multimedialnej na temat historii cegielni, umieszczenie jej na stronie szkoły, Ogłoszenie przez szkolną Radiolę, że prezentację można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.

3 Kwerenda zabytku – gromadzenie materiału Zobaczcie! Ciekawa strona na temat Biedrzychowa. www.schlesien- silesia.info

4 Kwerenda zabytku – gromadzenie materiału O! Jest kilka informacji na temat cegielni w Gazecie Polkowickiej.

5 Co wiemy o zabytku – historia cegielni w Biedrzychowej Historia cegły –podstawowe informacje Od zamierzchłej przeszłości podstawowymi materiałami do budowy ścian różnych budowli były: glina naturalna i wypalona (cegła), kamień oraz drewno. W dużym skrócie proces technologiczny wyrobu cegły to: dostarczenie wody do gliny celem jej przerobu – uformowanie cegieł – odprowadzenie wody z uformowanych cegieł – wypał cegieł. Więcej szczegółów: Uformowany blok gliniany, jest cięty w pojedyncze cegły. Przed wypałem cegłę należy jeszcze wysuszyć (niewysuszona cegła podczas wypału popękałaby). Trwa to kilka tygodni. Wysuszoną cegłę układa się ręcznie w odpowiednie stosy wewnątrz pieca kręgowego. Wypał w piecu trwa nieprzerwanie, zazwyczaj 3 – 4 dni. Po wystudzeniu, cegła jest gotowa. Piec kręgowy skonstruował Fryderyk Eduard Hoffmann.

6 Co wiemy o zabytku – historia cegielni w Biedrzychowej Cegielnia w Biedrzychowej powstała w drugiej połowie XIX wieku. Należała do dóbr dworskich w Szklarach Górnych. Cegielnia w Biedrzychowej powstała w drugiej połowie XIX wieku. Należała do dóbr dworskich w Szklarach Górnych. Oprócz cegieł produkowała wysokiej jakości rury drenarskie i czerwone dachówki. Oprócz cegieł produkowała wysokiej jakości rury drenarskie i czerwone dachówki. Po II wojnie światowej uległa dewastacji. Po II wojnie światowej uległa dewastacji. Do dzisiaj pozostał tylko komin górujący nad wsią. Do dzisiaj pozostał tylko komin górujący nad wsią.

7 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej Postanowiliśmy zobaczyć ruiny i zgromadzić materiał fotograficzny. Wyruszyliśmy do Biedrzychowej na rowerach.

8 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej Nasza szkoła - Polkowice Cegielnia w Biedrzychowej

9 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej Tajemniczy komin

10 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej

11 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej

12 Wizja lokalna – wycieczka rowerowa do Biedrzychowej Do cegielni prowadziła aleja dębowa.

13 Propagowanie historii cegielni w społeczności szkolnej/środowisku lokalnym. Prezentacja projektu. Zapraszamy do poznania historii cegielni na stronie internetowej szkoły. www.sp2polkowice. republika.pl i w gazetce szkolnej.


Pobierz ppt "Tajemniczy komin w Biedrzychowej Historia cegielni w Biedrzychowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google