Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SOŁECTWO CZYMANOWO GMINA GNIEWINO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SOŁECTWO CZYMANOWO GMINA GNIEWINO."— Zapis prezentacji:

1 SOŁECTWO CZYMANOWO GMINA GNIEWINO

2 Gdzie jesteśmy ? Lokalizacja :
Sołectwo znajduje się w północnej części Gminy Gniewino i obejmuje dwie miejscowości położone nad Jeziorem Żarnowieckim : Czymanowo i Opalino. ∙ Odległość od głównego ośrodka Gminy – miejscowości Gniewino : 5 km ∙ Odległość od najbliższego miasta siedziby Powiatu Wejherowskiego : 25 km ∙ Odległość od najbliższej miejscowości nadmorskiej – Białogóry : 15 km

3 Mieszkańcy sołectwa Demografia : Liczba ludności miejscowości :
∙ Czymanowo : 304 osoby ∙ Opalino : 64 osoby * Na podstawie danych można zaobserwować , iż w ciągu lat 2000 – 2012 liczba mieszkańców Czymanowa ( osoby ) pozostała prawie niezmienna , za wskazaniem na lekki wzrost zaludnienia , natomiast liczba mieszkańców Opalina wskazuje stałą tendencję spadkową : (81 – 64 osób ). Dane z 2012 r. cyt.z : _i _ich_mieszkancy

4 CZYMANOWO – ZARYS HISTORYCZNY
1772 to ponury początek pruskiego ucisku i zniemczania miejscowych Kaszubów. Do 1918 Czymanowo znajdowało się pod administracją zaboru pruskiego, obowiązującą nazwą niemieckiej administracji dla Czymanowa do 1872 była nazwa Czimmanau. W 1873 nazwa Czimmanau została przez pruskich propagandystów niemieckich zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na nowo wymyśloną i bardziej niemiecką – Rauschendorf . Po I wojnie światowej wieś pozostała poza granicami Polski stając się niemiecką miejscowością graniczną (granica polsko-niemiecka na rzece Piaśnicy na wschód od Czymanowa).

5 Dwór z poł. XIX w. wybudowany za czasów rodziny von Zelewskich
Dwór z poł. XIX w. wybudowany za czasów rodziny von Zelewskich. Jego długoletnimi właścicielami był ród Krokowskich.

6 BUDOWA ELEKTROWNI WODNEJ ŻARNOWIEC
TEREN NA PRZYSZŁĄ ELEKTROWNIE WODNĄ (1971)

7

8 ELEKTROWNIA WODNA ŻARNOWIEC
DAWNIEJ DZIŚ

9 KANAŁ WODNY ŁĄCZĄCY ELEKTROWNIE WODNĄ Z JEZIOREM ŻARNOWIECKIM.
DZIŚ DAWNIEJ

10 PRZYSTANEK WOODSTOCK ( 1995 )
ENERGIA SZTUKI (1993) PRZYSTANEK WOODSTOCK ( 1995 ) Pierwsza edycja Przystanku Woodstock została zorganizowana 15–16 lipca 1995 w miejscowości Czymanowo nad jeziorem Żarnowieckim. Przyjechało wówczas ok. 30 tys. osób. Hasłem przewodnim pierwszej edycji Przystanku był slogan: Miłość Przyjaźń Muzyka. Na scenie zagościła czołówka polskiej estrady rozrywkowej: Myslovitz, IRA, Urszula oraz duża liczba mniej znanych zespołów

11 PRZYSTANEK WOODSTOCK

12

13

14

15 W OBRĘBIE NASZEGO SOŁECTWA ZNAJDUJE SIĘ JEZIORO ŻARNOWIECKIE
Powierzchnia 1431 ha, długość 7,6 km, szerokość 2,6 km, maksymalna głębokość 21 m. Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica. Dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja)

16 STREFA KONCERTOWA Strefa koncertowa jest miejscem gdzie odbywa się wiele imprez m.in. : Półmaraton Żarnowiecki :

17 Dni Gminy Gniewino na strefie koncertowej w Czymanowie

18 Zjazdy / spoty motoryzacyjne

19 Strefa kibica w czasie Euro 2012

20 Festyn rekreacyjno – edukacyjny „BEZPIECZNE WAKACJE’’

21 W trakcie budowy jest scena koncertowa

22 Nowo powstała ścieżka rowerowa– na terenie naszego sołectwa

23 W sołectwie znajduje się także kort tenisowy i boisko na , których odbywają się zabawy i gry zespołowe dla mieszkańców.

24 Nasze sołectwo bierze udział w cyklicznych konkursach , które są organizowane na terenie Gminy Gniewino. 2012 r. DZIEŃ CHLEBA I MIODU 2013 r.

25 Reprezentujemy również swoje sołectwo po za granicami naszej gminy.
Dożynki Powiatowe - Łęczyce 2013 r.

26 OPALINO – ZARYS HISTORYCZNY
1772 to ponury początek pruskiego ucisku i zniemczania miejscowych Kaszubów. Do 1918 Opalino znajdowało się pod administracją zaboru pruskiego. Po I wojnie światowej wieś pozostała poza granicami Polski stając się niemiecką miejscowością graniczną (granica polsko-niemiecka przebiegała rzeką Piaśnicą na wschód od Opalina). W latach 80. ubiegłego wieku przez Opalino została poprowadzona wschodnia zelektryfikowana odnoga linii kolejowej (Wejherowo- Choczewo- Lębork) prowadząca do przystanku końcowego o nazwie Elektrownia Jądrowa Żarnowiec w ostatnich latach trakcja elektryczna została całkowicie zdemontowana a sama linia zawieszona.

27 Dwór w Opalinie Stan obecny-Dwór nie istnieje, spłonął w 1999 r. W 2006 r. został zrównany z ziemią. Historia- Dwór z XIX w. wieś stanowiła dawniej dobro rycerskie. Od 1836 roku do końca II wojny światowej była w rękach rodziny von Strehlke.

28 POZOSTAŁOŚCI PO BUDYNKACH GOSPODARCZYCH.

29 Złoża gazu ziemnego ( odwiert Opalino 2 )
W połowie listopada 2012 r. w Opalinie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA dowierciło się do złoża gazu. Stwierdzono przypływ gazu ziemnego, na odwiercie zapłonęła flara. Najprawdopodobniej w tym miejscu znajdują się bardzo duże zasoby gazu

30 Na terenie naszego sołectwa jest Ochotnicza Straż Pożarna Opalino z siedzibą w Czymanowie.

31 OSP OPALINO - Początki działalności formacji zbliżonej do Ochotniczej Straży Pożarnej sięgają wiosny 1943 roku. Okres ten pojawia się w relacjach świadków oraz członków tzw. Freiwillige Foierwehr w miejscowości Opalin. Na przełomie lat utworzyła się grupa inicjatywna, która wystąpiła z pismem do dyrektora zakładu rolnego o wyrażenie zgody na zawiązanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalinie. Wyrażono na to zgodę. W dniu 19 czerwca 1993 roku Dyrekcja Elektrowni Wodnej Żarnowiec oraz Rada Pracownicza tego zakładu, przekazała sztandar. Obecnie jednostka OSP liczy jedną drużynę seniorów , dwie drużyny młodzieżowe ( chłopcy , dziewczęta ) oraz jedną drużynę seniorek.) Strażacy z OSP Opalino chętnie współpracują z sołectwem Czymanowo.

32

33 Przedsiębiorstwa na terenie sołectwa :
- PGE Elektrownia Wodna Żarnowiec. - Riela o/Czymanowo. - Zakład Mechaniki Samochodowej. - Zakład Lakiernictwa Samochodowego. Sklep wielobranżowy , pokoje gościnne „KASZUBIANKA ‘’ Zakład usługowy „ PROFIL”

34 PGE ELEKTROWNIA WODNA ŻARNOWIEC

35 RIELA

36 SKLEP WIELOBRANŻOWY , POKOJE GOŚCINNE „ KASZUBIANKA”

37 ZAKŁAD MECHANIKI SAMOCHODOWEJ I NAPRAWA MASZYN ROLNICZYCH K.BLASZKE
ZAKŁAD LAKIERNICTWA SAMOCHODOWEGO - J.KUKOWSKI

38 ZAKŁAD USŁUGOWY „PROFIL”

39 Zdjęcia oraz informacje są pobrane ze stron :
/grafika + własne zdjęcia.

40 ZAPRASZAMY DO NASZEGO SOŁECTWA CZYMANOWO !!!


Pobierz ppt "SOŁECTWO CZYMANOWO GMINA GNIEWINO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google