Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TSUNAMI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TSUNAMI."— Zapis prezentacji:

1 TSUNAMI

2 Co to jest tsunami? Tsunami – (tsu – port, przystań; nami – fala) jest to wielka fala oceaniczna, która powstaje kiedy dno morskie jest gwałtownie wstrząśnięte przez podwodne wybuchy wulkanu, osuwiska ziemi, dzielenie się lodowców i rzadko w wyniku upadku meteorytu. Fale rozchodzą się pierścieniowo od miejsca jej wzbudzenia.

3 Zdjęcia

4 Jak powstaje fala? Fale na otwartym oceanie nie są wysokie, ale poruszają się z ogromną prędkością. Przy brzegu fala gwałtownie traci prędkość i się spiętrza, osiągając dużą wysokość. Spiętrzona woda z ogromną siłą wdziera się na wybrzeże, czyniąc ogromne spustoszenia.

5 Rodzaje tsunami lokalne – miejsce wzbudzenia fali znajduje się blisko wybrzeża, a czas jej przybycia wynosi do pół godziny, regionalne – fale mogą zagrozić większemu obszarowi przybrzeżnemu. Czas przybycia do 5 godzin od wzbudzenia, ponadregionalne (pacyficzne) – mogą objąć wiele obszarów po obu stronach Pacyfiku. Czas przybycia fali od kilku do kilkunastu godzin w zależności od odległości wzbudzenia.

6 Tsunami w Tajlandii, grudzień 2004.

7 1.Tsunami w tym roku! 11marca 2011 roku w Japonii - Następstwem trzęsienia ziemi były potężne, ponad 10-metrowe (w niektórych miejscach osiągnęły 29,6 metra wysokości fala tsunami, które uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże Japonii, zalewając porty morskie, strefy przemysłowe, miasta, wioski, farmy, pola uprawne i nadbrzeżne lasy regionu Tōhoku. Na równinach woda morska wdarła się na 10 km w głąb lądu. W innych rejonach barierami dla tsunami były klify, góry i wyżynywschodnie dzielnice. Po trzęsieniu USGS wydało komunikat ostrzegawczy przed tsunami dla wszystkich wysp i wybrzeży na Pacyfiku, w tym dla Rosji, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. Według przedstawicieli tej organizacji możliwa fala powodziowa była na tyle wysoka, że niektóre wyspy mogły zostać dosłownie zalane. Obawy te nie potwierdziły się; fala była dużo niższa niż zakładano, jednak ponad dwumetrowe tsunami w USA w stanach Oregon i Kalifornia spowodowało straty oceniane na 10 mln dolarów, natomiast na Hawajach została zniszczona infrastruktura publiczna o wartości 3 mln dolarów (a straty we własności prywatnej oszacowano na dziesiątki milionów dolarów). Fala spowodowała śmierć jednej osoby w Indonezji oraz w Kaliforni.

8 Wybrzeże Japonii

9 2. Tsunami w tym roku! 12 marca 2011 – niszczycielska fala zalała Santa Cruz Crescent City.

10 Historyczne tsunami 27 lutego 2010 – trzęsienie ziemi u wybrzeży Chile wywołało falę tsunami o wysokości ponad 2 m, która dotarła do: Chile, wyspy Juan Fernández, Hawajów, Polinezji Francuskiej, Nowej Zelandii i Australii; 29 września 2009 – trzęsienie ziemi na Pacyfiku wywołało tsunami, które uderzyło w archipelag wysp Samoa na Oceanie Spokojnym; 28 marca 2005 – tsunami, które zabiło ok osób, powstałe po trzęsieniu ziemi na Sumatrze; 26 grudnia 2004 – trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim. Zniszczyło wybrzeża kilku krajów Azji i Afryki, ok. 294 tys. zabitych; 17 lipca 1998 – trzęsienie ziemi u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei, zabitych; 1993 – trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii, fala o wysokości 60 cm na otwartych wodach wzrosła do 30 metrów, zbliżając się do lądu;

11 Historyczne tsunami 27 marca 1964 – "trzęsienie wielkopiątkowe" wywołało tsunami, które zniszczyło zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej; 22 maja 1960 – trzęsienie ziemi w Chile wywołało jedną z najwyższych fal tsunami, która dotarła do wybrzeży Japonii; 9 lipca 1958 – największe zarejestrowane w historii tsunami (megatsunami, iminami) zanotowano w Lituya Bay na Alasce, fala powstała w wyniku trzęsienia ziemi i osiągnęła wysokość 524 m. Bezpośrednią przyczyną uzyskania przez falę gigantycznych rozmiarów było osunięcie się gruntu wywołane trzęsieniem[2]; 9 marca 1957 – tsunami po trzęsieniu ziemi na Alasce; 4 listopada tsunami po trzęsieniu ziemi na Kamczatce; 1946 – trzęsienie ziemi na Aleutach, tsunami zaatakowało Hawaje i Alaskę, 196 ofiar, po tej katastrofie powstał system ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku, gdyż Hawajczycy uznali doniesienie o tsunami za żart primaaprilisowy; 4-8 sierpnia 1946 – seria trzęsień ziemi i tsunami na Dominikanie; 11 lipca 1927 – niewielkie tsunami (fale wysokości ok. 1 m) na powierzchni Morza Martwego po trzęsieniu ziemi w Palestynie;

12 Historyczne tsunmi 28 grudnia 1908 – tsunami po trzęsieniu ziemi w Mesynie; 31 stycznia 1906 – tsunami po trzęsieniu ziemi u wybrzeży Ekwadoru; 27 sierpnia 1883 – wybuch wulkanu Krakatau wywołał fale tsunami na Oceanie Indyjskim i Spokojnym; 23 grudnia 1854 – po trzęsieniu ziemi Ansei Tōkai; 1792 – tsunami po zapadnięciu się jednego ze stożków wulkanu Unzen: 100-metrowe fale zabiły ok. 15 tysięcy osób; 1 listopada 1755 – trzęsienie ziemi w Lizbonie i wywołane przez nie tsunami zniszczyło stolicę Portugalii; 16 października 1737 – tsunami po trzęsieniu ziemi na Kamczatce; ok p.n.e. – wybuch wulkanu na greckiej wyspie Santoryn; ok p.n.e – osuwisko ze zbocza Etny spowodowało tsunami, które dotarło do terenów dzisiejszego Izraela. Objęło swoim zasięgiem południowe Włochy, wschodnią część północnego brzegu Afryki, zachodnią Grecję, wyspę Kretę, południową Turcję, Cypr i zachodni brzeg Bliskiego Wschodu; 6100 p.n.e. i wcześniej – osuwiska Storegga wywołały kilka tsunami w północnej części Atlantyku.

13 Niszczycielskie fale!

14

15

16 Straty po tsunami:

17

18

19 Ciekawostki Na głębokiej wodzie tsunami przemieszczają się prawie niezauważalnie pod powierzchnią. Jednak kiedy docierają one do płytkich wód przybrzeżnych uwidaczniają się w postaci fal o wysokości 30 m. lub większych. Tsunami są często mylnie nazywane „falami przypływowymi” , ale nie mają one nic wspólnego z pływakami. Słowo tsunami jest japońskim słowem oznaczającym „falę portową”. Tsunami zazwyczaj nadchodzą seriami od 12 do większych ilości, z przerwą między pojedynczymi falami od 5min. do nawet godziny. Przed nadejściem tsunami morze czasami się bardzo cofa, jak woda wypuszczana z wanny.

20 Ciekawostki Tsunami mogą poruszać się wzdłuż dna morskiego z prędkością samolotu odrzutowego-700 km/h lub szybciej. Tsunami pojawia się po 15 min. Od wystąpienia lokalnego wstrząsu. Tsunami powstałe w wyniku trzęsienie ziemi w Japonii może 10 godzin później zalać San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Największe kiedykolwiek zarejestrowane tsunami było 85-metrową falą, która uderzyła w Japonie 24 kwietnia 1775 roku. Sygnały ostrzegające przed tsunami są wysyłane przez Ośrodek Ostrzegania przed Tsunami w Honolulu.

21 TSUNAMI

22

23

24 Zdjęcia

25 Źródła „Vademecum Geografia” Operon 2011 rok
„Księga najciekawszych faktów” John Farndon „Podręczna encyklopedia ucznia” Świat Książki encyklopedia.pl tsunami.pl tsunami.pl www. 11 marca Japonia.pl

26 Koniec Prace przygotowała: Olga Ciura 1A Dziękuje, za uwagę!


Pobierz ppt "TSUNAMI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google