Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łącznie na świecie znanych jest ok. 850 czynnych wulkanów, z których wiele znajduje się pod wodą. Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łącznie na świecie znanych jest ok. 850 czynnych wulkanów, z których wiele znajduje się pod wodą. Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja,"— Zapis prezentacji:

1

2 Łącznie na świecie znanych jest ok. 850 czynnych wulkanów, z których wiele znajduje się pod wodą. Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja, gdzie 77 spośród 167 wulkanów miało erupcję w czasach historycznych. Na obszarach lądowych czynnych jest ok. 450 wulkanów, przy czym większość z nich znajduje się na wyspach lub wzdłuż wybrzeży oceanów i mórz, m.in. na linii od Aleutów przez Kamczatkę, Wyspy Japońskie, Archipelag Sundajski, Nową Zelandię, aż do Antarktydy, oraz wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej, od Alaski przez Meksyk, Antyle i Andy. W Europie czynne wulkany występują nad Morzem Śródziemnym oraz na Islandii. Naukowcy znaleźli na biegunie północnym Marsa pola wulkanicznych stożków. Naukowcy sugerują, że erupcja sfotografowanych wulkanów musiała wystąpić niedawno, co związane jest trwającym tam jeszcze wulkanizmem

3 Wyst ę powanie wulkanów na Ziemi jest ś ci ś le zwi ą zane ze stref ą młodej górotwórczo ś ci i z obszarami aktywnych trz ę sie ń ziemi. Zwi ą zek tych zjawisk tłumaczy teoria tektoniki płyt litosfery.

4

5 CZYNNE DRZEMIĄCE WYGASŁE STOŻKOWE TARCZOWE LINIJNE LAWOWE STAROWULKANY EKSPLOZYWNE MAARY WULKANY BŁOTNE

6 POJĘCIA DOTYCZĄCE WULKANÓW LAWAKRATERERUPCJAI INNESTOŻEKWULKANIZM POPIÓŁ WULKANICZNY PLUTONIZMMAGMAMAAR


Pobierz ppt "Łącznie na świecie znanych jest ok. 850 czynnych wulkanów, z których wiele znajduje się pod wodą. Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google