Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gdy fale docierają do brzegów spada ich szybkość (do ok

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gdy fale docierają do brzegów spada ich szybkość (do ok"— Zapis prezentacji:

1 Gdy fale docierają do brzegów spada ich szybkość (do ok
Gdy fale docierają do brzegów spada ich szybkość (do ok. 20 m/s), zmniejsza się gwałtownie ich długość a wzrasta ich wysokość na skutek koncentracji energii na małej głębokości czyli w małej objętości wody.

2 Lokalizacja punktów pomiarowych DART, w których stale dokonuje się pomiarów wysokości fal.

3 zmiana temperatury na skutek zmiany kierunku i siły prądów morskich, śmiertelność może być związana z obniżeniem lub podwyższeniem temperatury Ameryka Południowa, Peru The El Niño - Southern Oscillation (ENSO)

4 Warunki w jakich tworzy się El Niño

5 Połowy anchovy (Peru, Ekwador) w latach 1950-1995

6 Erupcje siarkowodoru w wodach wybrzeża Namibii

7 kwas domoikowy (domoic acid) powoduje zatrucie typu ASP
aminokwas fitotoksyna wyizolowany w 1958 roku z czerwonych alg nazywanych "doumoi" lub "hanayanagi" (Chondria armata) w Japonii produkowany przez okrzemki z rodzaju Pseudo-nitzschia

8 Mózg lwa morskiego – zdrowy (po lewej), uszkodzony przez kwas domoikowy (po prawej)
Toksyna ta stale pobudza neurony aż ulegają one zniszczeniu, prowadząc do stopniowej utraty zdolności poruszania się, zachowania równowagi, pamięci, a w rezultacie do śmierci.

9 Pfiesteria sp. miksotroficzna bruzdnica o bardzo szerokiej tolerancji na zasolenie i temperaturę wyróżniono dwa gatunki Pfiesteria piscicida, Pfiesteria shumwayae występuje w płytkich wodach przybrzeżnych zatok oraz w osadach wzdłuż środkowego wybrzeża atlantyckiego Stanów Zjednoczonych, pojawia się w Płn. Karolinie oraz w Chesapeake Bay (gdzie została po raz pierwszy zaobserwowana) dwa powyższe gatunki należą do "Toxic Pfiesteria Complex" (TPC): powodują chroniczne owrzodzenie skóry ryb śmierć ryb choroby i przypadki zgonów u ludzi

10 Pfiesteria piscicida Pfiesteria shumwayae bruzdnica ta posiada specyficzny cykl rozwojowy (24 formy, niektóre z nich uwalniają toksyny, inne są nietoksyczne) : stadium cysty stadium ameboidalne stadium aktywnie pływające za pomocą wici (dinospore stage)

11 Typ: Cnidaria (jamochłony)
Odpowiedzialne są za większość zatruć i zgonów spowodowanych przez organizmy morskie wśród ludzi .Charakterystyczną cechą Cnidaria jest obecność komórek parzydełkowych tzw. nematocyst, w których zlokalizowane są toksyny. W trakcie kontaktu z ofiarą komórka parząca wyrzuca harpun, który zakotwicza się w ciele i wpuszcza do środka truciznę. nematocysty

12 Poparzenia wywołane przez
Zakaz kąpieli z Australii Poparzenia wywołane przez Chironex fleckeri Chironex fleckeri Innym przedstawicielem tej rodziny jest Chiriopsalmus quadrigatus zwany osą morską.


Pobierz ppt "Gdy fale docierają do brzegów spada ich szybkość (do ok"

Podobne prezentacje


Reklamy Google