Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Australia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Australia."— Zapis prezentacji:

1 Australia

2 Australia: (Związek Australijski) – kraj położony na półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Krajami sąsiadującymi z Australią na północy są: Indonezja, Timor Wschodni i Papua-Nowa Gwinea; na północnym-wschodzie: Wyspy Salomona, Vanuatu oraz Nowa Kaledonia; na południowym-wschodzie: Nowa Zelandia. Australia jest jedynym państwem, które jest również kontynentem. Stanowi szóste pod względem powierzchni państwo świata.

3 Kangur: - torbacz z rodziny kangurowatych. Duży ssak roślinożerny, największy z torbaczy. Występuje pospolicie w całej Australii z wyjątkiem części południowego i wschodniego wybrzeża oraz północnych lasów równikowych. wysokość: 1,6 m (samce) do 1 m (samice), ogon do 1,2 m masa: samce do 90 kg, samice wyraźnie lżejsze ciąża: 35 dni w macicy, po zakończeniu ciąży młode przebywa jeszcze 235 dni w torbie

4

5

6 Rafa Koralowa: Rafa – nagromadzenie wapiennych szkieletów organizmów morskich, tworzące wyraźnie zaznaczający się w morfologii podwodny wał lub grzbiet na tyle masywny i duży, że jest zdolny do przeciwstawienia się niszczącemu wpływowi fal (co odróżnia je od małych struktur, np. bioherm). Najczęściej współczesne rafy zbudowane są ze szkieletów korali, dlatego mówi się o rafach koralowych (jednakże w ich tworzeniu biorą udział także inne organizm rafotwórcze, m.in. mszywioły, mięczaki, otwornice, a także glony).

7

8

9

10 Wielkie Góry Wododziałowe:
Wielkie Góry Wododziałowe łańcuch górski ciągnący się wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii od Cieśniny Bassa na południu po półwysep Jork na północy na przestrzeni ponad 3500 km. Zostały wypiętrzone częściowo w orogenezie kaledońskiej, a częściowo w - hercyńskiej. Najwyższe wysokości - powyżej 2000 m n.p.m. - osiąga położone na południu pasmo Alp Australijskich z kulminacją w postaci Góry Kościuszki (2228 m n.p.m.)

11

12 Góra Kościuszki:

13 Fafa i Cepik  Maciej Starosta i Karol Kwiatkowski LO E Biologia - Geografia


Pobierz ppt "Australia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google