Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CYNK Autor: Martyna Krynke

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CYNK Autor: Martyna Krynke"— Zapis prezentacji:

1 CYNK Autor: Martyna Krynke
Autor: Martyna Krynke

2 Łacińska nazwa: zincum
CYNK Łacińska nazwa: zincum Symbol: Zn Cynk to pierwiastek chemiczny, który został odkryty już w 1500 r. p.n.e. w Chinach lub Indiach. W Europie pojawił się jednak dopiero w XVII wieku. Cynk stanowi jeden z najistotniejszych mikroelementów, co potwierdzono dopiero w 1957 roku. Bierze on udział w wielu procesach, w tym także w przemianach metabolicznych.

3 Cynk metaliczny jest błękitnobiałym, kruchym metalem
Cynk metaliczny jest błękitnobiałym, kruchym metalem. Cynk jest bardzo reaktywny zarówno w środowisku kwasowym, jak i zasadowym, nie reaguje natomiast z wodą w warunkach obojętnych. Na powietrzu ulega podobnej do aluminium pasywacji. Funkcje cynku: Cynk to jeden z ważniejszych pierwiastków śladowych w naszym organizmie uczestniczący w wielu procesach. Główne funkcje cynku to: ◦wspólnie z witaminą A, witaminą B6 oraz witaminą B12 wspomaga wzrost, ◦podnosi sprawność organizmu i reguluje ciśnienie, ◦wpływa na prawidłowy rozwój płodu (w tym rozwój kości, warg, podniebienia, mózgu, oczu, serca, układu moczowego oraz płuc), ◦działa leczniczo na żylaki, reumatyzm, owrzodzenie, trądzik i wrzody żołądka.

4 Cynk występuje w skorupie ziemskiej w postaci minerałów.
W Polsce największymi producentami rud cynku są kopalnie w Olkuszu i Libiążu. W produktach żywnościowych duże ilości związków cynku znajdują się w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasze i chleb pełnoziarnisty.

5 Najważniejsze zastosowanie technologiczne cynku to pokrywanie nim blach stalowych (stal ocynkowana), w celu uodpornienia na korozję. Cynk jest też składnikiem wielu stopów, zwłaszcza z miedzią (mosiądz)

6 KILKA CIEKAWOSTEK: Cynk pełni kluczową rolę w regulacji komunikacji neuronów, prawdopodobnie reguluje zapamiętywanie i ma wpływ na częstość występowania napadów padaczkowych. Zbyt duża ilość cynku w organizmie może być szkodliwa dla zdrowia - duże ilości soli cynku są rakotwórcze. Cynk sprawia, że nasze włosy są zdrowe, piękne, gęste oraz lśniące, natomiast nasza skóra jest gładka oraz pełna blasku.

7 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ  Źródła:


Pobierz ppt "CYNK Autor: Martyna Krynke"

Podobne prezentacje


Reklamy Google