Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Martyna Krynke /

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Martyna Krynke /"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Martyna Krynke /

2 Symbol: Zn Ł aci ń ska nazwa: zincum _1cm3_cube.jpg&filetimestamp= Cynk to pierwiastek chemiczny, który został odkryty już w 1500 r. p.n.e. w Chinach lub Indiach. W Europie pojawił się jednak dopiero w XVII wieku. Cynk stanowi jeden z najistotniejszych mikroelementów, co potwierdzono dopiero w 1957 roku. Bierze on udział w wielu procesach, w tym także w przemianach metabolicznych.

3 Cynk metaliczny jest błękitnobiałym, kruchym metalem. Cynk jest bardzo reaktywny zarówno w środowisku kwasowym, jak i zasadowym, nie reaguje natomiast z wodą w warunkach obojętnych. Na powietrzu ulega podobnej do aluminium pasywacji. Funkcje cynku: Cynk to jeden z ważniejszych pierwiastków śladowych w naszym organizmie uczestniczący w wielu procesach. Główne funkcje cynku to: wspólnie z witaminą A, witaminą B6 oraz witaminą B12 wspomaga wzrost, podnosi sprawność organizmu i reguluje ciśnienie, wpływa na prawidłowy rozwój płodu (w tym rozwój kości, warg, podniebienia, mózgu, oczu, serca, układu moczowego oraz płuc), działa leczniczo na żylaki, reumatyzm, owrzodzenie, trądzik i wrzody żołądka.

4 Cynk występuje w skorupie ziemskiej w postaci minerałów. W Polsce największymi producentami rud cynku są kopalnie w Olkuszu i Libiążu. W produktach żywnościowych duże ilości związków cynku znajdują się w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasze i chleb pełnoziarnisty. pszenny-z-polenta-kaszka.html ryczana_02.jpg

5 Najważniejsze zastosowanie technologiczne cynku to pokrywanie nim blach stalowych (stal ocynkowana), w celu uodpornienia na korozję. Cynk jest też składnikiem wielu stopów, zwłaszcza z miedzią (mosiądz)

6 Cynk pełni kluczową rolę w regulacji komunikacji neuronów, prawdopodobnie reguluje zapamiętywanie i ma wpływ na częstość występowania napadów padaczkowych. KILKA CIEKAWOSTEK: Zbyt duża ilość cynku w organizmie może być szkodliwa dla zdrowia - duże ilości soli cynku są rakotwórcze. Cynk sprawia, że nasze włosy są zdrowe, piękne, gęste oraz lśniące, natomiast nasza skóra jest gładka oraz pełna blasku.

7 Źródła: wplyw-na-wlosy/


Pobierz ppt "Autor: Martyna Krynke /"

Podobne prezentacje


Reklamy Google