Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE TAJEMNICZE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE TAJEMNICZE."— Zapis prezentacji:

1 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu

2 ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE TAJEMNICZE

3 Prawol dowiedział się od Sędziola, że jego tata reprezentowany w Sądzie przez radcę prawnego dzięki poradom prawnika szybko odzyska pieniądze od nieuczciwego klienta! Kim jest radca prawny? Czym zajmuje się radca prawny? Spróbuj odpowiedzieć sam

4 RADCA PRAWNY to osoba, która: ZNA PRAWO WYJAŚNIA prawo ludziom - klientom PISZE za klientów pisma i umowy CHODZI w imieniu klientów do urzędów i sądów

5 UWAGA!!! RADCA PRAWNY nie może bronić klientów w sprawach karnych czyli związanych z popełnianiem przestępstw. Ubiór służbowy RADCY PRAWNEGO CZYLI JAK WYGLĄDA RADCA PRAWNY W SĄDZIE – radca prawny podczas rozprawy sądowej ma TOGĘ. Toga to taki strój z czarnego materiału, którego kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze ciemnoniebieskim. KOŁNIERZ MANKIETY ŻABOT

6 Tata posłuchał wcześniejszej porady radcy prawnego i umowę z tym klientem podpisał u jakiegoś notatnika - tak zrozumiał Prawol czy… zaraz chyba notariusza! Dzięki temu wszystko odbyło się bardzo szybko i tata Prawola wygrał sprawę bez problemów! SPRÓBUJ ODPOWIEDZIEĆ SAM CZYM ZAJMUJE SIĘ NOTARIUSZ?

7 NOTARIUSZ niektóre dokumenty podpisywane u notariusza nazywamy AKTAMI NOTARIALNYMI sporządza różnego rodzaju dokumenty, pisma np. umowę sprzedaży DOMU! dokumenty te dzięki podpisowi i pieczęci notariusza są bardzo ważne! dokumenty nie mogą zaginąć gdyż są wpisywane do specjalnej księgi prowadzonej przez Notariusza i przez niego przechowywane! Uwaga! Notariusz NIE NOSI togi!!!

8 SPRÓBUJ ODPOWIEDZIEĆ SAM czym jeszcze zajmują się Sędziowie? Klient taty musi teraz zapłacić tacie pieniądze, gdyż takie orzeczenie wydał Sędzia. Prawol wiedział od Sędziola, że Sędziowie wydają wyroki …

9 SĘDZIA to najstarszy zawód związany z prawem i sprawiedliwością cieszący się najwyższym uznaniem i szacunkiem wśród ludzi. Sędziowie pracują w Sądach i rozstrzygają kłótnie wydając WYROKI!

10 CiEk a wo s Tki: Kobieta wykonująca zawód Sędziego to Pani Sędzia. w czasie rozprawy do Sędziego mówimy stojąc i zwracamy się Wysoki Sądzie! Sędzina to żona Sędziego!

11 Ubiór służbowy Sędziego Przewodniczący składu sędziowskiego czyli sędzia kierujący całą rozprawą, ma nałożony na togę łańcuch z wizerunkiem orła białego – Godła Państwa Polskiego na rozprawie Sędzia nosi TOGĘ, której kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze fioletowym.

12 WYROK NA 100,000,00 Czy samo WYROK SĄDU gwarantuje tacie Prawola otrzymanie pieniędzy? NIESTETY nie! Teraz sprawę przejmuje KOMORNIK. Radca prawny napisze wniosek o EGZEKUCJĘ do Komornika! CZYM ZAJMUJE SIĘ KOMORNIK? spróbuj odpowiedzieć sam co zrobić dalej z tym wyrokiem?

13 KOMORNIK SĄDOWY sprzedaje rzeczy (np. samochód, dom) należące do osób, które dobrowolnie nie chcą zapłacić pieniędzy (dłużników) i przekazuje te pieniądze osobom, którym się one należą (wierzycielom) to OSOBA, która wykonuje wyroki SĄDU! Komornik NIE NOSI TOGI!!!

14 Komornik ma bardzo ciężką pracę. Radca prawny dowiedział się od komornika, że klient taty ma wiele długów. Co więcej, klient ten jest sądzony o oszustwa w Sądzie Karnym. Prokurator żąda kary więzienia ale adwokat chce jego uniewinnienia… Czym zajmuje się PROKURATOR a czym ADWOKAT? spróbuj odpowiedzieć sam

15 PROKURATOR inaczej zwany oskarżycielem publicznym zajmuje się głównie sprawami karnymi PROKURATOR w codziennej pracy: przygotowuje AKT OSKARŻENIA, w którym ŻĄDA określonej KARY dla oskarżonego WYSTĘPUJE w sądzie gdzie oskarża o popełnienie przestępstw SPRAWDZA czy policja prawidowo prowadzi śledztwo i zbiera dowody (np. odciski palców złodzieja)

16 ADWOKAT WYJAŚNIA prawo ludziom - klientom UWAGA !!! ADWOKAT MOŻE bronić klientów w sprawach KARNYCH czyli związanych z popełnianiem przestępstw!!! zna prawo!!! PISZE za klientów pisma i umowy REPREZENTUJE klienta w urzędzie i w sądzie

17 Ubiór służbowy Prokuratora prokurator podczas rozprawy sądowej używa stroju służbowego TOGI z czarnego materiału, której kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze czerwonym. ŻĄDAM 1O LAT WIĘZIENIA!

18 Ubiór służbowy Adwokata adwokat podczas rozprawy sądowej, używa stroju służbowego TOGI z czarnego materiału, której kołnierz, mankiety oraz żabot są w kolorze zielonym. MÓJ KLIENT JEST NIEWINNY ŻĄDAM UNIEWINNIENIA

19 Tata Prawola dostał swoje pieniądze dzięki pomocy wielu prawników. Każdy z nich pełni inną rolę… Każdy ma na celu pomoc ludziom w życiu codziennym! Po tej opowieści Prawol zaczął się zastanawiać co trzeba zrobić by móc wykonywać któryś z tych zawodów prawniczych? Spróbuj odpowiedzieć sam…

20 UCZYĆ SIĘ Z GŁOWĄ! Skończyć po studiach tzw. APLIKACJĘ czyli specjalne szkolenie i ZDAĆ końcowy egzamin! Prawol ma więc jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji … Skończyć studia – PRAWO!

21 CZY ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE SĄ TAKIE TAJEMNICZE? Sprawdź się sam… 1. Jak można rozpoznać w sądzie, kto jaki wykonuje zawód? 2. Podaj jaki kolor wykończenia togi mają - prokurator - radca prawny - sędzia - adwokat 3. Jak nazywa się żona Sędziego? 4. Kto w sądzie oskarża, a kto broni oskarżonego?

22 POKOLORUJ TOGĘ W KOLORACH ZAWODU JAKI NAJBARDZIEJ CI SIĘ PODOBA.

23 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE TAJEMNICZE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google