Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu."— Zapis prezentacji:

1 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu

2 ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE TAJEMNICZE

3 Prawol dowiedział się od Sędziola, że jego tata reprezentowany w Sądzie
przez radcę prawnego dzięki poradom prawnika szybko odzyska pieniądze od nieuczciwego klienta! Kim jest radca prawny? Czym zajmuje się radca prawny? Spróbuj odpowiedzieć sam

4 RADCA PRAWNY to osoba, która:
ZNA PRAWO!!! Pomaga ludziom – klientom poprzez wyjaśnianie im prawa tj. SPOTYKA SIĘ z potrzebującymi informacji o prawie – klientami WYSŁUCHUJE ich opisu sprawy i ANALIZUJE dokumenty WYJAŚNIA im skutki prawne RADZI co zrobić (czyli udziela porad prawnych) PRZYGOTOWUJE dla klienta pisma, dokumenty czy projekty umów REPREZENTUJE klienta w URZĘDZIE np. Skarbowym WYSTĘPUJE w SĄDZIE reprezentując swojego klienta.

5 Ubiór służbowy RADCY PRAWNEGO
UWAGA!!! RADCA PRAWNY nie może bronić klientów w sprawach karnych czyli związanych z popełnianiem przestępstw. Ubiór służbowy RADCY PRAWNEGO CZYLI JAK WYGLĄDA RADCA PRAWNY W SĄDZIE – radca prawny podczas rozprawy sądowej ma TOGĘ. Toga to taki strój z czarnego materiału, którego kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze ciemnoniebieskim. KOŁNIERZ ŻABOT MANKIETY

6 Reprezentujący tatę Prawola radca prawny przedstawił
w Sądzie dokumenty czyli dowody wskazujące na to, że klient taty powinien mu zapłacić za działkę, którą tata zobowiązał się mu sprzedać. Na szczęście tata posłuchał wcześniejszej porady radcy prawnego i umowę z tym klientem podpisał u jakiegoś notatnika - tak zrozumiał Prawol czy… zaraz chyba notariusza! Dzięki temu wszystko odbyło się bardzo szybko i tata Prawola wygrał sprawę bez problemów! SPRÓBUJ ODPOWIEDZIEĆ SAM CZYM ZAJMUJE SIĘ NOTARIUSZ?

7 NOTARIUSZ sporządza różnego rodzaju dokumenty,
które mają charakter dokumentów urzędowych, są rejestrowane i wpisywane do specjalnej księgi prowadzonej przez Notariusza zwanej REPERTORIUM pod nadanym mu numerem. Każdy dokument ma numer np. Repertorium A numer 1234 przez 2011 w skrócie Rep. A nr 1234/2011.

8 Do Notariusza przychodzą klienci by np.
podpisać w formie AKTU NOTARIALNEGO umowę sprzedaży domu założyć spółkę czyli PODPISAĆ UMOWĘ spółki napisać TESTAMENT sporządzić AKT poświadczenia dziedziczenia (czyli sporządzić takie stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym u notariusza zamiast w Sądzie) poświadczyć własnoręczność podpisu poświadczyć za ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM różnego rodzaju dokumenty. Uwaga! Notariusz NIE NOSI togi!!!

9 Klient taty musi teraz zapłacić tacie pieniądze,
gdyż takie orzeczenie wydał Sędzia. Prawol wiedział od Sędziola, że Sędziowie wydają wyroki … SPRÓBUJ ODPOWIEDZIEĆ SAM czym jeszcze zajmują się Sędziowie?

10 SĘDZIA to najstarszy zawód związany z prawem
i sprawiedliwością cieszący się najwyższym uznaniem i szacunkiem wśród ludzi. Sędziowie rozstrzygają spory i kłótnie wydając orzeczenia tj. WYROKI, postanowienia czy zarządzenia SĄDU, które kształtują prawa innych osób, jak i od których zależą dalsze ich losy.

11 CiEkawosTki: Na stanowisko sędziego powołuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Kobieta wykonująca zawód Sędziego to Pani Sędzia. Sędzina to żona Sędziego! w czasie rozprawy do Sędziego mówimy stojąc i zwracamy się „Wysoki Sądzie”!

12 Ubiór służbowy Sędziego
na rozprawie Sędzia nosi TOGĘ, której kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze fioletowym. Przewodniczący składu sędziowskiego czyli sędzia kierujący całą rozprawą, ma nałożony na togę łańcuch z wizerunkiem orła białego – Godła Państwa Polskiego

13 WYROK NA 100,000,00 Czy samo ORZECZENIE Sądu gwarantuje tacie Prawola otrzymanie pieniędzy? NIESTETY nie! Teraz sprawę przejmuje KOMORNIK. Radca prawny napisze wniosek o EGZEKUCJĘ do Komornika! co zrobić dalej z tym wyrokiem?” CZYM ZAJMUJE SIĘ KOMORNIK? spróbuj odpowiedzieć sam

14 KOMORNIK SĄDOWY to URZĘDNIK SĄDOWY zapewniający w imieniu państwa
przestrzeganie prawa poprzez przymusowe WYKONYWANIE CZYLI EGZEKWOWANIE wyroków sądowych. Komornik po otrzymaniu wniosku o egzekucję i wyroku Sądu „ZMUSZA” zgodnie z przepisami ludzi do wykonywania orzeczeń sądów. Komornik szuka majątku a następnie go ZAJMUJE i sprzedaje rzeczy (np. samochód, dom) należące do osób, które dobrowolnie nie chcą zapłacić pieniędzy (dłużników) i przekazuje te pieniądze osobom, którym się one należą - wierzycielom. Komornik może też ZAJĄĆ rachunek bankowy czyli wysłać do banku pismo z zakazem wypłacania pieniędzy z konta bankowego. Komornik może też przekonać dłużnika by zapłacił ten dług DOBROWOLNIE!

15 UWAGA! Każdy Komornik działa na terenie swojego rewiru
– czyli określonego obszaru pokrywającego się z obszarem właściwości danego sądu rejonowego. Stąd też nazwy np. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto. Komornicy działają poprzez swoje kancelarie przy sądach czasami korzystając z pomocy Policji. Komornik NIE NOSI TOGI!!!

16 Komornik ma bardzo ciężką, niebezpieczną i niezbyt przyjemną pracę.
Radca prawny taty kiedy składał wniosek o egzekucję dowiedział się od komornika, że klient taty ma wiele długów. Co więcej, klient ten jest podejrzewany o oszustwa. Sprawa ta jest już w Sądzie Karnym. Prokurator żąda kary więzienia ale adwokat chce jego uniewinnienia… Czym zajmuje się PROKURATOR a czym ADWOKAT? spróbuj odpowiedzieć sam

17 PROKURATOR PROKURATOR w codziennej pracy:
inaczej zwany oskarżycielem publicznym zajmuje się głównie sprawami karnymi choć ma też prawo występować w niektórych sprawach cywilnych takich jak: ustalenie ojcostwa, pozbawienie władzy rodzicielskiej itp. PROKURATOR w codziennej pracy: sprawuje NADZÓR nad ściganiem przestępstw WSPÓŁDZIAŁA z innymi organami państwowymi i organizacjami społecznymi W ZAPOBIEGANIU przestępczości i innych naruszeń prawa po uznaniu, że ma dostateczne dowody przeciwko danej osobie przygotowuje AKT OSKARŻENIA, w którym ŻĄDA określonej KARY dla oskarżonego. Akt oskarżenia prokurator składa w sądzie a na rozprawie musi UDOWODNIĆ WINĘ oskarżonego.

18 ADWOKAT to osoba, która tak jak RADCA PRAWNY zna prawo!!!
i tak jak RADCA PRAWNY pomaga ludziom je stosować w życiu (SPOTYKA SIĘ… WYSŁUCHUJE… ANALIZUJE… WYJAŚNIA… RADZI…, PRZYGOTOWUJE PISMA, DOKUMENTY czy projekty UMÓW, WYSTĘPUJE W URZĘDZIE, W SĄDZIE…) UWAGA !!! ADWOKAT MOŻE bronić klientów w sprawach KARNYCH czyli związanych z popełnianiem przestępstw!!!

19 Ubiór służbowy Prokuratora
prokurator podczas rozprawy sądowej używa stroju służbowego TOGI z czarnego materiału, której kołnierz, mankiety są obszyte a żabot uszyty z materiału w kolorze czerwonym. ŻĄDAM 1O LAT WIĘZIENIA!

20 Ubiór służbowy Adwokata
adwokat podczas rozprawy sądowej, używa stroju służbowego TOGI z czarnego materiału, której kołnierz, mankiety oraz żabot są w kolorze zielonym. MÓJ KLIENT JEST NIEWINNY ŻĄDAM UNIEWINNIENIA

21 Tata Prawola dostał swoje pieniądze dzięki pomocy wielu prawników.
Każdy z nich pełni inną rolę… Każdy ma na celu pomoc ludziom w życiu codziennym! Po tej opowieści Prawol zaczął się zastanawiać co trzeba zrobić by móc wykonywać któryś z tych zawodów prawniczych? Spróbuj odpowiedzieć sam…

22 UCZYĆ SIĘ Z GŁOWĄ! Skończyć studia – PRAWO!
Skończyć po studiach tzw. APLIKACJĘ czyli specjalne szkolenie by zostać: SĘDZIĄ – aplikacja sędziowska PROKURATOREM – aplikacja prokuratorska RADCĄ PRAWNYM – aplikacja radcowska ADWOKATEM – aplikację adwokacką NOTARIUSZEM – aplikację notarialną KOMORNIKIEM – aplikację komorniczą KAŻDA APLIKACJA KOŃCZY SIĘ EGZAMINEM! Prawol ma więc jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji …

23 ZAWODY PRAWNICZE JUŻ NIE SĄ TAKIE TAJEMNICZE? Sprawdź się sam…
1. Jak można rozpoznać w sądzie, kto jaki wykonuje zawód? 2. Podaj jaki kolor wykończenia togi mają - prokurator - radca prawny - sędzia - adwokat - komornik 3. Czy radca prawny może reprezentować swojego klienta w sądzie? 4. Jak nazywa się żona Sędziego? 5. Kto wykonuje wyroki Sądu : a) notariusz b) komornik c) prokurator 6. Przeczytaj numer aktu notarialnego : Rep. A nr 1/2011. 7. Co trzeba zrobić by móc wykonywać zawód Sędziego? 8. Kto w sądzie oskarża, a kto broni oskarżonego? 9. Czym różni się zawód radcy prawnego od adwokata?

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google