Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Toruń?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Toruń?"— Zapis prezentacji:

1 Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Toruń?
Weronika Markiewicz Sylwia Wilmańska Wiktoria Żubkowska Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Toruń?

2 Spis treści Wstęp Rejestracja pojazdu z zagranicy
Rejestracja nowego samochodu Przerejestrowanie pojazdu Jakie pojazdy podlegają rejestracji? Tablice rejestracyjne Podsumowanie Bibliografia

3 Wstęp Na pierwszym piętrze w Urzędzie Miasta Torunia, Wydział Ewidencji i Rejestracji, mieszczącym się przy ul. Wały gen. Sikorskiego można załatwić dużo bardzo ważnych spraw, dotyczących rejestracji naszego pojazdu. Aby dowiedzieć się trochę więcej o przerejestrowaniu pojazdu, rejestracji pojazdu z zagranicy i rejestracji nowego samochodu, dnia 05 XI 2013r., wraz z naszą wychowawczynią, wybrałyśmy się właśnie do tego urzędu. Bardzo miła pani, przywitała nas, po czym opowiedziała kilka spraw, o których chciałyśmy napisać w tym projekcie.

4 Rejestracja pojazdu z zagranicy
W naszym życiu może zdarzyć się sytuacja, gdy wyjedziemy za granicę, tam kupimy nowy pojazd, wrócimy do Polski i chcemy zarejestrować go w mieście, w którym chcemy spędzić resztę naszego życia. Co wtedy zrobić? Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Otóż do rejestracji takiego pojazdu potrzebne nam będą: wniosek o rejestrację według załączonego wniosku, dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (jeśli pojazd był zarejestrowany), dowód odprawy celnej przywozowej (jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego), dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium RP (jeżeli samochód został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE), Zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające: uiszczenie podatku od towarów i usług (jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, tłumaczenia dokumentów sporządzonych w języku obcym przez tłumacza przysięgłego, oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów lub dowód wpłaty, dowód osobisty. Opłata za przerejestrowanie wynosi 256 zł.

5 Rejestracja nowego samochodu
Aby zarejestrować auto kupione w Polsce, we wskazanym mieście, należy udać się do urzędu należącego do tego powiatu. Do rejestracji takiego pojazdu potrzebne nam będą: wniosek o rejestrację, karta pojazdu, świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dowód własności pojazdu (jeżeli pojazd wyprodukowano w kraju członkowskim UE), oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów lub faktury zawierającej takie oświadczenie, dowód osobisty oraz polisa OC - przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego. Koszt rejestracji takiego pojazdu to 180,50 zł.

6 Przerejestrowanie pojazdu
Jeżeli otrzymałeś dany pojazd jako darowiznę, spadek i chcesz przerejestrować go na swoje nazwisko potrzebne Ci będą: wniosek o rejestrację, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana), dowód własności pojazdu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeżeli jest wymagane), tablice rejestracyjne, dowód osobisty i polisa OC. Całościowa opłata wynosi tyle samo, ile przy rejestracji nowego samochodu (180,50 zł).

7 Jakie pojazdy podlegają rejestracji?
Rejestracji podlegają pojazdy przekraczające 25 km/h. Czyli rejestracji podlegają: samochód osobowy, autobus, samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, przyczepa, naczepa, motor itd., zaś nie podlegają: kombajn, rower itp.

8 Tablice rejestracyjne
Tablice rejestracyjne są wliczane w koszty rejestracji pojazdu. Zanim otrzymamy naszą własną tablicę (czyli ok. 1 miesiąca), dostajemy tablicę z czerwonymi literami, która oznacza, że jesteśmy w oczekiwaniu na naszą własną. Tablica rejestracyjna ma swoje 1-3 liter, oznaczających o rejonie pochodzenia pojazdu. Jest możliwość wykupienia tablicy z wymyślonymi przez nas własnymi literami (1-5 liter), (koszt 1000 zł). Pojazd posiadający tablicę rejestracyjną w kolorze żółtym, to pojazd zabytkowy. Uszkodzenie takiego pojazdu to koszt nawet do 5000 zł.

9 Podsumowanie Dzięki temu wyjściu nauczyłyśmy sie wielu ciekawych rzeczy na temat rejestracji pojazdów. Dużo zrozumiałyśmy i jesteśmy pewne, że przyda nam się to w przyszłości. Mamy nadzieję, że będzie organizowanych więcej takich wyjść do urzędów lub do miejsc, z których wyniesiemy wiedzę potrzebną nam w dalszym życiu.

10 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. 
Bibliografia Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. 


Pobierz ppt "Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Toruń?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google