Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Anita Wośko imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 2 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu: Kompetencje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Anita Wośko imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 2 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu: Kompetencje."— Zapis prezentacji:

1 1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Anita Wośko imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 2 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu: Kompetencje logistyczne kluczem do sukcesu zawodowego nr KSI: WNP-POKL.09.02.00-18-024/10 podczas realizacji zadania nr 2 Równościowa orientacja prozawodowa Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 2 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 7 sekretów rozmowy Jak przekonać pracodawcę aby to właśnie mnie zatrudnił? – takie pytanie często otrzymuję od Czytelniczek mojej strony www.RozmowaRekrutacyjna.pl. Temat rzeka. Ale jeśli odwiedziłaś mojego bloga, to już wiesz, że wcale nie musisz być najlepszym kandydatem, aby dostać pracę. Co więc sprawia, że jedni ją dostają a inni nie? Poznaj sekrety rozmowy kwalifikacyjnej, których zrozumienie umożliwi Ci wyjście z matni bezowocnego szukania pracy.

3 3 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 1: Interview to rozmowa Interview jest rozmową i jak w każdej rozmowie najważniejsze jest nawiązanie kontaktu z drugą osobą. Bycie miłą, sympatyczną osobą którą da się lubić jest kluczem do zjednania sobie ludzi i osiągnięcia sukcesu.

4 4 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 2: Rozmowa kwalifikacyjna wymaga umiejętności po obydwu stronach Nie wszystkie rozmowy są prowadzone perfekcyjnie, tak samo jak Ty nie zawsze świetnie na nich wypadasz. Rekrutujący to też człowiek i czasem też jest początkujący, tak jak i Ty. Wykorzystaj to - pomóż mu w trudnych momentach, a na pewno będzie Ci wdzięczny i Cię zapamięta.

5 5 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 3: Nie ma idealnych kandydatów To jest dobra wiadomość dla Ciebie. Wybór kandydata do pracy nie różni się niczym od wyboru mebli czy samochodu. Jest to zawsze kompromis pomiędzy tym kogo chcemy mieć a tym kto jest dostępny w danej chwili na rynku i na kogo nas stać. Jeśli kupowałeś meble albo samochód to już wiesz, że to iż nie jesteś najbardziej pożądanym kandydatem wcale nie oznacza, że nie zajmiesz wcześniej czy później wakatu w tej firmie.

6 6 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 4: Wakat to problem i Ty jesteś jego rozwiązaniem Gdyby firma nie miała problemów, nie potrzebowałaby Cię do pracy. Nikt nie lubi płacić za coś, co nie jest mu potrzebne do szczęścia. Jeśli to zrozumiesz, masz duże szanse na osiągnięcie sukcesu. Ułatwiaj ludziom pracę, bądź rozwiązaniem ich problemów a będą Ci wdzięczni i Cię zapamiętają. Zasada ta ma zastosowanie praktycznie w każdej chwili procesu rekrutacyjnego.

7 7 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 5: Pracy nie dostają tak naprawdę najlepsi kandydaci Jak już pisałam, nie ma idealnych kandydatów, a z tych dostępnych na rynku i tak nie dostają pracy najlepsi. Czy naprawdę uważasz, że McDonalds robi najlepsze hamburgery? Rekrutacja to sprzedawanie siebie jako produktu, który rozwiąże obecne problemy pracodawcy. Bycie sobą jest tu najgorszym rozwiązaniem. Masz na tej scenie do odegrania rolę – rolę kandydata do pracy i to bardzo dobrego kandydata, więc nie możesz zachowywać się jak u siebie w salonie na kanapie. Wtedy byłbyś na pewno sobą, tylko jaką odniósłbyś z tego korzyść?

8 8 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 6: Rozmowa rekrutacyjna to gra pozorów I są w niej tematy, o których nie mówi się wprost. Wiadome jest, że chcesz z tego układu jak najwięcej wyciągnąć, ale mów językiem korzyści pracodawcy, nie swoich. Pracujesz dla pieniędzy, to jasne, ale nie poruszaj pierwszy tego tematu. Są to niepisane zasady bon-tonu i ktoś, kto ich nie przestrzega jest jak gość psujący powietrze na przyjęciu. Raczej nikt nie zwróci Ci uwagi, ale niesmak po sobie pozostawiasz.

9 9 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sekret 7: Większość pytań możesz przewidzieć i nauczyć się na nie odpowiadać Ale gotowe odpowiedzi na pytania nie istnieją. Odpowiedzi na trudne pytania, które są dobre dla każdego kandydata, są nisko punktowanymi odpowiedziami! Dobra odpowiedź to odpowiedź osadzona w Twoim życiorysie i Twoich realiach – a jak się zapewne domyślasz nie jest możliwe napisanie takiej tutaj dla każdego Czytelnika.

10 10 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Zawód: pani kierowca Za kierownicą samochodów ciężarowych budzą zdziwienie, w taksówce witają podróżnych ciepłym uśmiechem, prowadząc wózek widłowy bez problemu ładują towary na najwyższe półki. Kobiety-kierowcy coraz częściej łamią stereotypy i podejmują prace do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

11 11 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego To właśnie kobieta udowodniła, że samochód będzie środkiem lokomocji przyszłości. Berta Benz, żona słynnego twórcy prototypu automobilu, jako pierwsza osoba na świecie pokonała nim dystans ponad 100 km. Kiedy sam Karl Benz stracił wiarę w powodzenie własnego wynalazku, to ona wyprowadziła z szopy automobil i bez wiedzy męża ruszyła w trasę. Dojeżdżając z Mannheim do Pforzheim w 1888 roku udowodniła, że trójkołowy wynalazek męża ma szansę być praktycznym i wygodnym środkiem komunikacji dla całej rodziny.

12 12 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dzisiaj również kobiety przekonują, że motoryzacja nie ma przed nimi tajemnic. Rzesza pań zatrudnionych jako zawodowi kierowcy przekonuje, że prowadzenie pojazdów nie jest jedynie domeną mężczyzn. W poznańskim MPK ponad 50 pań pracuje w charakterze kierowcy autobusu lub motorniczego na przeszło 1350 pracowników. Korporacje taksówek coraz częściej rekrutują także kobiety. W halach i magazynach, a nawet na budowach kobieta za kierownicą potężnej maszyny zaczyna być coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.

13 13 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego To nie obsługa pojazdu czy umiejętności są największą barierą dla kobiet w pracy zawodowego kierowcy, lecz stereotypy. Do prowadzenia autobusu czy samochodu ciężarowego oprócz niezbędnych uprawnień nie potrzebne są żadne typowo męskie cechy. Obsługa nowoczesnych wózków widłowych nie wymaga siły fizycznej ani specjalistycznej wiedzy – twierdzi Borys Wochna, prezes firmy STILL, czołowego producenta wózków widłowych - Dbamy o jak najwyższy komfort użytkowania maszyn, więc z powodzeniem mogą być one obsługiwane przez kobiety. Wersje z klimatyzacją, odtwarzaczem CD, czy wysuwanym na przycisk akumulatorem to tylko jedne z wielu udogodnień sprawiających, że praca kierowcy jest dużo bardziej przyjemna, a obsługa bezproblemowa.

14 14 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Płeć może być atutem na rynku pracy. Klienci taksówek często proszą, aby kierowcą była właśnie kobieta. Powodem są względy bezpieczeństwa w przypadku samotnego powrotu nocą do domu, czy pomocy w odebraniu dzieci ze szkoły. Kobiety budzą większe zaufanie, potrafią wykazać się zaangażowaniem w problemy klienta i uprzyjemnić czas miłą rozmową. Trudno jednoznacznie zmierzyć umiejętności kierowców. Statystyki są jednak bezwzględne. Według informacji policji w 2008 roku kobiety spowodowały zaledwie 17,4% wszystkich wypadków drogowych

15 15 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jednak takie argumenty nie przekonują pracodawców. Obawiają się, że kobiety są mniej zaradne i samodzielne w sprawach eksploatacji pojazdów. W przypadku awarii, mężczyzna sam poradzi sobie z wymianą koła czy doładowaniem akumulatora – kobieta już niekoniecznie. Istotnym argumentem jest także ochrona transportowanego towaru i bezpieczeństwo podróżnych. Jednak w przypadku ewentualnego napadu każdy jest tak samo bezbronny. Jedyne, co może zrobić kierowca autobusu czy motorniczy tramwaju to włączyć przycisk antynapadowy i czekać na policję.

16 16 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Przełamać stereotypy nie jest łatwo. Najpierw kobiety ścierają się z nieufnością współpracowników i pracodawców, oni jednak szybko odkładają na bok uprzedzenia i doceniają ich wytrwałość, profesjonalizm i miłą atmosferę w pracy. Panie muszą jednak codziennie zabiegać o dobrą opinię pasażerów, udowadniając, że z kobietą można dotrzeć do celu przyjemniej i równie bezpiecznie. 2

17 17 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kobiety na rynku pracy Są przebojowe, ambitne i pewne siebie. Współczesne kobiety różnią się od swoich mam i babć. Rola matki i żony nie jest dziś jedynym priorytetem w życiu płci pięknej. Kobiety stawiają także na karierę i pną się po jej szczeblach coraz wyżej. Jednak z badań monsterpolska.pl wynika, że wciąż ponad 70% kobiet uważa, że ma mniejsze możliwości na rynku pracy niż mężczyźni.

18 18 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Bez wątpienia kobietom nie zawsze było łatwo osiągnąć sukces zawodowy. Pracodawcy woleli zatrudniać mężczyzn, bojąc się, że kobiety mogą zajść w ciążę i będą musiały poświęcić się życiu rodzinnemu. Jednak współczesne panie udowadniają, że są równorzędnymi pracownikami. Dziś kobiety są dobrze wykształcone, ambitne i nie boją się nowych wyzwań. Nadal jednak pojawia się pytanie: czy mają te same prawa na rynku pracy co mężczyźni? Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na całym świecie przez firmę Monster Worldwide, prawie ¾ wszystkich ankietowanych kobiet uważa, że mają mniejsze możliwości rozwoju na rynku pracy niż mężczyźni.

19 19 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego W internetowej ankiecie zapytano "Czy Pana/Pani zdaniem, kobiety mają tyle samo możliwości na rynku pracy jak mężczyźni? ". Odpowiedzi były zróżnicowane w zależności od płci respondentów. 72% mężczyzn uważa, że kobiety mają takie same szanse na rozwój zawodowy, natomiast taka sama liczba ankietowanych kobiet ma odmienne zdanie. Kobiety narzekają przede wszystkim na niższe zarobki niż pracujący na tych samych stanowiskach mężczyźni. Sytuację kobiet pogarsza fakt, że wzrost płac, o którym ciągle informują media, jest najbardziej odczuwalny w tych sektorach gospodarki, które tradycyjnie związane są z mężczyznami.

20 20 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Ponadto wiele pracujących kobiet obawia się, że stracą pracę, jeśli urodzą dziecko i odejdą na urlop macierzyński. Na szczęście coraz więcej firm zaczyna dbać o pracujące mamy. Jest tak zwłaszcza w dużych firmach, szczególnie tych o zachodnim pochodzeniu. "Firmy zaczynają dbać o kobiety wychowujące dzieci z dwóch powodów. Po pierwsze, coraz trudniej jest o wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika, dlatego też warto dbać o tych, których już się zatrudniło. Szefowie firm zakładają, że kobieta z małym dzieckiem nie będzie skłonna do szukania innej pracy. Ponadto mamy są lepiej zorganizowane i skoncentrowane na zadaniu, " mówi ekspert monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska.

21 21 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kobiety i mężczyźni mają na rynku pracy równe prawa. Wynika to zarówno z polskich przepisów, jak i międzynarodowych regulacji (stworzonych np. przez Międzynarodową Organizację Pracy) przyjętych przez nasz kraj. Jednak zgodnie z informacjami na temat zarobków oraz z nastrojami kobiet, wynika, że jeszcze nie na wszystkich płaszczyznach płeć piękna jest traktowana na równi z mężczyznami.

22 22 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dlaczego mężczyźni wciąż awansują częściej niż kobiety? Harvard Business Review Polska opublikował wyniki badania dotyczącego różnic w przebiegu kariery zawodowej kobiet i mężczyzn. Z analizy wynika m.in. że większość specjalistycznych szkoleń dla menedżerów organizowanych przez firmy nie przekłada się w praktyce na awanse kobiet. Mężczyźni natomiast w dalszym ciągu awansują na wysokie stanowiska częściej niż kobiety.

23 23 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Z badania przeprowadzonego przez nowojorską organizację Catalyst, współpracującą z sektorem biznesu na rzecz rozwijania szans zawodowych dla kobiet, wynika, że kobiety po zdobyciu dyplomu MBA zajmują stanowiska niższego szczebla, osiągają dużo mniejsze zadowolenie zawodowe i zarabiają zdecydowanie mniej niż znajdujący się analogicznej sytuacji mężczyźni.

24 24 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jedynym ze sposobów wyrównania różnic między płciami są organizowane przez firmy szkolenia. Według raportu Światowego Forum Gospodarczego blisko 60 proc. badanych przedsiębiorstw oferuje wewnętrzne programy mentoringu, a prawie 1/3 - szkolenia przeznaczone specjalnie dla kobiet.

25 25 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wyniki Catalyst wskazują, że 83 proc. kobiet i 76 proc. mężczyzn choć raz korzystało z tego rodzaju wsparcia na pewnym etapie kariery. Niestety, mimo że to kobiety częściej niż mężczyźni doszkalają się, nie ma to większego wpływu na rozwój ich kariery - tylko 65 proc. kobiet korzystających z mentoringu otrzymało awans w ciągu kolejnych dwóch lat.

26 26 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Z raportu opublikowanego na łamach Harvard Business Review Polska wynika również, że nierówne szanse w walce o awans spowodowane są różnicą w jakości pomocy udzielanej pracownikom wyższego szczebla. Autorzy badania podzielili programy wsparcia na programy mentorskie i promotorskie.

27 27 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Według nich klasyczny mentoring to wsparcie psychologiczno-społeczne oraz zawodowe, z którego pracownicy czerpią dużą satysfakcję. Potrzebują jednak także innej formy wsparcia, jaką jest promowanie - pracownik bez promotora jest bowiem często pomijany podczas przyznawania awansów.

28 28 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wyniki pokazują, że kobiety w porównaniu z mężczyznami zbyt często mają mentorów, a za rzadko - promotorów. Pozbawione wsparcia promotorów nie tylko mają mniejsze szanse na nominacje na najwyższe stanowiska, ale też nie zabiegają o nie tak intensywnie jak mężczyźni.

29 29 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Mentoring jest mniej skuteczny w przypadku kobiet także z innych przyczyn. Kobietom często przydzielani są opiekunowie, którzy mają mniejsze wpływy w firmie, ponieważ pracują na stanowiskach niższego szczebla. Z badań wynika, że 8 na 10 panów, ale już 7 na 10 pań, aktywnie pracowało z mentorem pełniącym funkcję prezesa lub inną rolę menedżerską na szczeblu zarządu. Co więcej, w obu grupach przeważali mentorzy płci męskiej.

30 30 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Z mentorami płci żeńskiej pracowało 36 proc. kobiet i tylko 11 proc. mężczyzn. Badanie poruszyło także kwestię przesuwania pracowników między działami, czyli awansów poziomych. Mimo braku istotnych różnic między kobietami a mężczyznami w kwestii liczby awansów poziomych w zależności od płci, miały one inny charakter. W przypadku kobiet, przesunięcie poziome najczęściej zastępowało awans - u mężczyzn wiązało się po prostu z późniejszym awansem.

31 31 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wyniki analizy skomentowała dr Ewa Lisowska z Zakładu Zarzadzania Międzynarodowego w Szkole Głównej Handlowej. Zwróciła uwagę, że niewielki udział kobiet wśród menedżerów najwyższego szczebla potwierdzają także badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Pokazują one, że im wyższe oraz bardziej prestiżowe stanowiska, tym mniejszy odsetek kobiet, które je zajmują.

32 32 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Co prawda blisko połowę (42 proc.) kierowników komórek stanowią kobiety, jednak wśród dyrektorów poszczególnych departamentów i oddziałów jest ich już 1/3, a udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek giełdowych wynosi zaledwie 16 proc. Tymczasem analiza rentowności polskich firm w zależności od udziału kobiet na najwyższym szczeblu kierowania pokazuje, że tam, gdzie udział ten wynosi co najmniej 30 proc., rentowność firmy jest lepsza, a firmy te lepiej radzą sobie w kryzysie.


Pobierz ppt "1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Anita Wośko imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 2 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu: Kompetencje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google