Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lubimy śnieg !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lubimy śnieg !."— Zapis prezentacji:

1 Lubimy śnieg !

2 Niebo wygląda magicznie, kiedy wirują na nim płatki śniegu.

3 Prezentacja zawiera: Wiadomości o śniegu Wnioski z doświadczeń
Instrukcję wykonania śnieżynki Galerię zimowych fotografii Listy do Zimy Rysunki zabaw zimowych

4 Co to jest śnieg? Śnieg w potocznym rozumieniu jest pojęciem bardzo szerokim. Mówiąc "śnieg" możemy mieć na myśli zarówno: - opady śniegu czyli śnieg atmosferyczny, jak również - pokrywę śnieżną czyli śnieg leżący. Kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 0 stopni Celsjusza, deszcz zamienia się w śnieg. Krople deszczu stają się płatkami śniegu. Śnieg spada w postaci miękkich, luźnych płatków zbudowanych z maleńkich kryształków lodu. Są to regularne, sześciokrotne gwiazdki - każda inna. W jeszcze niższej temperaturze zamiast gwiazdek powstają sześciokątne słupki - igiełki. Świeżo opadły śnieg jest bardzo lekki. Po pewnym czasie staje się zbity pod wpływem własnego ciężaru i ciepła słonecznego.

5 Śnieg – opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną o niewielkiej gęstości także zwaną śniegiem. Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje, tworząc kryształy lodu. Obfite opady śniegu to śnieżyca połączona z silnym wiatrem- zadymka lub zamieć śnieżna

6 Jak powstaje płatek śniegu?
Płatek śniegu (śnieżynka) to skupienie kryształków lodu. Kryształek lodu zaczyna swe życie jako maleńka zamarznięta kropelka, która powstała w najzimniejszych częściach chmury. Kiedy przesuwa się przez chmurę, inne lodowe kryształki przyłączają się do niej. Śnieżynka więc zbudowana jest z przymarzniętych do siebie bardzo wielu kryształków.

7 Kryształki śniegu są prawie idealnie symetryczne, choć większość ma łatwe do zauważenia nieregularności. Na zdjęciach częściej przedstawia się te najbardziej symetryczne, ze względu na ich urodę. Przyczyna, dla których sześć niezależnie rosnących ramion kryształu przyjmuje identyczny kształt, a jednocześnie żadne dwa kryształki nie są identyczne, nie jest jeszcze w pełni zrozumiana.

8 Większość kryształków śniegu jest płaska i ma po sześć identycznych ramion.

9

10

11

12

13

14

15

16

17 Śniegowe wzory Płatki śniegowe tworzą nieskończenie wiele pięknych wzorów. Przeważnie są to figury sześcioboczne. Pojedynczy płatek śniegu może składać się z 50 albo więcej kryształków lodu luźno związanych ze sobą. Identycznych śnieżynek nie ma nigdy! Ma to związek z faktem, że każdy płatek tworzy się przy innej temperaturze i wilgotności powietrza. W mroźnym powietrzu powstają mniejsze, a w cieplejszym powietrzu większe płatki śniegu.

18

19

20 Tak wyglądamy z bliska.

21 Wielkość śniegowych płatków zależy od temperatury powietrza.
Proces rośnięcia płatka z kryształków jest bardzo wrażliwy na nawet niewielkie zmiany temperatury i wilgotności. Każdy kryształek poruszając się wewnątrz chmury przechodzi przez unikalne zmiany tych czynników, dlatego kształt każdego jest inny. Jednocześnie sześć ramion kryształu podróżuje razem, więc natrafia na identyczne warunki i rośnie identycznie.

22 W zależności od: temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza czasami powstają też inne formy, takie jak kolumny, igły, płytki i grudki.

23 Cieplejsze powietrze, zawierające więcej wilgoci daje śnieg o dużych mokrych płatkach. Taki śnieg fantastycznie nadaje się do ulepienia bałwana i do bitew śnieżnych.

24 Jaki śnieg lubią narciarze?
W mroźnym suchym powietrzu powstają małe sypkie płatki. Sypki, lekki śnieg lubią narciarze!

25 Dlaczego w górach zawsze leży śnieg?
Padający zimą śnieg osiada na szczytach gór. Wiosną i latem roztapiają go promienie słońca. Jednak powietrze wokół wysokich szczytów gór jest zimne nawet latem. Śnieg topnieje tam bardzo wolno, tak wolno, że pokrywa szczyty gór jeszcze wtedy, kiedy przychodzi następna zima i spada nowy śnieg.

26 Co to jest wieczny śnieg?
Wieczny śnieg to warstwa śniegu, który nigdy nie topnieje. Zalega w wysokich partiach gór i w okolicach podbiegunowych.

27 „Jaki jest śnieg?” Nasze doświadczenia
W klasie dzieci samodzielnie przeprowadziły obserwacje i doświadczenia z użyciem śniegu. Dzięki temu uzyskały odpowiedzi na wiele pytań. Do obserwacji śniegu potrzebne jest szkło powiększające i czarna kartka.

28 Doświadczenie 1 Jak wygląda śnieg?

29 Śnieg oglądany pod lupą na czarnym tle rzeczywiście jest zlepkiem pięknych, malutkich śnieżynek.

30 W pojedynczych śniegowych gwiazdkach można zauważyć wyraźne sześć ramion. Trzeba się śpieszyć ,bo śnieg szybko topnieje !

31

32 Jaki jest śnieg w dotyku? Jaki ma kolor?
Doświadczenie 2 Jaki jest śnieg w dotyku? Jaki ma kolor? Śnieg w dotyku jest zimny, delikatny, miękki i lekki. Ma biały kolor.

33 Co się dzieje ze śniegiem trzymanym w dłoni? Dlaczego?
Śnieg trzymany w dłoni topi się, ponieważ ręka jest ciepła, tzn. ma wyższą temperaturę niż śnieg.

34 Co się dzieje ze śniegiem na gazie? Dlaczego?
Kulka śniegowa zmniejszała się, bo w klasie jest ciepło, które powodowało jej topnienie. Aż całkowicie zniknęła.

35 Co pozostało na gazie? O czym to świadczy?
Na gazie pozostały drobiny kurzu, ziarenka piachu, dlatego że śnieg nie jest idealnie czysty.

36 Woda, która powstała z rozpuszczonego śniegu jest brudna, mętna oraz zawiera wiele ziarenek pyłu i piasku.

37 Czy śnieg można jeść? Nie, ponieważ śnieg nie jest czysty. Jest też zimny i możemy nabawić się choroby gardła. Czy śnieg jest potrzebny? Tak, bo w czasie silnych mrozów okrywa rośliny i zapobiega ich zamarzaniu. A gdy stopnieje to zasila ziemię w wodę.

38 Jak wykonać śnieżynkę? Do wykonania śnieżynki z papieru przygotuj:
białą kartkę nożyczki ołówek

39 Narysuj i wytnij koło

40 Złóż koło równo na pół

41 Wyznacz środek koła

42 Od środka zagnij półkole z obydwu stron, tak by powstał ‘’trójkąt’’.

43 Narysuj dowolny wzór wzdłuż ramion figury.

44 Wytnij środek i rozłóż figurę

45 I śnieżynka gotowa !

46 Galeria zimowych fotografii

47 Zima w górach

48

49

50

51

52

53 Hura, robimy „orły‘’ na śniegu !!!

54

55

56 Śnieżek na gałązkach

57

58

59

60 Czasami z powodu obfitych opadów śniegu trudno jest dojechać do domu

61 Iub dojść.

62 A tu drobniutki śnieżek na szybie samochodu.

63 Piszemy listy do Zimy

64 Tychy, r. Droga Zimo! Na początku mojego listu chcę Ci podziękować, za to, że nas odwiedziłaś. Dziękuję Ci za to, że mogłem korzystać już z Twoich uroków: jeździć na sankach i łyżwach, rzucać się z kolegami śnieżkami. Szkoda tylko, że śnieg tak szybko stopniał i że na dworze zrobiło się szaro. Mam jednak nadzieję, że w czasie zimowych ferii będziemy mogli się nim jeszcze nacieszyć. Bardzo lubię jeździć z rodzicami w góry i podziwiać piękne, zaśnieżone widoki. Mam tylko nadzieję, że będziesz dla nas łaskawa i nie będzie na dworze zbyt mroźno, bo to mi troszeczkę przeszkadza w zabawie. Mama potem się denerwuje, że będę chory i muszę wtedy wracać do domu, a wcale tego nie chcę. Pozdrawiam Cię serdecznie i proszę żebyś została z nami jak najdłużej, bo bardzo Cię lubię ! Paweł

65 Tych Droga Pani Zimo. Śnieg jest super, ale u nas nie ma już ani jednej śnieżynki. Trochę mi szkoda, że nie ma teraz śniegu, bo chorowałam i nie mogłam się w nim pobawić. W lodowym królestwie musi być super. Chciałabym kiedyś zobaczyć takie królestwo. Najdroższa Pani Zimo, proszę o to aby dała nam Pani jeszcze trochę : śniegu, mrozu i dobrej zabawy. Lecz proszę, kiedy wiosna nadejdzie daj jej panować. Stęskniona za śniegiem mAJA

66 Tychy, r. Droga Pani Zimo! Na początku mojego listu serdecznie Cię witam i pozdrawiam. Przybyłaś do nas niedawno i wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, że będziemy mogli ulepić bałwana i porzucać się śnieżkami. Niestety, do Gwiazdki śnieg stopniał. Byłam zaledwie trzy razy z bratem na łyżwach. Brat jeszcze nie nauczył się dobrze jeździć, więc mogłabyś zostać dłużej. Proszę Cię wróć jeszcze do nas, byśmy mogli się Tobą nacieszyć. Wierzę, że się zgodzisz. Czekamy na Ciebie z bratem w ferie. Do zobaczenia! Madzia

67 Tychy 03. 01. 2013r. Droga Zimo. Zimo - lubię jak do nas przychodzisz
Tychy r. Droga Zimo. Zimo - lubię jak do nas przychodzisz ! Możesz do nas wcześniej zawitać. Będziemy lepić bałwana, rzucać się śnieżkami, jeździć na sankach i robić koronki. Zapoznam Cię z moimi kolegami i koleżankami, na pewno ich polubisz. Moi koledzy nazywają się Eryk i Filip . Czekam na Ciebie, chociaż Cię nie widać. Mam nadzieję, że przyjdziesz na ferie, żeby było dużo śniegu .Tylko bardzo Cię proszę nie za dużo. Możesz u mojej babci zjeść obiad, śniadanie i kolacje. Gdy będziesz odchodzić mój dziadek da Ci sok z śliwek. Kończąc mój list zapraszam Cię jeszcze raz. Pozdrawiam Mikołaj

68 Tychy r. Witaj Pani Zimo! Na wstępie mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Co tam u Ciebie słychać? Kiedy do nas przyjdziesz? Bardzo za Tobą tęsknię i inne dzieci również. Bardzo bym chciała, abyś już była. Wtedy bym mogła ciepło się ubrać i wyjść na sanki z moim rodzeństwem. Ulepiłabym bałwana, a na weekend pojechałabym w góry na narty. Bardzo Cię lubię, gdy drzewa, trawa, domy są okryte pięknym białym śniegiem. Wszystko wtedy wygląda jak przykryte kołderką. Pani Zimo, więc proszę przyjdź do nas jak najprędzej. Ja już kończę mój krótki list i pamiętaj, że czekam na Ciebie! Pozdrawiam Karolina

69

70

71

72 WESOŁEJ ZABAWY NA ŚNIEGU !!!
Ciekawostka Niestety, prognozy naukowców zapowiadają, że mroźne i śnieżne zimy wkrótce odejdą w naszej części Europy w niepamięć. A to dlatego, że klimat na kontynencie nieodwołalnie się zmienia. Zatem wykorzystujmy wszystkie chwile na cieszenie się śniegiem. WESOŁEJ ZABAWY NA ŚNIEGU !!!

73 portal internetowy zgapa.pl
Źródła Encyklopedia Dziecięca- pytania i odpowiedzi, wydawnictwo Kleks, Warszawa 1995, s. 60 Niebo, wydawnictwo National Geographic Tropem Natury Warszawa 2001 s Dlaczego wybuchają wulkany, wydawnictwo Grafag Warszawa 1994, s Moja pierwsza encyklopedia Autor: Veronique Babin; tłumaczenie: Jan Jackowicz; Wydawnictwo: Larousse; Encyklopedia pytań i odpowiedzi - Dlaczego? rekordy, ciekawostki, opisy doświadczeń. Opracowanie tekstu włoskiego: Antonella Meiani; tłumaczenie: Justyna Łukaszewicz; Wydawnictwo: Elżbieta Jarmołkiewicz. Księga najciekawszych faktów. Autor: John Farndon Encyklopedia Popularna PWN Encyklopedia dla młodzieży – Pogoda. Michael Allaby Wydawnictwo Ibis, Poznań 2009 Czasopismo "Wiedza i Życie", Nr 2/2006 Dziecięca Encyklopedia "OXFORD", portal internetowy zgapa.pl

74 Prezentację przygotowali uczniowie klasy III b z wychowawcą K
Prezentację przygotowali uczniowie klasy III b z wychowawcą K. Rosołowską Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Lubimy śnieg !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google