Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PortugaliaPortugalia jest państwem położonym w południowo - zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią. Powierzchnia tego kraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PortugaliaPortugalia jest państwem położonym w południowo - zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią. Powierzchnia tego kraju."— Zapis prezentacji:

1

2

3 PortugaliaPortugalia jest państwem położonym w południowo - zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią. Powierzchnia tego kraju to 92 tysięcy km², a zamieszkuje go 10 milionów osób. Stolicą jest Lizbona. Portugalia leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Na północy dominuje krajobraz wyżynno - górski. Główne pasma górskie to: Sierra de Estrela z najwyższym szczytem Estrelą (1991 m. n.p.m.), Sierra do Gerez, Sierra de Marao. Niziny występują na wybrzeżu. Głównymi rzekami kraju są Duero, Tag i Gwadiana. Portugalia posiada dwie wyspy na Oceanie Atlantyckim: Maderę i Azory. Klimat jest łagodny z silnymi wpływami oceanu.StolicąPółwyspuszczytemrzekamiTagKlimat

4

5 Początki Portugalii sięgają XI wieku, kiedy to doszło do zjednoczenia niezależnych państewek pod rządami dynastii burgundzkiej. Alfons III w XII wieku dokonał zjednoczenia prowincji. W XV i XVI wieku tworzyło się potężne imperium morskie i kolonialne. W 1580 roku Portugalia zawarła unię personalną z Hiszpanią. W tym samym czasie została pozbawiona części posiadłości kolonialnych przez Niderlandy. Kolejny sojusz zawarto z Anglią w 1640 roku. Od 1807 do 1810 trwała napoleońska okupacja, a w 1822 roku Portugalia utraciła swoją najważniejszą kolonię - Brazylię. W XIX wieku korupcja staję się jedną z przyczyn upadku i bankructwa państwa. Monarchię obalono w 1910 roku. Od 1916 do 1918 kraj zaangażował się w wojnę po stronie Ententy. Premier Salazar w 1932 roku rozpoczął trwające przeszło trzydzieści lat rządy dyktatorskie. Lata 60. i 70. to czas kolonialnych konfliktów. W 1974 nastąpił lewicowy przewrót wojskowy zwany rewolucją goździków. Od 1976 roku, kiedy to powołano konstytucyjne rządy wielopartyjne, Portugalia weszła na drogę demokracji, a w 1985 stała się członkiem Unii Europejskiej.

6

7 Herb Portugalii Niebieski krzyż na srebrnej tarczy był herbem pierwszego króla Afonso Henriquesa (I poł. XII w.). W herbie zamieścił on też dodatkowo srebrne koła, które podkreślały jego prawo do bicia monet. Jego syn, król Sancho I, zamienił krzyż na pięć niebieskich tarcz ze srebrnymi kołami. Zgodnie z portugalską legendą oznaczają one pięć klęsk, jakie zadał jego ojciec Maurom. Król Afonso III w herbie dodał zewnętrzne czerwone pole z siedmioma złotymi zamkami. W 1813 roku cały herb umieszczono na wizerunku sfery armiliarnej, przyrządu do nawigacji, nawiązując do czasów wielkich podróży morskich Portugalczyków.

8 Flaga Portugalii Jest w kształcie prostokąta podzielonego na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii. Czerwień symbolizuje krew i nawoływanie do zwycięstwa. Zieleń nie ma tradycji w portugalskiej symbolice, a jej znaczenie nie jest do końca jasne. Biel oznacza pokój i harmonię. W centrum flagi znajduje się herb. Astrolabium - dawny przyrząd astronomiczny, na którym znajduje się herb symbolizuje odkrycia geograficzne i podboje morskie, które uczyniły Portugalię potęgą.

9 A Portuguesa Heróis do mar, nobre povo, Naçao valente e imortal Levantai hoje de novo, O esplendor de Portugal Entre as brumas da memória, Ó pátria sente-se a voz Dos teus egrégios avós Que há-de guiar-te a vitória. Ref.: As armas! As armas! Sobre a terra e sobre o mar! As armas! As armas! Pela Pátria lutar! Contra os canhoes marchar, marchar! Hymn Portugalii A Portuguesa (Portugalka, Pieśń Portugalii) to hymn państwowy Portugalii. Utwór został skomponowany w 1891 roku, autorem słów jest Henrique Lopes de Mendonça, muzykę skomponował Alfredo Keil. W 1910 roku Portugalkę zatwierdzono jako oficjalny hymn republiki.

10

11

12

13

14

15

16 Porto to drugie, obok Lizbony, ważne miasto Portugalii. Położone jest nad rzeką Douro (Złotą). Najstarsza część Porto została w roku 1996 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście widoczne są ślady bogactw, jakie napływały tu z nowo odkrytych ziem od początku XV wieku. Mieszkańcy Porto szczycą się, że ich miasto nigdy nie zostało zdobyte

17

18 Kacper. U Mateusz. D Hubert Michno Dawid Prucnal Michał Lorenc Dziękujemy za uwagę!!


Pobierz ppt "PortugaliaPortugalia jest państwem położonym w południowo - zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią. Powierzchnia tego kraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google