Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE PRZYCZYNYPRZEBIEGSKUTKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE PRZYCZYNYPRZEBIEGSKUTKI."— Zapis prezentacji:

1 WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE PRZYCZYNYPRZEBIEGSKUTKI

2 Przyczyny wielkich odkryć (1) ciekawość świata i chęć zdobycia sławy oraz bogactwa ciekawość świata i chęć zdobycia sławy oraz bogactwa legendy o bogactwie Lewantu (Wschodu) legendy o bogactwie Lewantu (Wschodu) chęć udowodnienia tezy o kulistości ziemi chęć udowodnienia tezy o kulistości ziemi

3 Przyczyny wielkich odkryć (2) chęć podbicia lądów w imię szerzenia chrześcijaństwa chęć podbicia lądów w imię szerzenia chrześcijaństwa obowiązująca w Europie zasada dziedziczenia (cały majątek dla najstarszego syna) obowiązująca w Europie zasada dziedziczenia (cały majątek dla najstarszego syna)

4 Przyczyny wielkich odkryć (3) brak pracy dla rycerstwa w Hiszpanii i Portugalii po zakończeniu wojen z Arabami brak pracy dla rycerstwa w Hiszpanii i Portugalii po zakończeniu wojen z Arabami poszukiwanie surowców (złoto, srebro, przyprawy, towary luksusowe) poszukiwanie surowców (złoto, srebro, przyprawy, towary luksusowe)

5 Przyczyny wielkich odkryć (4) przecięcie przez Turków szlaków handlowych na Wschód i poszukiwanie nowej – bezpiecznej drogi do Indii przecięcie przez Turków szlaków handlowych na Wschód i poszukiwanie nowej – bezpiecznej drogi do Indii rozwój kartografii i żeglarstwa rozwój kartografii i żeglarstwa

6 Postęp w kartografii i technice żeglowania Karawela – nowy typ okrętu żaglowego w XV – XVI wieku o wysokich burtach, na którym dokonano wiele odkrywczych wypraw morskich. Karawela – nowy typ okrętu żaglowego w XV – XVI wieku o wysokich burtach, na którym dokonano wiele odkrywczych wypraw morskich.

7 Postęp w kartografii i technice żeglowania Busola (kompas)- urządzenie nawigacyjne, które dzięki igle magnetycznej wskazuje kierunki świata i umożliwia swobodne żeglowanie na otwartym morzu. Busola (kompas)- urządzenie nawigacyjne, które dzięki igle magnetycznej wskazuje kierunki świata i umożliwia swobodne żeglowanie na otwartym morzu.

8 Postęp w kartografii i technice żeglowania Astrolabium – urządzenie nawigacyjne, służące do określania odległości na północ i południe od równika na podstawie położenia Słońca. Pozwala na orientacje okrętu na otwartym morzu. Astrolabium – urządzenie nawigacyjne, służące do określania odległości na północ i południe od równika na podstawie położenia Słońca. Pozwala na orientacje okrętu na otwartym morzu.

9 WIELCY ODKRYWCY I ICH ODKRYCIA Henryk Żeglarz (Portugalia) Henryk Żeglarz (Portugalia) Bartłomiej Diaz (Portugalia) Bartłomiej Diaz (Portugalia) Vasco da Gama (Portugalia) Vasco da Gama (Portugalia) Krzysztof Kolumb (Hiszpania) Krzysztof Kolumb (Hiszpania) Ferdynand Magellan i Jan Sebastian del Cano (Hiszpania) Ferdynand Magellan i Jan Sebastian del Cano (Hiszpania)

10 HENRYK ŻEGLARZ Syn króla Portugalii. Osobiście nie uczestniczył w wyprawach, lecz je organizował w latach 1419 - 1460. Były to wyprawy wzdłuż wybrzeża Afryki, które doprowadziły do odkrycia: Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich oraz Wysp Zielonego Przylądka.

11 BARTŁOMIEJ DIAZ Portugalski żeglarz, który płynąc wzdłuż wybrzeża Afryki dopłynął w 1487 r. do najdalej wysuniętego na południe jego krańca. Nazwano go Przylądkiem Dobrej Nadziei. Portugalski żeglarz, który płynąc wzdłuż wybrzeża Afryki dopłynął w 1487 r. do najdalej wysuniętego na południe jego krańca. Nazwano go Przylądkiem Dobrej Nadziei.

12 VASCO DA GAMA Portugalski żeglarz, który płynąc na wschód wokół Afryki dopłynął do Indii. Jego wyprawa miała miejsce w latach 1497 -1498. Portugalski żeglarz, który płynąc na wschód wokół Afryki dopłynął do Indii. Jego wyprawa miała miejsce w latach 1497 -1498.

13 KRZYSZTOF KOLUMB Włoch, pochodził z Genui, w służbie króla Hiszpanii zamierzał płynąć do Indii, a przypadkowo odkrył Amerykę w 1492 r., choć nie był nawet tego świadomy. Włoch, pochodził z Genui, w służbie króla Hiszpanii zamierzał płynąć do Indii, a przypadkowo odkrył Amerykę w 1492 r., choć nie był nawet tego świadomy. Razem odbył 4 wyprawy do Ameryki. Razem odbył 4 wyprawy do Ameryki.

14 I wyprawa Kolumba (1492)

15 Wszystkie wyprawy Kolumba

16 Okręty Kolumba

17 FERDYNAND MAGELLAN Portugalski żeglarz w służbie króla Hiszpanii odbył w latach 1519 – 1522 pierwszą podróż dookoła świata. Portugalski żeglarz w służbie króla Hiszpanii odbył w latach 1519 – 1522 pierwszą podróż dookoła świata. Płynął na czele 5 okrętów i ok. 250 żeglarzy. Płynął na czele 5 okrętów i ok. 250 żeglarzy. W trakcie wyprawy zginął na Filipinach. W trakcie wyprawy zginął na Filipinach.

18 Wyprawa dookoła świata Po śmierci Magellana w 1521 r. wyprawą dowodził Jan Sebastian del Cano. Po śmierci Magellana w 1521 r. wyprawą dowodził Jan Sebastian del Cano. Podróż przetrwał tylko jeden okręt Victoria i 18 żeglarzy. Podróż przetrwał tylko jeden okręt Victoria i 18 żeglarzy.

19 Skutki wielkich odkryć geograficznych (1) napływ do Europy nowych przypraw i warzyw (np. pomidory, ziemniaki, papryka, kukurydza, kakao, tytoń) napływ do Europy nowych przypraw i warzyw (np. pomidory, ziemniaki, papryka, kukurydza, kakao, tytoń) wzrost pozycji i bogactwa Hiszpanii i Portugalii dzięki posiadaniu nowych lądów wzrost pozycji i bogactwa Hiszpanii i Portugalii dzięki posiadaniu nowych lądów

20 Skutki wielkich odkryć geograficznych (2) rozwój techniki morskiej i zwiększenie się liczby kupców, nowe szlaki handlowe rozwój techniki morskiej i zwiększenie się liczby kupców, nowe szlaki handlowe napływ do Europy dużej ilości złota i srebra z kolonii napływ do Europy dużej ilości złota i srebra z kolonii

21 Skutki wielkich odkryć geograficznych (3) potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła rozwój nauki i oświaty, zwiększenie poziomu wiedzy o świecie rozwój nauki i oświaty, zwiększenie poziomu wiedzy o świecie

22 Skutki wielkich odkryć geograficznych (4) zniszczenie starych kultur ludów prekolumbijskich: Majów, Azteków i Inków) przez konkwistadorów zniszczenie starych kultur ludów prekolumbijskich: Majów, Azteków i Inków) przez konkwistadorów zagłada ludów tubylczych (mordowanie, zmuszanie do pracy niewolniczej) - rozwój zjawiska niewolnictwa zagłada ludów tubylczych (mordowanie, zmuszanie do pracy niewolniczej) - rozwój zjawiska niewolnictwa Pokaz opr. M.Śmieszniak


Pobierz ppt "WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE PRZYCZYNYPRZEBIEGSKUTKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google