Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLE NARODOWE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLE NARODOWE."— Zapis prezentacji:

1 SYMBOLE NARODOWE

2 Podstawowymi symbolami państwa są: godło, barwy oraz hymn państwowy, symbolizujące suwerenność państwa. Najczęściej nawiązują do tradycji historycznej państwa, narodu, są wymieniane i chronione w konstytucjach. Stanowią element państwowej i narodowej identyfikacji członków społeczeństwa.

3 Godło Godło, wizerunek orła białego zwróconego w prawo ze złotą koroną na głowie, z dziobem i szponami złotymi, w czerwonym polu; Godło heraldyczne, umieszczone jest na czerwonym polu, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. Historia godła narodowego Lech założył gród w miejscu gdzie na wysokich drzewach znalazł orle gniazdo, a znak orla przyjął do swego herbu, zaś miejsce nazwał Gniezdnem (dzisiejsze Gniezno). Ponieważ Lech zobaczył orła na tle czerwonego nieba , takie też było tło jego herbu. Warto pamiętać, że ta legenda pierwszy raz spisana została w "Kronice Wielkopolskiej" napisanej po łacinie w 1273 oraz w "Kronice Dalimila" spisanej w języku czeskim w Faktem, jest iż na monetach (zwanych denarami) wybijanych za czasów króla Bolesława Chrobrego (żył w latach ) mamy wizerunek jakiegoś ptaka, ale czy to jest orzeł? Część badaczy w kropeczkach dopatruje się orła, inni w to wątpią.

4 Herby Jako oficjalny herb całego państwa polskiego zaczął być używany od 1295 przez Przemysława II, który po raz pierwszy użył ukorowanego orła jako godła państwa na rewersie pieczęci majestatycznej z 1295r. Herb Przemysława II

5 Herby c.d. Od XIV w. (1386) do 1795 roku Orzeł Biały dzielił miejsce na tarczy herbowej z litewską pogonią, choć w zależności od okresu dziejów i władcy umieszczano na niej także inne symbole.

6 Herby c.d. 2 Herb Wł. Jagiełły, Herb A. Jagiellończyka Herb wielki H.Walezego Herb wielki dynastii Wł.Warneńczyka Zyg.Starego St.Batorego Wazów K.Jagielończyka Herb wielki Jana III Sobieskiego Herb wielki St. Leszczyńskiego Herb wielki St. Augusta Poniatowskiego

7 Barwy Barwy, kolor biały i czerwony; w układzie poziomym barwa biała jest u góry, natomiast w pionowym barwa biała znajduje się z prawej strony barwy czerwonej (dla patrzącego z lewej strony); Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie. Ustalono stosunek szerokości flagi do jej długości 5 : 8. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

8 Historia hymnu narodowego
Między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia (niedaleko Bolonii), w ówczesnej Republice Lombardzkiej (Włochy) powstała Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, była to bardzo popularna pieśń żołnierska. Tekst napisał Józef Rufin Wybicki - herbu Rogala, potomek rodu osiadłego w XVI wieku na Pomorzu (sam pochodził z Będomina). Był poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, prawnikiem, dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego.

9 Rękopis pieśni J.Wybickiego

10 Napisany przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 roku.
We włoskim miasteczku Reggio Emilia, w czasie formowania się Legionów Polskich.

11 Do symboli narodowych należą także:
sztandary i bandery wojskowe, herb państwowy, mundur wojskowy, różnorodne emblematy związane z tradycją narodową ojcowie-założyciele państw, mity i legendy narodowe, stolica, siedziba głowy państw, patron, święty, opiekun państwa.

12 Muzeum im. Orła Białego Muzeum im. Orła Białego to muzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 r. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

13 1978r. Powstało w Będominie - domu narodzin Józefa Wybickiego - Muzeum Hymnu Narodowego.

14 Legioniści stali się wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków
Polacy stali się wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków

15 Koniec AUTORZY: Zuzanna K. – klasa IVa Amelia Z. – klasa IVa
Bartosz K. – klasa IVa Jakub B. – klasa Iva opiekun: Marta Wołczyńska Dziękujemy za obejrzenie prezentacji!


Pobierz ppt "SYMBOLE NARODOWE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google