Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Morze Bałtyckie Baltic Sea

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Morze Bałtyckie Baltic Sea"— Zapis prezentacji:

1 Morze Bałtyckie Baltic Sea

2 Morze Bałtyckie - charakterystyka
Morze Bałtyckie - Jest morzem płytkim, szelfowym, należącym do grupy mórz wewnętrznych (śródziemnych)  wewnątrzkontynentalnych. Jest najmłodszym morzem europejskim i zarazem jednym z najmłodszych mórz Atlantyku. Liczy około lat.  

3 Położenie Bałtyk leży w Europie Północnej. Łączy się z Morzem Północnym poprzez szereg cieśnin: Cieśniny Duńskie, Kattegat i Skagerrak. Dostęp do niego mają państwa: Szwecja, Filandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa,Polska,  Niemcy i Dania.

4 Powierzchnia Powierzchnia Bałtyku wraz z Kattegatem wynosi ok km². Bez Kattegatu Bałtyk obejmuje km². Powierzchnia zlewisk wynosi km². Objętość morza wynosi km³.

5 Do morza wpływa bardzo dużo rzek takich jak : Wisła, Odra, Niemen, Dźwina, Newa, Wieprza, Łeba, Narwa, Wkra i wiele innych.

6 Fauna Ssaki: foka szara, nerpa, foka pospolita, morświn.
Ryby: dorsz, makrela, śledź, szprot, węgorz, tobiasz, tasza, dobijak itp. Mięczaki: rogowiec bałtycki, małgiew piaskołaz, omułek, rozdepka itd. Skorupiaki: pąkla, krewetka elegancka, krab wełnistoszczypcy, krabik amerykański, zmieraczek plażowy itp.

7 Foka szara

8 Nerpa

9 Foka pospolita

10 Morświn

11 Dorsz

12 Węgorz

13 Makrela

14 Flora Glony wielokomórkowe: sałata morska, listownica, morszczyn pęcherzykowaty, morszczyn piłkowany, krasnorost.

15 Sałata morska

16 Krasnorosty

17 Morszczyn pęcherzykowaty

18 Porty Dania: Kopenhaga, Estonia: Tallinn,
Finlandia: Helsinki, Turku, Oulu Litwa: Kłajpeda Łotwa: Ryga, Windawa Niemcy: Rostock, Lubeka, Kilonia, Flensburg Rosja: Kaliningrad, Bałtijsk, Sankt Petersburg Szwecja: Sztokholm, Malmö, Lulea Polska: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście,  Police, Kołobrzeg, Darłowo, Łeba, Ustka, Hel, Władysławowo, Elbląg,

19 Zatoki Zatoka Botnicka, Zatoka Fińska, Zatoka Gdańska,
Zatoka Pomorska, Zatoka Ryska, Zalew Kuroński.

20 Głębokość Średnia głębokość wynosi 52,3 m, maksymalna – 459 m.
W Kattegacie głębokość maksymalna wynosi 109 m, ze średnią 24 m. Głębia położona najbliżej Polski – Głębia Gdańska – liczy 118 m. Morze Bałtyckie dzieli się na 3 baseny: Basen Bornholmski o maksymalnym zagłębieniu 105 m. Basen Gotlandzki o maksymalnym zagłębieniu 459 m. Basen Botnicki o maksymalnym zagłębieniu 294 m.

21 Poziom wód i fale Poziom wód Bałtyku jest wyższy niż w Oceanie Atlantyckim i Morzu Północnym. Wynika to z jego śródlądowego położenia. Wysokość wód na Bałtyku zmieniają pływy morskie, które w południowej części morza sięgają kilku centymetrów, natomiast są znacznie większe na szerokości geograficznej Zatoki Fińskiej, gdzie podnoszą poziom wody o pół metra. Bałtyk jest morzem burzliwym, a fale są krótkie i strome. Typowa wysokość fali wynosi 5 metrów, ale w czasie bardzo silnych sztormów sięga prawie do 10 metrów.

22 Zasolenie Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 7 ‰. Na ogół waha się w granicach od 2 do 12‰, choć zimą zasolenie nie przekracza 0,78% w Zatoce Gdańskiej. W Kattegacie i Skagerraku wynosi ok. 20‰, w Bełtach i Zatoce Kilońskiej ok. 15–17‰, przy polskich wybrzeżach ok. 7‰, w Zatoce Puckiej spada do 6,2‰, w Zalewie Wiślanym tylko 1–3‰, w Zatoce Fińskiej i Botnickiej spada do 2‰. Stosunkowo duże różnice zasolenia w Bałtyku występują w kierunku pionowym. Słona woda jako cięższa opada ku dnu basenu. Np. w basenie bornholmskim przy powierzchni wynosi ok. 7,5‰ a przy dnie, na głębokości 100 m sięga aż 15–18‰.

23 Latarnia morska w Świnoujściu Molo w Sopocie

24 Zanieczyszczenia Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W 1973 podpisano Konwencję Gdańską o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów Bałtyku i Bełtów. W 1974 siedem państw nadbałtyckich (spośród 9) podpisało drugą Międzynarodową Konwencję Bałtycką w Helsinkach. Ciągle jednak Bałtyk pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Czynnikami, które wpływają na zanieczyszczenie wód Bałtyku są m.in.: budowa rowów melioracyjnych, intensywne uprzemysłowienie, rozwój i powstawanie nowych miast oraz okoliczne ścieki i odpady.

25 Ecosystems around us – Greek and Polish students leading to meaningful education through concept maps eTwinning project Marta C. class 6c Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika Dzierżoniów, Poland March 2010


Pobierz ppt "Morze Bałtyckie Baltic Sea"

Podobne prezentacje


Reklamy Google