Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolontariat pracowniczy w instytucji kultury na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego Marta Kukowska Kierownik Centrum Wolontariatu w MPW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolontariat pracowniczy w instytucji kultury na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego Marta Kukowska Kierownik Centrum Wolontariatu w MPW."— Zapis prezentacji:

1 Wolontariat pracowniczy w instytucji kultury na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego
Marta Kukowska Kierownik Centrum Wolontariatu w MPW

2 Charakterystyka Muzeum Powstania Warszawskiego
Od 2004 r. do Muzeum odwiedziło - 2 651 657 osób, w tym cudzoziemcy - (ok. 17%). Od do   Muzeum odwiedziło 20 689 grup zorganizowanych. Od początku swego istnienia, Muzeum na stałe wpisało się w program wycieczek zarówno grup turystycznych, jak i indywidualnych gości zwiedzających Warszawę. Przewodnicy posługujący się językami obcymi oraz dostępne audio-przewodniki w 18 wersjach językowych stanowią ułatwienie dla cudzoziemców w odbiorze ekspozycji.

3 Edukacja W 2009 roku w lekcjach muzealnych blisko 30 000 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Poza bogatą ekspozycją, Muzeum oferuje także swoim najmłodszym zwiedzającym możliwość wzięcia udziału w lekcjach muzealnych. Zajęcia prowadzone są zarówno dla dzieci ze szkół podstawowych, jak i dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

4 Miasto ruin Od 1 sierpnia do 11 października film Miasto ruin obejrzało blisko 250 000 osób. To pierwsza w Polsce cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego skutkami II wojny światowej, wykonana w technice 3D. Celem projektu, było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie „Liberator”.

5 Centrum Wolontariatu w MPW
Istnieje od 2004 r. przez ten czas z Centrum Wolontariatu współpracowało około tysiąca osób. W 2010 r. z Centrum Wolontariatu na stałe współpracuje 120 osób.

6 Centrum Wolontariatu w MPW
Prowadzi nabór wolontariuszy. Organizuje i ewaluuje pracę wolontariuszy. Prowadzi programy informacyjne, integracyjne i motywacyjne dla wolontariuszy. Określa indywidualne programy pracy wolontariuszy. Współpracuje z organizacjami i instytucjami zajmującymi się wolontariatem. Promuje wolontariat.

7 Entuzjazm, współpraca, pasja

8 Wolontariatu w MPW Wolontariat w Muzeum Powstania Warszawskiego ma charakter międzypokoleniowy. Najstarsza Wolontariuszka ma 84 lata, najmłodsi Wolontariusze mają 15 lat. Wśród Wolontariuszy są zarówno Powstańcy Warszawscy, studenci, młodzież licealna, osoby niepełnosprawne jak i obcokrajowcy mieszkający w Warszawie oraz przedstawiciele biznesu.

9 Formy współpracy z MPW Stała współpraca z MPW – umowy z Wolontariuszami są zawierane na okres roku, są jednak Wolontariusze którzy współpracują z nami już od ponad sześciu lat. „Wakacje z wolontariatem” – wielu Wolontariuszy , również obcokrajowców, współpracuje z MPW w okresie kolejnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

10 Formy współpracy z MPW Wolontariat pracowniczy – ta forma współpracy z MPW istnieje od niedawna. Zakłada możliwość włączenia się osób pracujących na co dzień w środowisku biznesowym do współpracy z instytucją kultury. Szczególnie cenny jest udział Wolontariuszy w programie „Wolontariusze wolontariuszom” .

11 Wolontariusze wolontariuszom
To program dedykowany osobom, które nie dysponują dużą ilością czasu ale mimo to chcą się włączyć we wsparcie działalności MPW. Program zakłada, że Wolontariusze – profesjonaliści i eksperci w różnych dziedzinach – wspierają innych Wolontariuszy dzieląc się swoimi umiejętnościami i kompetencjami przeprowadzając warsztaty i szkolenia.

12 Wolontariat w MPW Dział obsługi ekspozycji – daje możliwość stałego kontaktu z tysiącami gości Muzeum oraz poszerzania wiedzy historycznej. Najbardziej zaangażowani Wolontariusze mogą zdobyć uprawnienia przewodnika po MPW. Archiwum Historii Mówionej – to szczególne miejsce gromadzące wspomnienia osób walczących w Powstaniu Warszawskich, istnieje dzięki pracy Wolontariuszy, którzy przeprowadzają wywiady ze świadkami historii.

13 Nagrania dla AHM

14 Nagrania dla AHM w Brukseli

15 Wolontariat w MPW Sekcja dydaktyczna – idealne miejsce dla osób lubiących pracę z dziećmi. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych Wolontariuszy oraz Wolontariuszy 50+, którzy aktywnie pomagają w Sali Małego Powstańca. Instytut Stefana Starzyńskiego odział MPW – zajmuje się historią Warszawy, również tą najnowszą. Wolontariusze współpracujący z ISS pomagają w najciekawszych i najważniejszych wydarzeniach kulturalnych Stolicy.

16 Wolontariat w MPW Dział Inwentaryzacji i konserwacji.
Dział Ikonografii. Dział Promocji i Rzecznika Prasowego. Pokój Kombatanta. Centrum Wolontariatu.

17 Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego


Pobierz ppt "Wolontariat pracowniczy w instytucji kultury na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego Marta Kukowska Kierownik Centrum Wolontariatu w MPW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google