Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Europejski Dzień Języków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Europejski Dzień Języków"— Zapis prezentacji:

1 Europejski Dzień Języków
26 września - Europejski Dzień Języków

2 Cześć. Hello. Salut. Wie geht’s. Ciao. Привет. Zdravo. Tungjatjeta
Cześć! Hello! Salut! Wie geht’s! Ciao! Привет! Zdravo! Tungjatjeta! Hola! Ola! Buon giorno! Hallo! Gamardjobat! Zdraveite! Прывитанне! Geia sou! Sveiki! God dag! Godan daginn! Moien! Sveikas! Merhaba! Buna! Sa’benerica! Прывит! Dydd da! Paivaa! Guid mornin! Tervist!

3 Inicjatywa ta jest kontynuowana przez proklamowanie Europejskiego Dnia Języków, obchodzonego w całej Europie w dniu 26 września

4 WIELOJĘZYCZNY ŚWIAT Oto kilka faktów: Orientacyjna liczba języków używanych współcześnie na świecie wynosi blisko 7000

5 27 unijnych państw członkowskich
Czy wiesz, że: 1. W Europie istnieje 40 języków państwowych i około 225 języków miejscowych – co stanowi około 3% całkowitej światowej liczby. 2. Wśród tych liczb pół miliarda obywateli 27 unijnych państw członkowskich mówi 23 językami urzędowymi, a istnieją jeszcze języki regionalne i języki mniejszości narodowych. ó

6 4. Wiele języków zawiera 50000 słów lub więcej,
3. Wielu Europejczyków uważa, że większość ludzi mówi tylko w jednym języku, ale w rzeczywistości co najmniej połowa ludności świata to dwujęzyczni lub wielojęzyczni, czyli mówią w dwóch lub więcej językach. 4. Wiele języków zawiera słów lub więcej, ale w codziennych rozmowach ludzie używają te same kilkaset słów. 5. Języki są w trwałym kontakcie między sobą i wpływają nawzajem na wiele sposobów: angielski miał dużo zapożyczonych słów i wyrażeń z wielu innych języków w przeszłości; dzisiaj języki europejskie zapożyczają wiele słów z języka angielskiego.

7 5. Języki są podobne do siebie
jak członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej, do trzech głównych grup: germańskiej, romańskiej i słowiańskiej. 6. Germańska rodzina języków zawiera: angielski, duński, holenderski, islandzki, niemiecki, norweski, szwedzki i jidysz, między innymi.

8 7. Języki romańskie to francuski, hiszpański, portugalski, rumuński i włoski.
8. Języki słowiańskie to białoruski, bułgarski, chorwacki, czeski, macedoński, polski, rosyjski, serbski, słowacki, słoweński, ukraiński i inne.

9 Ze względu na napływ imigrantów i uchodźców, Europa stała się w dużej mierze wielojęzyczna.
Global London

10 Np. w Londynie mówi się w około 300 językach (arabski, turecki, kurdyjski, Berberów, hindi, pendżabski, itp.). Ponad 30% uczniów (jeden z trzech) w Londynie poza angielskim mówią jeszcze w jednym jezyku.

11 W swoim codziennym życiu
Europejczycy coraz częściej odczuwają potrzebę w dodatkowych językach obcych. Wśród obywateli UE rośnie zainteresowanie językami.

12 Europejski Dzień Języków
jest świętem różnorodności językowej jako jednej z mocnych stron Europy i zachęca do uczenia się języków przez całe życie, w szkole i poza nią.

13 Znajomość dodatkowego języka, może nawet kilku,
pozwala na przemieszczanie się i znalezienie pracy w innym kraju. Znajomość innych języków ma również pozytywny wpływ na wymianę kulturalną, wzajemne zrozumienie i bezpośrednie kontakty między poszczególnymi obywatelami we wciąż rozszerzającej się i coraz bardziej zróżnicowanej Unii.

14 Jednak, jak wynika z badania Eurobarometru
z 2006 r., tylko 28% respondentów w UE zna dwa inne języki oprócz języka ojczystego. W siedmiu państwach UE (Hiszpania, Irlandia, Portugalia, Rumunia, Węgry, Włochy i nawet Zjednoczone Królestwo) 50–75% populacji nie zna żadnego języka obcego. Niemniej większość Europejczyków uważa, że dzieci powinny rozpocząć naukę języków obcych już w szkole podstawowej, w wieku 6–12 lat.

15 Dlatego uczmy się języków obcych, nie zwlekajmy, zacznijmy od zaraz.


Pobierz ppt "Europejski Dzień Języków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google