Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat naszej pracy: Walory turystyczne wsi Dobra Opiekun: Danuta Stokłosa-Marek Twórcy projektu: Kinga Lach Monika Homa Adam Burdek Łukasz Cygal Mateusz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat naszej pracy: Walory turystyczne wsi Dobra Opiekun: Danuta Stokłosa-Marek Twórcy projektu: Kinga Lach Monika Homa Adam Burdek Łukasz Cygal Mateusz."— Zapis prezentacji:

1 Temat naszej pracy: Walory turystyczne wsi Dobra Opiekun: Danuta Stokłosa-Marek Twórcy projektu: Kinga Lach Monika Homa Adam Burdek Łukasz Cygal Mateusz Piętoń

2 -element środowiska przyrodniczego lub kulturowego, który stanowi lub może stanowić cel ruchu turystycznego. -to wszelkiego rodzaju obiekty oraz urządzenia turystyczne, które mają na celu służenie przyjeżdżającym na dany obszar turystom.

3 Kultura w Dobrej Śmiguśnioki Dożynki Konkurs palm

4 650 lecie gminy Dobra Kopia wykonana w 1781 roku, łacińskiego dokumentu z 2 lipca 1361 roku - aktu donacyjnego Ratułdów na rzecz kościoła w Dobrej, z którego po raz pierwszy dowiadujemy się o istnieniu Dobrej.

5 Zabytkowe domy Dom na Zadzielu Dom na Podłopieniu Dom w Porąbce

6 Walory kulturowe w Dobrej

7 Kościół pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza W Dobrej znajduje się kościół parafialny p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1678 roku. Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany pionowymi deskami. Wewnątrz można zobaczyć fragmenty polichromii barokowej z 1760 roku oraz ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz ambonę wykonane w stylu rokoko. Na uwagę zasługuje również chrzcielnica z XVI wieku oraz obrazy z okresu od XVII do XIX wieku.

8 Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej: Murowana świątynia rzymskokatolicka w Dobrej k. Limanowej, będąca kościołem głównym parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Ks. Proboszcz: Ks. mgr Zbigniew Smajdor Ks. Wikariusze: Ks. mgr Maciej Sidor Ks. mgr Tomasz Cwenar Ks. mgr Tomasz Szura

9 Cmentarz Grób nieznanego żołnierza Groby rodzinne Grobowce

10 Dr. Fryderyk Pordes- w roku 1917 przejął całą wieś.

11 Leopold Węgrzynowicz- wybitny krajoznawca, metodyk, organizator krajoznawstwa wśród młodzieży urodził się 19 września 1881 r. w Tuchowie koło Tarnowa.

12 Pomniki upamiętniające I i II wojnę światową Przełęcz Rydza-Śmigłego Pomnik na Gruszowcu Pomnik w Porąbce

13 Pomnik w Porąbce W czasie trzykrotnych pacyfikacji dokonanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w 1944 r. zostało rozstrzelanych lub spalonych żywcem 13 mieszkańców wsi Porąbka a sama wieś spalona.

14 Pomnik na Gruszowcu Pamięci pomordowanych i żywcem spalonych w dniu 1 listopada 1944 r. przez okupanta hitlerowskiego podczas pacyfikacji wsi Gruszowiec.

15 Przełęcz Rydza-Śmigłego Tu w Chyszówkach w listopadzie 1914 roku walczyli Legioniści polscy pod wodzą Józefa Piłsudskiego i wzięli do niewoli oddział kawalerii rosyjskiej. W 10 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski postawiło ten krzyż Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Dobrej 11 XI 1928 roku na znak hołdu dla bohaterów, którzy oddając krew i życie za Ojczyznę utrwalili w narodzie zwycięstwo.

16 Walory turystyczne Dobrej

17 Beskid Wyspowy Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m n.p.m.).

18 Wzniesienia górskie w gminie Dobra Ćwilin Mogielica Śnieżnica Łopień

19 Mogielica Mogielica jest najwyższym szczytem nie tylko Gminy Dobra, ale i Beskidu Wyspowego. Jej wysokość wynosi 1170 m n.p.m. Przez górali Mogielica nazywana jest,,Kopą. Nazwę tę zawdzięcza regularnemu ułożeniu wierzchołka. Na Mogielicy jest początek rzeki Łososinka.

20 Ćwilin Ćwilin (1072 m) to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego. Jest górą samotną, z wszystkich stron oddzieloną od sąsiednich głębokimi przełęczami. Najbardziej strome są północne jego stoki opadające do Przełęczy Gruszowiec oddzielającej go od Śnieżnicy. Na szczycie znajduje się duża polana zwana Polaną Michurową, z widokiem na południe głównie na Tatry, Gorce i wzniesienia Beskidu Wyspowego.

21 Śnieżnica Śnieżnica to kolejny szczyt Beskidu Wyspowego o wysokości 1006 metrów. Nazwę swą zawdzięcza widocznym na kilkadziesiąt kilometrów płatom śnieżnym ulokowanym od strony północnej w zagłębieniach pod najwyższym jej wierzchołkiem. Na zachodnim stoku Śnieżnicy, w Kasinie Wielkiej, znajduje się wyciąg narciarski,,Śnieżnica. Stacja narciarska,,Śnieżnica to najdłuższy w okolicy Krakowa stok, sztucznie ośnieżany i oświetlony.

22 Łopień Łopień (951m) jest jednym ze szczytów Beskidu Wyspowego. Jest to wybitna, posiadająca kilka ramion kulminacja, położona na terenie wsi: Dobra, Jurków, Chyszówki, Tymbark, Słopnice. Łopień ma stosunkowo płaski grzbiet i posiada trzy wierzchołki: Łopień Wschodni (805m), Łopień Środkowy (855m) i Łopień zwany też przez ludność miejscową Złotopieniem (951)m.

23 Atrakcje sportowe w Dobrej Orlik w Dobrej Tor motocrossowy Stadion na Krzyżowej

24 Sportowe atrakcje w Dobrej Tor Crossway znajduje się w sercu Beskidu Wyspowego w miejscowości Dobra na wzniesieniu o wys. 590 metrów n.p.m. Posiada homologację PZM Długość ok. 1700 m. Szerokość od 6 do 10 m. Liczba skoków: 12 Jest to dosyć wymagająca, szybka i twarda trasa. Widownia zlokalizowana jest na szczycie wzniesienia, dzięki czemu oprócz dobrej jazdy będziecie mieć piękne widoki na bliższą i dalszą okolicę.

25 LKS Dobrzanka Za datę utworzenia klubu Dobrzanka przyjmuje się dzień 22.02.1992 r., kiedy to zarząd klubu zgłosił drużynę seniorów do rozgrywek ówczesnej klasy C w Limanowskim Podokręgu Piłki Nożnej.

26 Prezentację przygotował: Mateusz Piętoń Materiały pisemnne: Adam Burdek Łukasz Cygal Mateusz Piętoń Monika Homa Kinga Lach Zdjęcia autorstwa: Własne Stanisław Rząsa Autor nieznany Biuletyn : Adam Burdek Łukasz Cygal Za przybycie dziękujemy.


Pobierz ppt "Temat naszej pracy: Walory turystyczne wsi Dobra Opiekun: Danuta Stokłosa-Marek Twórcy projektu: Kinga Lach Monika Homa Adam Burdek Łukasz Cygal Mateusz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google