Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kościół zbudowany jest z cegły obłożony tzw. licówką. Jak przystało na świątynie neogotycką nad całością dominuje bardzo wysoka strzelista wieża ma ona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kościół zbudowany jest z cegły obłożony tzw. licówką. Jak przystało na świątynie neogotycką nad całością dominuje bardzo wysoka strzelista wieża ma ona."— Zapis prezentacji:

1

2 Kościół zbudowany jest z cegły obłożony tzw. licówką. Jak przystało na świątynie neogotycką nad całością dominuje bardzo wysoka strzelista wieża ma ona 64m wysokości. Druga nieco mniejsza wieżyczka stanęła na przecięciu nawy głównej z nawą poprzeczną to jest wieżyczka sygnaturki. Ramiona nawy poprzecznej zakończone są wysokimi szczytami ze sterczynami. wysokie ściany zostały przyozdobione ostrołukowymi długimi oknami. Ostre łuki, przypory a także nie tynkowana cegła to główne cechy tej neogotyckiej budowli. Neogotycka świątynia w odróżnieniu od swoich średniowiecznych pierwowzorów ma wejście od strony kwadratowego rynku. Do świątyni prowadzą okazałe schody mające 62 stopnie.

3 1856-64 1856-64 rozbudowa kościoła, wnętrze w stylu barokowym. 1910 1910 Ks. proboszcz M. Stefański przystępuje do budowy czwartego na tym wzgórzu, obecnego kościoła farnego wg. projektu Stefana Lemeńe w stylu neogotyckim. Budowa trwała ok. 20 lat 13.07.1930 13.07.1930 konsekracja kościoła przez ks. Wincentego Tymienieckiego 1939 1939 W zamkniętym przez niemieckich najeźdźców kościele magazyn wojsk niemieckich. 1953 1953 Poświęcenie bocznych ołtarzy św. Franciszka i św. Stanisława Kostki. W czasach najnowszych W czasach najnowszych parafia uległa podziałowi stając się matką wszystkich parafii okolicznych, a sama świątynia służy całemu miastu. Odpust parafialny 25 listopada. Trochę historii Kościoła

4 Obecnym proboszczem parafii jest ks. Mirosław Benedykt Strożka.

5 Obok kościoła znajduje się kancelaria, gdzie można załatwiać wszelkie sprawy np. zamówienie mszy.

6 Pomnik został wystawiony na pamiątkę misji parafialnej odbytej w dniu 29.04.1906 przez Ojców Redemptorystów wielebnego O. Bernarda, Hr. Lubieńskiego, O. Kazimierza Mejgarta, O. Ignacego Stasiaka z Krakowa.

7

8

9

10

11

12 Wejście do kościoła

13

14

15


Pobierz ppt "Kościół zbudowany jest z cegły obłożony tzw. licówką. Jak przystało na świątynie neogotycką nad całością dominuje bardzo wysoka strzelista wieża ma ona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google