Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Profilaktyka uzależnienia od internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Profilaktyka uzależnienia od internetu"— Zapis prezentacji:

1 Profilaktyka uzależnienia od internetu

2 Czym jest uzależnienie od internetu?
Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) - postulowany przez niektórych psychiatrów, w tym Ivana Goldberga, syndrom uzależnienia się użytkownika internetu od wielogodzinnego obcowania w tym środowisku.

3 Podtypy IAD według Kimberly Young
Erotomania internetowa – polega głównie na oglądaniu filmów i zdjęć z materiałami pornograficznymi lub rozmowach na chatach o tematyce seksualnej. Socjomania internetowa – jest to uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych. Uzależnienie od sieci – polega na pobycie w internecie. Jest ono bardzo podobne do uzależnienia od komputera, lecz polega na przebywaniu w sieci. Osoby takie są cały czas zalogowane do sieci i obserwują, co się tam dzieje. Przeciążenie informacyjne – występuje przy natłoku informacji np. przebywanie w wielu pokojach rozmów jednocześnie lub udział w wielu listach dyskusyjnych. Uzależnienie od komputera – osoba nie musi w tym wypadku przebywać w internecie, wystarczy, że spędza czas przy komputerze. Nie jest dla niej ważne to, co przy nim robi.

4 Gdzie można znaleźć w sieci osoby uzależnione?
Osoby, u których stwierdzono uzależnienie od internetu lub zagrożenie tym uzależnieniem, najczęściej spędzają czas na następujących formach rozrywki: Internet Relay Chat (IRC) – usługa służąca do porozumiewania się z innymi osobami korzystającymi, z internetu. Jest to forma pisanej rozmowy. W Polsce wciąż są notowane małżeństwa, które zapoznały się na kanale, i po rzeczywistym spotkaniu związały się ze sobą. Według niektórych szacunków z IRC-a korzysta naraz około 10 tysięcy użytkowników na całym świecie. Gry online – specyfika gier online (sieciowych) polega na tym, iż naszym przeciwnikiem nie jest komputer, lecz żywy człowiek. Według niektórych badaczy tego zjawiska, poprzez tego typu gry narasta w graczach poziom agresji, który następnie jest rozładowywany w świecie realnym, na zwykłych ludziach. World Wide Web (WWW) Grupy dyskusyjne (newsgroups) i listy adresowe

5 Portale społecznościowe
Facebook, Twitter i sprawdzanie maili są silniejszymi pokusami niż alkohol i papierosy

6 Po czym poznać uzależnienie?
Jednym z wyznaczników uzależnienia od Internetu jest brak kontroli nad czasem. Osoby, które korzystają z Internetu zaczynają prowadzić swoiste „wirtualne” życie (liczne kontakty z nieznanymi ludźmi), spędzają kilka godzin dziennie grając w internetowe gry, ich relacje z innymi ograniczają się do postów na portalach społecznościowych, rozmów przez komunikatory czy dyskusji na forach internetowych. Internet staje się zatem dla osoby uzależnionej głównym narzędziem kontaktu, a możliwości jakich dostarcza, głównym sposobem na spędzanie czasu. Według specjalistów, w tym Bohdana T. Woronowicza Ten rodzaj uzależnienia stanie się prawdopodobnie jedną z plag XXI wieku i najprawdopodobniej jest tylko kwestią czasu oficjalne sklasyfikowanie uzależnienia od internetu (siecioholizmu) jako jednostki chorobowej.

7 Profilaktyka Stosowana terapia zespołu uzależnienia od internetu na ogół przypomina metody leczenia uzależnienia od alkoholu czy hazardu (często do tego celu adaptuje się metodę tzw. "12 kroków" stosowaną w grupach samopomocy prowadzonych przy kościołach). Ostatnio pojawiają się również coraz bardziej zaawansowane próby opracowania specyficznych technik leczenia uzależnień komputerowych. Ich elementem wspólnym jest przede wszystkim przygotowanie i przestrzeganie drobiazgowego planu dnia, a w nim ścisłe określenie czasu korzystania z internetu.

8 Terapia Pacjentami są ludzie przeważnie w wieku od 14 do 24 lat, którzy cierpieli na bezsenność, podupadali na zdrowiu, zaniedbywali swoje obowiązki i tracili znajomych - wszystko z powodu dużych ilości czasu spędzanego przy komputerze. Pełna kuracja trwa od 10 do 15 dni, ale w niektórych przypadkach znacznie dłużej.

9 Programy i strategie W 2009 roku EMCDDA opublikowało przegląd internetowych programów leczenia uzależnień (Internet-based Drug Treatment Interventions, DTI). Na jego potrzeby stworzono definicję takich programów. Polegają one na prowadzeniu zaplanowanych działań z użyciem stworzonego specjalnie dla potrzeb leczenia ustrukturyzowanego narzędzia.

10 Jak leczyć? Przyznanie się przed sobą do problemu.
Nie jest konieczne zachowanie abstynencji od sieci. W leczeniu chodzi o przywrócenie kontroli nad zachowaniem, które przynosi przykre konsekwencje. Istotne jest szukanie innych sposobów na sytuacje, kiedy „ciągnie” do komputera. Nauczenie się rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych może skutecznie pomóc poradzić sobie z nawrotem problemów). Nauka zdrowego życia emocjonalnego. Jeśli problem dotyczy dziecka, potrzebne będzie spotkanie się specjalisty z całą rodziną.

11 Rozpoznajesz u siebie uzależnienie?
Najprościej jest zgłosić się do specjalisty. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz tego zrobić to: Spróbuj wprowadzić zasadę niekorzystania z tego, od czego jesteś uzależniony przez 24 godziny- jeśli to Ci się uda, przedłuż o następne a potem o kolejne itd. To tylko początek drogi, ale jeśli Ci się uda, potem może być łatwiej. Kiedy czujesz chęć skorzystania z Internetu a szczególnie z tego co jest dla Ciebie problemem, staraj się odwrócić uwagę, zajmij się czymś. Staraj się uregulować tryb życia i planować to, co ma się w nim wydarzyć- to pomoże poradzić sobie z chęcią sięgania po Internet jako sposobu na nudę. Zmień miejsce, w którym pracowałeś najczęściej na komputerze – nowe będzie się Tobie mniej kojarzyło z poprzednim postępowaniem. Ułóż sobie swoją hierarchię ważności i staraj się nią kierować.

12 Jak zapobiec uzależnieniu?
* Zacznij od informacji - od zapoznania się z problemem, dostrzeżenia niebezpieczeństw * Codziennie planuj dzień z ustaleniem czasu korzystania z Internetu * Kontroluj i nie przekraczaj zaplanowanego wcześniej czasu przebywania w sieci * Zdobywaj nowych, wartościowych przyjaciół "rzeczywistych", pielęgnuj przyjaźnie * Rozwijaj swoje zainteresowania, odkrywaj nowe zainteresowania * Spędzaj dużo czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi * Uprawiaj sport

13 Konstruktywnie rozwiązuj swoje problemy
* Konstruktywnie rozwiązuj swoje problemy. Jeśli problem Cię przerasta, zaufaj rodzicom. Twój problem rodzice często potrafią łatwo rozwiązać, ponieważ są ludźmi o większym doświadczeniu życiowym * Korzystaj z pomocy swojego wychowawcy, pedagoga szkolnego lub nauczyciela, którego darzysz zaufaniem * W przypadku zauważenia symptomów uzależnienia od Internetu zgłoś ten problem rodzicom, wychowawcy, pedagogowi. Te osoby chcą Twojego dobra i skontaktują Cię ze specjalistą od uzależnień w celu udzielenia Ci pomocy W Polsce jest wiele poradni, w których pracują specjaliści od uzależnień.

14 Wbrew pozorom może być to bardzo trudne, a czasem wręcz niewykonalne wyzwanie. Osoby nałogowo korzystające z internetu zaniedbują swoje dotychczasowe kontakty społeczne i ciężko jest im wrócić do kontaktu „twarzą w twarz”. Rolą bliskich osób jest motywowanie osoby, u której podejrzewają patologiczne zachowania, do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Po wstępnym ustaleniu, nad jakimi problemami należałoby pracować, uzależniony powinien podjąć się terapii uzależnień.

15 Wykorzystane źródła:

16 Dziękuję za uwagę! Michał Budzik


Pobierz ppt "Profilaktyka uzależnienia od internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google