Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) - postulowany przez niektórych psychiatrów, w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) - postulowany przez niektórych psychiatrów, w."— Zapis prezentacji:

1

2 Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) - postulowany przez niektórych psychiatrów, w tym Ivana Goldberga, syndrom uzależnienia się użytkownika internetu od wielogodzinnego obcowania w tym środowisku.

3 Erotomania internetowa Erotomania internetowa – polega głównie na oglądaniu filmów i zdjęć z materiałami pornograficznymi lub rozmowach na chatach o tematyce seksualnej. Socjomania internetowa Socjomania internetowa – jest to uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych. Uzależnienie od sieci Uzależnienie od sieci – polega na pobycie w internecie. Jest ono bardzo podobne do uzależnienia od komputera, lecz polega na przebywaniu w sieci. Osoby takie są cały czas zalogowane do sieci i obserwują, co się tam dzieje. Przeciążenie informacyjne Przeciążenie informacyjne – występuje przy natłoku informacji np. przebywanie w wielu pokojach rozmów jednocześnie lub udział w wielu listach dyskusyjnych. Uzależnienie od komputera Uzależnienie od komputera – osoba nie musi w tym wypadku przebywać w internecie, wystarczy, że spędza czas przy komputerze. Nie jest dla niej ważne to, co przy nim robi.

4 Osoby, u których stwierdzono uzależnienie od internetu lub zagrożenie tym uzależnieniem, najczęściej spędzają czas na następujących formach rozrywki: Internet Relay Chat (IRC) – usługa służąca do porozumiewania się z innymi osobami korzystającymi, z internetu. Jest to forma pisanej rozmowy. W Polsce wciąż są notowane małżeństwa, które zapoznały się na kanale, i po rzeczywistym spotkaniu związały się ze sobą. Według niektórych szacunków z IRC-a korzysta naraz około 10 tysięcy użytkowników na całym świecie. Gry online – specyfika gier online (sieciowych) polega na tym, iż naszym przeciwnikiem nie jest komputer, lecz żywy człowiek. Według niektórych badaczy tego zjawiska, poprzez tego typu gry narasta w graczach poziom agresji, który następnie jest rozładowywany w świecie realnym, na zwykłych ludziach. World Wide Web (WWW) Grupy dyskusyjne (newsgroups) i listy adresowe

5 Facebook, Twitter i sprawdzanie maili są silniejszymi pokusami niż alkohol i papierosy

6 Jednym z wyznaczników uzależnienia od Internetu jest brak kontroli nad czasem. Osoby, które korzystają z Internetu zaczynają prowadzić swoiste wirtualne życie (liczne kontakty z nieznanymi ludźmi), spędzają kilka godzin dziennie grając w internetowe gry, ich relacje z innymi ograniczają się do postów na portalach społecznościowych, rozmów przez komunikatory czy dyskusji na forach internetowych. Internet staje się zatem dla osoby uzależnionej głównym narzędziem kontaktu, a możliwości jakich dostarcza, głównym sposobem na spędzanie czasu. Według specjalistów, w tym Bohdana T. Woronowicza Ten rodzaj uzależnienia stanie się prawdopodobnie jedną z plag XXI wieku i najprawdopodobniej jest tylko kwestią czasu oficjalne sklasyfikowanie uzależnienia od internetu (siecioholizmu) jako jednostki chorobowej.

7 Stosowana terapia zespołu uzależnienia od internetu na ogół przypomina metody leczenia uzależnienia od alkoholu czy hazardu (często do tego celu adaptuje się metodę tzw. "12 kroków" stosowaną w grupach samopomocy prowadzonych przy kościołach). Ostatnio pojawiają się również coraz bardziej zaawansowane próby opracowania specyficznych technik leczenia uzależnień komputerowych. Ich elementem wspólnym jest przede wszystkim przygotowanie i przestrzeganie drobiazgowego planu dnia, a w nim ścisłe określenie czasu korzystania z internetu.

8 Pacjentami są ludzie przeważnie w wieku od 14 do 24 lat, którzy cierpieli na bezsenność, podupadali na zdrowiu, zaniedbywali swoje obowiązki i tracili znajomych - wszystko z powodu dużych ilości czasu spędzanego przy komputerze. Pełna kuracja trwa od 10 do 15 dni, ale w niektórych przypadkach znacznie dłużej.

9 W 2009 roku EMCDDA opublikowało przegląd internetowych programów leczenia uzależnień (Internet-based Drug Treatment Interventions, DTI). Na jego potrzeby stworzono definicję takich programów. Polegają one na prowadzeniu zaplanowanych działań z użyciem stworzonego specjalnie dla potrzeb leczenia ustrukturyzowanego narzędzia.

10 Przyznanie się przed sobą do problemu. Nie jest konieczne zachowanie abstynencji od sieci. W leczeniu chodzi o przywrócenie kontroli nad zachowaniem, które przynosi przykre konsekwencje. Istotne jest szukanie innych sposobów na sytuacje, kiedy ciągnie do komputera. Nauczenie się rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych może skutecznie pomóc poradzić sobie z nawrotem problemów). Nauka zdrowego życia emocjonalnego. Jeśli problem dotyczy dziecka, potrzebne będzie spotkanie się specjalisty z całą rodziną.

11 Najprościej jest zgłosić się do specjalisty. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz tego zrobić to: Spróbuj wprowadzić zasadę niekorzystania z tego, od czego jesteś uzależniony przez 24 godziny- jeśli to Ci się uda, przedłuż o następne a potem o kolejne itd. To tylko początek drogi, ale jeśli Ci się uda, potem może być łatwiej. Kiedy czujesz chęć skorzystania z Internetu a szczególnie z tego co jest dla Ciebie problemem, staraj się odwrócić uwagę, zajmij się czymś. Staraj się uregulować tryb życia i planować to, co ma się w nim wydarzyć- to pomoże poradzić sobie z chęcią sięgania po Internet jako sposobu na nudę. Zmień miejsce, w którym pracowałeś najczęściej na komputerze – nowe będzie się Tobie mniej kojarzyło z poprzednim postępowaniem. Ułóż sobie swoją hierarchię ważności i staraj się nią kierować.

12 * Zacznij od informacji - od zapoznania się z problemem, dostrzeżenia niebezpieczeństw * Codziennie planuj dzień z ustaleniem czasu korzystania z Internetu * Kontroluj i nie przekraczaj zaplanowanego wcześniej czasu przebywania w sieci * Zdobywaj nowych, wartościowych przyjaciół "rzeczywistych", pielęgnuj przyjaźnie * Rozwijaj swoje zainteresowania, odkrywaj nowe zainteresowania * Spędzaj dużo czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi * Uprawiaj sport

13 * Konstruktywnie rozwiązuj swoje problemy. Jeśli problem Cię przerasta, zaufaj rodzicom. Twój problem rodzice często potrafią łatwo rozwiązać, ponieważ są ludźmi o większym doświadczeniu życiowym * Korzystaj z pomocy swojego wychowawcy, pedagoga szkolnego lub nauczyciela, którego darzysz zaufaniem * W przypadku zauważenia symptomów uzależnienia od Internetu zgłoś ten problem rodzicom, wychowawcy, pedagogowi. Te osoby chcą Twojego dobra i skontaktują Cię ze specjalistą od uzależnień w celu udzielenia Ci pomocy W Polsce jest wiele poradni, w których pracują specjaliści od uzależnień.

14 Wbrew pozorom może być to bardzo trudne, a czasem wręcz niewykonalne wyzwanie. Osoby nałogowo korzystające z internetu zaniedbują swoje dotychczasowe kontakty społeczne i ciężko jest im wrócić do kontaktu twarzą w twarz. Rolą bliskich osób jest motywowanie osoby, u której podejrzewają patologiczne zachowania, do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Po wstępnym ustaleniu, nad jakimi problemami należałoby pracować, uzależniony powinien podjąć się terapii uzależnień.

15

16 Michał Budzik


Pobierz ppt "Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) - postulowany przez niektórych psychiatrów, w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google