Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIE Internet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIE Internet."— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIE Internet

2 Definicja Uzależnienie od Internetu to nowe zjawisko, charakterystyczne dla XX a nawet XXI wieku. Zjawisko związane z upowszechnieniem się Internetu i coraz większą dostępnością do sieci. O uzależnieniu możemy mówić wówczas, gdy używanie jest nagminne, nieuzasadnione i kiedy spędza się po kilka godzin dziennie w sieci, oraz kiedy "surfowanie" powoduje zmianę w "zwykłym" codziennym funkcjonowaniu osoby, na przykład zaniedbywanie codziennych obowiązków, zaniedbywanie higieny. U osób uzależnionych wykształca się swoisty "głód" przejawiający się myśleniem wyłącznie o tym, żeby móc wejść do sieci. Wzrasta także tolerancja organizmu, sesje w Internecie są coraz dłuższe .

3 Korzyści płynące z dostępu do Internetu
pozyskiwanie informacji, wiedzy bez konieczności wychodzenia z domu możliwość komunikowania się ze znajomymi i rodziną możliwość nawiązywania nowych znajomości, wymiana opinii, poglądów rozrywka – gry, filmy, muzyka, krzyżówki korzystanie z programów edukacyjnych, dzięki którym nauka daje dużą przyjemność i jest niezwykle skuteczna załatwianie różnych spraw w dużo krótszym czasie – opłaty bankowe, zakupy

4 Test Amerykańskie centrum uzależnień od Internetu opracowało prosty test, który pozwala na określenie stopnia uzależnienia od wirtualnego świata. Jeśli zauważycie u siebie 3 z nich, oznacza to, że nadużywacie Internetu. Rozpoznanie 5 z nich oznacza uzależnienie. Czy przeglądanie ulubionych stron sprawia ci dużą przyjemność? Czy stopniowo zwiększa się ilość czasu jaką spędzasz w sieci? Zauważyłeś, że masz zmniejszoną samokontrolę? Wolisz przeglądać sieć niż spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną? Kiedy surfujesz w Internecie, masz większą tendencje do ignorowania otoczenia? Udajesz przed innymi, że wcale nie spędzasz tak dużo czasu przed komputerem ? Siedzisz w sieci zamiast pracować lub uczyć się? Nawet kiedy nie jesteś w Internecie, to myślisz o nim? Ilość czasu, którą spędzasz w sieci sprawia, że masz poczucie winy lub wstydzisz się tego? Zarywasz nocki przed ekranem? Przytyłeś? Bolą cię plecy lub nadgarstki?

5 Zadania dla rodziców Sprawdź, czy dziecko ma symptomy uzależnienia od Internetu. Zadaj sobie pytanie jak korzystanie z Internetu ma wpływ na jego zdrowie, wyniki w nauce, relacje z rodziną i przyjaciółmi. Przyjrzyj się własnym zachowaniom w Internecie. Czy korzystasz nadmiernie z Internetu kosztem innych zajęć? Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś najważniejszym wzorem do naśladowania. Pozwól dziecku na racjonalne korzystanie z Internetu. Określ wyraźne granice i ich przestrzegaj. Ustaw komputer w ogólnodostępnym miejscu, do którego mają dostęp wszyscy domownicy. Pomóż dziecku udzielać się towarzysko w rzeczywistym świecie. Zachęcaj dziecko do udziału w zajęciach rozwijających jego zainteresowania, gdzie spotka osoby podobne do siebie, z którymi będzie miało wiele tematów do rozmowy. Proponuj alternatywne rozwiązania. Jeśli dziecko jest zainteresowane wyłącznie grami internetowymi, zachęć je do grania w jedna z ulubionych gier w normalnym świecie. Zapewnij swemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Doceniaj jego wysiłki, ciesz się z sukcesów, wspieraj jego cele i dążenia, okaż zrozumienie, gdy mu coś nie wyjdzie, towarzysz w smutkach i rozczarowaniach. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, zachęcaj do uprawiania sportu. Naucz dziecko radzenia sobie ze stresem, z trudnymi emocjami, dostrzegaj jego problemy i pomagaj w ich rozwiązywaniu. Sprawdzaj swoje dzieci. Zapoznaj się z oprogramowaniem, które służy do monitorowania i ograniczania dostępu do Internetu. Pomagaj dziecku w rozwijaniu samokontroli, dyscypliny i odpowiedzialności w korzystaniu z komputera.

6 Zagrożenia płynące z dostępu do Internetu
spędzanie coraz większej ilości czasu przed komputerem zaniedbywanie obowiązków korzystanie z dostępu do zakazanych stron ( pornografia, hazard ) traktowanie komputera jako środka na łagodzenie stresu poczucie bezpieczeństwa (W tym świecie nie jest ważna uroda, wzrost, płeć, wykształcenie, kolor skóry, przekonania. Wszyscy są sobie równi, nie ma dyskryminacji, a jedynym kryterium wartości jednostki jest sprawność poruszania się w sieci)


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIE Internet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google