Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli jak poradzić sobie bez listonosza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli jak poradzić sobie bez listonosza."— Zapis prezentacji:

1 czyli jak poradzić sobie bez listonosza.
POCZTA ELEKTRONICZNA czyli jak poradzić sobie bez listonosza.

2 Czym jest poczta elektroniczna
Internet jest to rozległa i rozbudowana sieć komputerowa. Każdego dnia korzysta z niej miliardy użytkowników. Swoimi korzeniami Internet sięga przełomu lat 60 - tych i 70 – tych XX wieku. Poczta elektroniczna stanowi jedną z podstawowych ogólnodostępnych usług Internetowych. Najpopularniejsze usługi internetowe: World Wide Web – strony internetowe WWW Wyszukiwarki – narzedzia, które pozwalają na wyszukiwanie w sieci materiałów – poczta elektroniczna; usługa dzięki której możliwy jest szybkie przesyłanie informacji pomiędzy odległymi użytkownikami Grupy dyskusyjne – służą do wymiany informacji pomiędzy zainteresowanymi osobami Internetowe pogawędki – to usługa za pomocą której można bezpośrednio skontaktować się z wybraną osobą IRC tj. tzw. Czat – dzięki tej usłudze możliwy jest kontakt z innym człowiekiem w czasie rzeczywistym TUTAJ WIECEJ O HISTORII INTERNETU

3 Struktura adresu internetowego
Nazwa konta pocztowego - tzw. login Adres serwera pocztowego Znak rozdzielający – małpa (ang. at)

4 Zakładanie konta e-mail na przykładzie Gmail
Aby założyć konto poczty elektronicznej należy przejść prostą procedurę rejestracyjną. Polega ona na wypełnieniu prostego formularza. Na początku określamy własny login oraz hasło poczty elektronicznej. Poniżej widoczny jest fragment formularza na serwerze Gmail. Po prawidłowym wypełnieniu druku i zaakceptowaniu regulaminu nasza skrzynka jest automatycznie uaktywniana.

5 Wypełniając formularz pamiętaj!
Login będzie stanowił nazwę twojego konta. Dobrze by było aby jednoznacznie się z Tobą kojarzył i był łatwy do zapamiętania. Hasło w odróżnieniu od loginu powinno być łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale jednocześnie trudne dla osób postronnych. Ono będzie zabezpieczało Twoją skrzynkę przed dostępem osób trzecich. Nigdy jako hasła nie stosuj własnego nazwiska, daty urodzenia itp. Nigdy nie podawaj hasła do swojej skrzynki innym osobom.

6 Możesz je założyć między innymi na następujących portalach
Zapamiętaj Aby możliwe było korzystanie z poczty elektronicznej, niezbędne jest posiadanie skrzynki (konta) poczty elektronicznej. Możesz je założyć między innymi na następujących portalach Załóż konto Załóż konto Załóż konto Załóż konto UWAGA ! Zakładając konto poczty elektronicznej zawsze czytaj warunki korzystania z usługi (to bardzo ważne!)

7 Sposoby prowadzenia korespondencji
Korespondencję za pomocą poczty elektronicznej można prowadzić na kilka sposobów: Bezpośrednio ze strony internetowej. Wpisując do wyszukiwarki odpowiedni adres np. Za pomocą wyspecjalizowanych programów pocztowych jak np. Z pomocą odpowiednio skonfigurowanego telefonu komórkowego.

8 Sposoby prowadzenia korespondencji
Login Aby rozpocząć pracę z em należy zalogować się na serwer pocztowy. Po wpisaniu odpowiedniego adresu strony www należy się zalogować tj. podać login i hasło. W efekcie uzyskamy dostęp do naszej skrzynki. Zobacz to na następnym slajdzie.

9 Sposoby prowadzenia korespondencji
Panel znajdujący się z lewej strony widocznego obok okna umożliwia prowadzenie korespondencji tj. wysyłanie i odbieranie listów.

10 Ciekawostki Międzynarodowa nazwa to at (ang.). W języku polskim mówimy, że jest to małpa, rosyjskim - pies, a w tureckim – róża. oddzielający identyfikator użytkownika od nazwy serwera, został wybrany do tej funkcji, ponieważ nie był wykorzystywany w żadnym innym celu w systemie komputera użytego do przesyłania pierwszych listów elektronicznych. Każdego dnia na świecie wysyłanych jest kilkadziesiąt miliardów i.

11 Kilka uwag na koniec Załączniki nie powinny być zbyt duże!
Załączniki są często źródłem zainfekowania komputera! Przestrzegaj zasad netykiety!


Pobierz ppt "czyli jak poradzić sobie bez listonosza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google