Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe usługi internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe usługi internetu"— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe usługi internetu
-poczta elektroniczna (e- mail) -WWW -FTP (File Transfer Protocol) -IRC -grupy dyskusyjne (Usenet)

2 Poczta elektroniczna Z ang. electronic mail, w skrócie to typ poczty komputerowej, która umożliwia wymianę informacji pomiędzy użytkownikami sieci komputerowej. . W ciągu kilku minut możemy zostać właścicielem konta poczty elektronicznej za darmo. Taki adres składa się z dwóch części. Przed znakiem (tzw. małpa) znajduje się identyfikator skrzynki pocztowej, a za „małpą” umieszczony jest identyfikator ser­wera, na którym ta skrzynka jest umieszczona. Najpewniejszą pocztą jest pełny abonament u operatora Internetu. Jednak jest to usługa dość droga.

3 Z czego składa się adres poczty
Aby możliwe było przesłanie poczty, adresat musi posiadać skrzynkę pocztową o nazwie unikatowej w skali całej sieci komputerowej. Adres poczty jest odpowiednikiem adresu poczty tradycyjnej zawierającej imię, nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania. Jest to ciąg symboli, najczęściej w następującej postaci: Identyfikator serwera Identyfikator Skrzynki pocztowej serwera małpa Taki adres składa się z dwóch części. Przed znakiem znajduje się identyfikator skrzynki pocztowej, a za „małpą” umieszczony jest identyfikator serwera, na którym ta skrzynka jest umieszczona.

4

5

6 WWW Tak jak inne usługi Internetu, WWW (ang. World Wide Web globalna pajęczyna) umożliwia dostęp do informacji. Miłośnicy Internetu (a także biznesmeni poszukujący klientów) tworzą strony WWW i ogłaszają, gdzie można je znaleźć. Strony WWW zawierają informacje, które wydały się ich właścicielom możliwe lub wskazane do upublicznienia. Strony www definiowane są za pomocą specjalnie w tym celu utworzonego języka HTML zwanego językiem opisu strony. Adresy do serwerów www rozpoczynają się członem: Oto kilka przykładów: Strona główna Polski Strona Prezydenta RP Ministerstwo Edukacji Narodowej

7

8 FTP To skrót od File Transfer Protocol (protokół przesyłania plików. Jest jedną z najstarszych sieciowych usług – opracowana została w 1971 roku. Umożliwia przesyłanie danych w każdej postaci: tekstów, zdjęć, dźwięków, filmów. Są to przeważnie duże pliki które nie powinny być przesyłane pocztą elektroniczną, gdyż powodują jej “zapchanie”. Często np. używa się programów FTP do zapisania na własnym dysku całych stron WWW. Po umieszczeniu strony na własnym dysku, odłączamy się od internetu i wówczas dopiero przystępujemy do przeglądania strony. Oszczędza to nam kosztów związanych z opłatą za internet dla np. TPSA.

9

10 Real Player

11 IRC IRC (Internet Relay Chat – rozmowy w internecie) można porównać do radia CB. Podobnie jak tam i tu konwersacje między użytkownikami prowadzone są na wielu kanałach.

12

13 Grupy dyskusyjne Grupy dyskusyjne są miejscem prowadzenia otwartych dyskusji poświęconych wybranym zagadnieniom. Sposób działania grup przypomina pocztę elektroniczną. W tym wypadku adresatem wysyłanych wiadomości staje się społeczność użytkowników danej grupy. Obecnie można doliczyć się tysięcy grup dyskusyjnych, zaś tematyka dyskusji obejmuje zagadnienia komputerowe i wszelkie działy nauki, a także różne formy relaksu związane z muzyką, sportem lub innym hobby.


Pobierz ppt "Podstawowe usługi internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google