Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin. Miejsce i data urodzenia ur.22 lutego lub 1marca 1810 roku w Żelazowej Woli Dom Chopina w Żelazowej Woli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin. Miejsce i data urodzenia ur.22 lutego lub 1marca 1810 roku w Żelazowej Woli Dom Chopina w Żelazowej Woli."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin

2 Miejsce i data urodzenia ur.22 lutego lub 1marca 1810 roku w Żelazowej Woli Dom Chopina w Żelazowej Woli

3 Jego dom Miejsce zamieszkania Chopina w latach 1817–1827

4 Jego dzieła Polonez Es-Dur Ballada g-moll Ballada F-dur Ballada As-dur Berceuse Des-dur

5 Przyczyna śmierci zm.17 października 1849 w Paryżu Na świadectwie zgonu jako przyczynę śmierci lekarz wpisał gruźlicę.

6 Rodzina Ojciec - Mikołaj Matka - Justyna Siostry : Ludwika IzabellaEmilia

7 Pomniki F.Chopina 1 pomnik stoi w Warszawie 2 we Wrocławiu a 3 łał! w Buenos Aires.

8 Ciekawostki Fryderyk Chopin uczęszczał na wykłady Adama Mickiewicza Imieniem Fryderyka Chopina nazwano planetoidę o śr. 28,5 km. Chopin był wielbicielem włoskiej opery, zwłaszcza uwielbiał twórczość Belliniego. Podobno Fryderyk Chopin, jako dziecko płakał, gdy jego matka grywała na fortepianie..

9 Ciąg dalszy ciekawostek... Imię Fryderyk dano mu na cześć św. Fryderyka, imię Franciszek na cześć dziadka Chopina. Razem z siostrą Emilią pisał wiersze i komedie. Posiadał także talent aktorski i malarski.

10 Ciąg dalszy ciekawostek... Chopin zdradzał wielki talent plastyczny. Zachowało się kilka jego rysunków, głównie pejzaży, a przede wszystkim sławne karykatury, w których oddawał charakter portretowanych postaci.

11 I jeszcze dalszy ciąg ciekawostek Już od starożytności znane były maski pośmiertne, którym przypisywano magiczną moc. Popularne były jeszcze do początków XX wieku, kiedy fotografia nie była tak rozpowszechniona. Po śmierci Chopina powstał gipsowy odlew twarzy artysty oraz jego lewej dłoni, które wykonał przyjaciel Chopina, rzeźbiarz Jean-Baptiste Clésinger. Obecnie kopię maski można oglądać w Narodowym Instytucie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

12 Dziękuje za uwagę! Martyna


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin. Miejsce i data urodzenia ur.22 lutego lub 1marca 1810 roku w Żelazowej Woli Dom Chopina w Żelazowej Woli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google