Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diety Natalia Szalak kl.I N.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diety Natalia Szalak kl.I N."— Zapis prezentacji:

1 Diety Natalia Szalak kl.I N

2 Dieta , co to jest? Dieta to pewien sposób odżywiania, dostosowany do danej osoby oraz, co najważniejsze, do danych celów.Będąc na diecie można także przybierać na wadze, a nie tylko chudnąć. W żywieniu dietetycznym wyróżnia się przede wszystkim dietę podstawową. Zawiera ona wszystkie składniki pokarmowe w ilościach przewidzianych dla człowieka zdrowego. Tę dietę stosuje się zarówno w odżywianiu ludzi zdrowych, jak i chorych, którzy nie wymagają specjalnego żywienia. Dieta stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka i jest ona bardzo ważna w prawidłowym rozwoju organizmu oraz ważna dla uniknięcia chorób związanych z odżywianiem się.

3 Zasady diet: uczęszczanie na siłownie i korzystanie z usług klubów fitness może być dopełnieniem diety ,który poprawi efekt. Posiłki należy jeść regularnie co godziny. Należy spożywać posiłków dziennie; 3 główne i 2 mniejsze przekąski. Zawsze należy zjeść śniadanie, rano nasz układ trawienny lepiej trawi, szybciej trawi, nie jest przemęczony a zjedzone pożywienie zamienia sie na potrzebna nam w ciągu całego dnia energię. Najlepiej jeść częściej mniejsze porcje, niż rzadko, a dużo. Kiedy długo nie jemy miedzy jednym a drugim posiłkiem organizm robi zapasy z jedzenia, bo nie wie, kiedy znowu otrzymać pożywienie. Nie można podjadać między posiłkami, ale czasem pewne produkty smaczne są dozwolone do tak zwanego podjadania

4 Diety można podzielić na :
a) dieta antycellulitowa b) dieta nawilżająca c) dieta oczyszczająca d) dieta przeciwzmarszczkowa e) dieta odchudzająca f) dieta ujędrniająca g) dieta dla cery naczyńowej h) dieta na piękne włosy i paznokcie i) dieta na płaski brzuch j) dieta dla sportowców i osób pracujących fizycznie k) dieta dla osób pracujących umysłowo l) dieta dla emerytów m) dieta dla dzieci n) dieta w czasie choroby o) dieta w czasie upałów / mrozów p) dieta antydepresyjna

5 Diety antycellulitowe:
Podstawą tej diety jest to że nie stosuje się jej przez jakiś czas lecz jest to sposób na życie .Najważniejsze by wyeliminować z diety potrawy tłuste ponieważ, sprzyjają one gromadzeniu się wody. Należy także zmniejszyć spożywanie soli ,ograniczyć słodycze i fast-foody ,ponieważ są w nich szkodliwe substancje, które odkładają się w komórkach tłuszczowych. Najlepiej jeść mało, ale często, najlepiej 4-5 razy dziennie. Powinno się pić także 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie o niskiej zawartości sodu. To ważne, by wypłukać z organizmu jak najwięcej toksyn. Owoce i warzywa zawierają łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy dlatego są ważne w tej diecie.

6 Diety oczyszczające: Tego typu dietę mogą zastosować
jedynie osoby zdrowe. Przeciwwskazaniem są schorzenia układu pokarmowego, moczowego i krążenia. W czasie stosowania diety należy zrezygnować z używania ciężkostrawnych produktów, używek i żywności przetworzonej. Po kuracji efektem powinno być uczucie lekkości. Dieta usuwa nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu pozbywa się uczucia ciężkości, obrzęków i worków pod oczami. Skóra stanie się jędrniejsza i gładsza.

7 Diety odchudzające: Odchudzanie nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią jeść. Musimy pamiętać, że dieta oznacza nie tylko odchudzanie, to pewien styl życia, trening własnego ciała i umysłu.  Istnieje setki diet odchudzających, do najpopularniejszych należą: *Dieta Dukana *Dieta Niskoenergetyczna *Dieta beztłuszczowa * Dieta błonnikowa *Dieta Kopenhaska

8 Dieta Dukana: Dieta Dukana najpopularniejsza ostatnio z diet, zwana też dieta proteinowa lub dieta białkowa. Dieta Dukana składa się z kilku faz. Trzeba je dokładnie poznać, przeanalizować i przemyśleć zanim rozpocznie się proces odchudzania. Należy także zgromadzić odpowiednie produkty i najlepiej wydrukować te dozwolone i te zabronione. Dieta Dukana to inaczej nazywana dieta proteinowa. I faza zaskakuje organizm spożywaniem przez 5 dni głównie protein. Proteiny - czyli białka proste, pełnią główną rolę budulcową w organizmie.

9 Dieta niskoenergetyczna:
Należy zjadać mniej,jednak wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo i powoli. Druga zasada: tylko ujemny bilans energetyczny daje spadek wagi. Trzecia zasada: nie powinno się chudnąć więcej niż kilogram w ciągu tygodnia, aby nie doprowadzić do jo-jo, wytworzenia się anemii, uczucia ssania w żołądku, huśtawek nastroju, czy problemów z cerą, włosami i paznokciami. Szczególnie zatem uważać należy na tłuszcze, a także na cukry proste (glukoza i fruktoza) oraz dwucukry (sacharoza). Sacharoza zawarta jest we wszelkiego rodzaju słodyczach. W związku z tym jeśli smażymy, pieczemy lub cokolwiek innego robimy z potrawami, nie używamy w tym celu tłuszczu.

10 Diety dla sportowców: Dieta sportowca powinna być urozmaicona składającą się z produktów o najwyższej jakości i o łatwo przyswajalnych związkach odżywczych. Dieta dla sportowca powinna zawierać : około 70 kcal energii na każdy kg masy ciała 50-60% węglowodanów, od 15-20% białka około 30% tłuszczów nienasyconych - zdrowych.


Pobierz ppt "Diety Natalia Szalak kl.I N."

Podobne prezentacje


Reklamy Google