Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje i obyczaje w Niemczech

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje i obyczaje w Niemczech"— Zapis prezentacji:

1 Tradycje i obyczaje w Niemczech
Wykonali: Marek Zmuda Trzebiatowski Ewelina Malek i Natalia Czech

2 Kalendarium Święta ruchome Dni szczególne
Aschermittwoch - środa popielcowa Palmsonntag - Niedziela Palmowa Gründonnerstag - Wielki Czwartek Karfreitag - Wielki Piątek Ostersonntag - Niedziela Wielkanocna Ostermontag - Poniedziałek Wielkanocny Valentinstag - Walentynki:14. Februar Frauentag - Dzień Kobiet: 08. März Muttertag - Dzień Matki: 11. Mai Vatertag - Dzień Ojca: 23. Juni Halloween: 31. Oktober Martinstag - Dzień Św. Marcina: 11. November Nikolaustag - Mikołaj: 06. Dezember Totensonntag - święto zmarłych (w kościele ewangelickim: ostatnia niedziela przed adwentem 23. November Kindertag - Dzień Dziecka Fronleichnam - Boże Ciało

3 Święta stałe Neujahr - Nowy Rok: 01. Januar Heilige Drei Könige - Trzech Króli: 06. Januar Maifeiertag, Tag der Arbeit - Święto Pracy: 01. Mai Maria Himmelfahrt - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny: 15. August Tag der Deutschen Einheit - Święto Jedności Niemiec: 3. Oktober Oktoberfest – Dzień Piwa 12 Oktober Reformationstag - Dzień Reformacji: 31. Oktober Allerheiligen - Wszystkich Świętych: 01. November Allerseelen - Dzień Zaduszny: 02. November Heiligabend - Wigilia: 24. Dezember 1. Weihnachtsfeiertag - 1. dzień Świąt Bożego Narodzenia: 25. Dezember 2. Weihnachtsfeiertag - 2. dzień Świąt Bożego Narodzenia: 26. Dezember Silvester - Sylwester: 31. Dezember

4 Święto trzech króli Jest świętowane w Bawarii, Badenii - Wirtembergii i Saksonii - Anhalt. Poprzez Święto Epifanii (Epifania = objawienie) czczone są narodziny i chrzest Jezusa Chrystusa. Zgodnie z ludowym obyczajem w tym dniu święci się domy. Dzieci przebrane za Trzech Króli piszą nad drzwiami domów litery C + M + B. Oznaczają one „Christus mansionem benedicat“, „Niech Chrystus błogosławi dom“.

5 ŚWIĘTO PIWA Dni otwartych drzwi w wielu browarach, kursy ważenia piwa, a nawet możliwość kąpieli w złotym trunku. W taki sposób Niemcy obchodzą święto swojego narodowego napoju. Branża piwowarska już po raz 15-ty zorganizowała "Dzień niemieckiego piwa". Obchodzony jest on na pamiątkę wydania 23 kwietnia 1516 roku przez bawarskiego księcia Wilhelma IV tak zwanego "prawa czystości piwa". Dokument stwierdzał, że piwo może być produkowane jedynie z wody, jęczmienia i chmielu. Jest on najstarszym na świecie przepisem regulującym jakość żywności.

6 ŚWIĘTO ZMARŁYCH W Niemczech obchodzi się tzw. Totensonntag, przypadający w ostatnią niedzielę roku kościelnego. W tym roku będzie to niedziela W ten dzień odwiedza się cmentarze i dekoruje groby bliskich. Został on wprowadzony mocą dekretu gabinetowego pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III w 1816 roku dla wspomnienia poległych w czasie wojny napoleońskiej. Początkowo obchodzono ten dzień tylko w Niemczech dopiero później przejęły go także inne kraje należące do Prus. Dziś w tym dniu także część protestantów odwiedza groby swoich bliskich.

7 ŚWIĘTO JEDNOŚCI NIEMIEC
Święto Niemieckiej Jedności jest bodaj najważniejszym świętem państwowym w Niemczech. Jako jedyne obchodzone jest tego właśnie dnia w całym kraju, podczas gdy ustalenie daty wszystkich innych świąt państwowych leży zazwyczaj w gestii regionalnych parlamentów w poszczególnych landach. Niemcy traktują jednak ten dzień jako okazję do wyjazdu na dłuższy weekend, nie widzi się jakiegoś społecznego poruszenia ze świętem tym związanego, budynki nie są przyozdobione narodowymi flagami. Jedynie co roku w innej stolicy innego landu Niemieckiej Republiki odbywa się obywatelska uroczystość, połączona z prezentacją danego landu i jego rządu.

8 BOŻE CIAŁO Katolickie Święto Bożego Ciała obchodzone jest w drugi czwartek po Zielonych Świątkach. Nazwa „Boże Ciało” wskazuje na elementy eucharystii. W Badenii -Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Północnej Nadrenii - Westfalii, Nadrenii - Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii i Turyngii dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

9 DZIEŃ REFORMACJI 31 października chrześcijanie wyznania protestanckiego na całym świecie obchodzą Dzień Reformacji jako święto szczególne. W Niemczech, Dzień Reformacji jest dniem świątecznym w następujących krajach związkowych: Brandenburgia, Meklemburgia - Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia - Anhalt i Turyngia. Dzień Reformacji wywodzi się z Reformacji Kościoła prowadzonej w XVI w. przez Martina Luthra i związanego z tym utworzenia nowej wspólnoty kościelnej - Kościoła ewangelicko - luterańskiego.

10 Święto Pracy 1 maja, tak jak w wielu innych krajach, jest świętem „ruchu robotniczego“. Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych (DGB) rano, w dniu 1 maja w wielu większych miastach organizuje demonstracje i manifestacje polityczne. W wieczór poprzedzający dzień 1 maja wszędzie organizuje się imprezy pod hasłem „Taniec w maj“. W ten sposób, kontynuując stare tradycje, witany jest wiosenny miesiąc maj. W niektórych miejscowościach ustawia się również „Majowe drzewka“. Również to jest starą tradycją: Majowe drzewko było pierwotnie symbolem płodności wiosny.

11 Walentynki Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” — wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. W szczególności wiersze wysyłają mężczyźni do kobiet. Współcześnie święto to zyskało bardzo komercyjny charakter. W Niemczech symbolem Walentynek niezmiennie pozostają czerwone róże świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca. Jeśli czekoladki, koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady, jeśli z piernika, to w polewach lukrowych z miłosnymi wzorkami. Tradycją stała się też uroczysta Kolacja we dwoje, najczęściej w lokalu pośród innych par.

12 Wielkanoc Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek. Szczególnie uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nie związany jednak w krajach niemieckojęzycznych ze zwyczajem "lanego poniedziałku". Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych jest w tych krajach bukiet Wielkanocny. Są to zielone gałązki przybrane wydmuszkami i postawione w wazonie. Przybrany też bywa Np. krzak przed domem w ogródku. Ważnym elementem dekoracji wielkanocnego stołu jest zajączek, który może być z cukru, czekolady czy z materiału. Według tradycji pisanki są chowane w specjalnych gniazdach, ukrywanych w mieszkaniu lub w ogrodzie. Natomiast głównym zajęciem dzieci w niedzielę wielkanocną jest ich szukanie. Na Wielkanoc daje się także często drobne prezenty. Są one przeważnie umieszczane w dużych, barwnych jajkach z tektury. Kulminacyjnym punktem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest on dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu.

13 Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę. Jest to wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. W domach niemieckich nie przestrzega się rygorystycznie zasad ścisłego postu, a na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw. W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Z Wielkanocą wiąże się ogień Wielkanocny i świeca wielkanocna. Symbolizuje ona Jezusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć i zmartwychwstał. W licznych ludowych obyczajach wiosennych zachowały się motywy mistyczne i przedchrześcijańskie, do których dołączono później symbolikę chrześcijańską. Dwa centralne symbole to jaja Wielkanocne i zając Wielkanocny.

14 Według prastarych wierzeń jajko jest źródłem wszelkiego życia
Według prastarych wierzeń jajko jest źródłem wszelkiego życia. Zając uważany jest za symbol płodności. Od wielu wieków jaja Wielkanocne maluje się na kolorowo. W niedzielę wielkanocną rodzice chowają pomalowane jaja, zajączki z czekolady oraz  inne słodycze, a dzieci szukają ich w mieszkaniu lub ogrodzie.

15 Boże Narodzenie Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się już cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Niemczech tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Mieszkańcy składając sobie życzenia świąteczne posługują się „Frohe Weihnachten” „Fröhliche Weihnachten” czyli Wesołych Świąt. Prawdziwe święta zaczynają się w Niemczech 25 grudnia.  24 grudnia jest dniem jeszcze wypełnionym ostatnimi przygotowaniami do Świąt. W niemieckich kościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Dzieci otrzymują pełen talerz słodyczy i owoców. Życzenia składa się bez dzielenia się opłatkiem. W odróżnieniu od polskich zwyczajów - nie ma miejsca tez przy stole dla niespodziewanego gościa, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje jakiś pieniążek co zapewnić ma rodzinie dostatek przez cały rok. 

16 Niemieckie dzieci nie czekają na pierwszą gwiazdkę aby dobrać się do prezentów. tzw. Bescherung. Prezentów nie znajdziecie pod  choinką,  lecz ułożone na stole. Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś, choć możecie też spotkać pieczoną kaczkę, indyka czy dziczyznę. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw.Weihnachtsstollen. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii przede wszystkim rodzynek Stałym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd.

17 Dzień matki Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym obchodzonym w drugą niedzielę maja. Była to ważna uroczystość dla nazistowskiego reżimu, który wysoko cenił rodzicielki nowych sił narodu. W Dzień Matki były one nagradzane brązowymi, srebrnymi i złotymi medalami, przyznawanymi w zależności od liczby urodzonych dzieci i przezwanymi Karnickelorden, co znaczy "Królicze Ordery". Po zakończeniu drugiej wojny światowej Dzień Matki stał się mniej oficjalny i przypomina w tej chwili bardziej tradycję amerykańską, znaną także i u nas. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich rodzicielek. Ma to miejsce zazwyczaj w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Pfingstsonntag, to jest Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.

18 Dzień ojca W Niemczech Dzień Ojca wypada w Święto Wniebowstąpienia i jest dniem wolnym od pracy. W zależności od regionu nazywa się go Mannertag (dzień mężczyzn) lub Herrentag (dzień gentlemanów). Specyficzną tradycją tego dnia są wspólne grupowe wspinaczki w wyłącznie męskim gronie. Szczyt wybrany do zdobycia nie może być jednak zbyt stromy ponieważ grupa wspinaczkowa ciągnie ze sobą tzw.Bollerwagen. Jest to wózek na kółkach wypełniony winem, piwem i tradycyjnymi kiełbaskami. Efekt jest taki, że tego dnia grupy mężczyzn łatwiej spotkać gdy zataczają się w okolicy rozmaitych parków niż faktycznie w górach. Podobno jednak początki tego sposobu świętowania sięgają aż XVII w. gdy podczas procesji z okazji Wniebowstąpienia również spożywano alkohol. Nie znaczy to jednak, że każdy niemiecki ojciec stawia sobie za cel upicie się w dniu swojego święta. Zdecydowana większość spędza ten dzień na zabawach ze swoimi dziećmi.

19 Sylwester Sylwester w Niemczech to największa w Europie impreza sylwestrowa "pod gwiazdami". Na scenach położonych na 2-kilometrowej promenadzie, pomiędzy Bramą Brandenburską, a Kolumną Zwycięstwa wielkiej plenerowej sali balowej, odbywają się występy zespołów muzycznych, znanych artystów i DJ-ów. Ogrzać się, najeść, napić i posłuchać klasycznej muzyki można w jednym z namiotów. O północy następuje kulminacja gigantycznego sylwestrowego pokazu sztucznych ogni, kanonada petard i huk strzelających tysięcy korków od szampana. Uczestnictwo we wszystkich programach jest bezpłatne. 


Pobierz ppt "Tradycje i obyczaje w Niemczech"

Podobne prezentacje


Reklamy Google