Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wigilia jest czasem szczególnym w życiu wielu polskich rodzin. W wigilijny wieczór niemal wszyscy gromadzą się wokół rodzinnego stołu. Przy wystrojonej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wigilia jest czasem szczególnym w życiu wielu polskich rodzin. W wigilijny wieczór niemal wszyscy gromadzą się wokół rodzinnego stołu. Przy wystrojonej."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wigilia jest czasem szczególnym w życiu wielu polskich rodzin. W wigilijny wieczór niemal wszyscy gromadzą się wokół rodzinnego stołu. Przy wystrojonej choince, pod którą przygotowane są prezenty, dzielą się opłatkiem z najbliższymi i składają sobie życzenia. Wigilia to także wspólne śpiewanie kolęd oraz udział w pasterce. Zgodnie z wielowiekową tradycją niemal wszyscy zachowują tego dnia post, spożywając tradycyjne potrawy. jest czasem szczególnym w życiu wielu polskich rodzin. W wigilijny wieczór niemal wszyscy gromadzą się wokół rodzinnego stołu. Przy wystrojonej choince, pod którą przygotowane są prezenty, dzielą się opłatkiem z najbliższymi i składają sobie życzenia. Wigilia to także wspólne śpiewanie kolęd oraz udział w pasterce. Zgodnie z wielowiekową tradycją niemal wszyscy zachowują tego dnia post, spożywając tradycyjne potrawy.

4

5

6 Niezmiennie od lat najpopularniejszą potrawą w Polsce jest smażona ryba, najczęściej karp, który pojawia się w większości domów.

7

8

9

10

11

12 Kolejne najbardziej popularne potrawy to barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami lub grochem, kompot z suszonych owoców, makowiec. Kolejne najbardziej popularne potrawy to barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami lub grochem, kompot z suszonych owoców, makowiec.

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26 Tradycje wigilijne Przy tradycyjnym stole wigilijnym znajduje się wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Do tradycji należy również zwyczaj zapraszania do wspólnego stołu osób samotnych i ubogich. Ważne jest także, by o najbardziej potrzebujących pamiętać na co dzień. Przy tradycyjnym stole wigilijnym znajduje się wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Do tradycji należy również zwyczaj zapraszania do wspólnego stołu osób samotnych i ubogich. Ważne jest także, by o najbardziej potrzebujących pamiętać na co dzień. Na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Na stole wigilijnym powinno być 12 potraw –na cześć dwunastu Apostołów. Na stole wigilijnym powinno być 12 potraw –na cześć dwunastu Apostołów.

27 Atmosferę żłobka betlejemskiego przypomina obyczaj układania pod obrusem siana. Atmosferę żłobka betlejemskiego przypomina obyczaj układania pod obrusem siana. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, ze należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, ze należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy.

28 Pod koniec wieczerzy wigilijnej zaczyna się śpiewać kolędy, a potem całym gronem idzie się na Pasterkę. Właściwie to ile domów, ile rodzin - tyle tradycji, zwyczajów i obrzędów. Pod koniec wieczerzy wigilijnej zaczyna się śpiewać kolędy, a potem całym gronem idzie się na Pasterkę. Właściwie to ile domów, ile rodzin - tyle tradycji, zwyczajów i obrzędów. Od dnia świętego Szczepana do święta Trzech Króli kolędnicy chodzą po domach. Od dnia świętego Szczepana do święta Trzech Króli kolędnicy chodzą po domach.

29 Jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych jest strojenie choinki, ale mimo że jest to zwyczaj młody, dzisiaj nie potrafimy wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych jest strojenie choinki, ale mimo że jest to zwyczaj młody, dzisiaj nie potrafimy wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki.

30 Dekoracje świąteczne

31

32

33 Dopełnieniem stołu świątecznego są stroiki, składające się z pachnących świerkowych gałązek, kolorowych świeczek, jabłek i orzechów.

34

35

36 Nakrycie stołu

37

38 Każdego roku w okresie przedświątecznym w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, uczniowie klas gastronomiczno – hotelarskich przygotowują Każdego roku w okresie przedświątecznym w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, uczniowie klas gastronomiczno – hotelarskich przygotowują Wystawę potraw i dekoracji wigilijnych. Wystawę potraw i dekoracji wigilijnych. W tym samym czasie odbywa się pokaz stroików świątecznych, wykonanych przez uczniów biorących udział w konkursie W tym samym czasie odbywa się pokaz stroików świątecznych, wykonanych przez uczniów biorących udział w konkursie Najładniejszy stroik świąteczny. Najładniejszy stroik świąteczny. W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięli udział uczniowie z klas: I TG, I TU, ITH, natomiast wystawa została przygotowana przez klasy: II TU, II PSG, III TU, pod kierunkiem nauczycieli: W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięli udział uczniowie z klas: I TG, I TU, ITH, natomiast wystawa została przygotowana przez klasy: II TU, II PSG, III TU, pod kierunkiem nauczycieli: Anny Brodaczewskiej, Beaty Luchowskiej, Barbary Sosnowskiej, Anny Jagodzińskiej. Anny Brodaczewskiej, Beaty Luchowskiej, Barbary Sosnowskiej, Anny Jagodzińskiej.

39

40 Składamy wszystkim najserdeczniejsze ż yczenia: cudownych Ś wi ą t Bo ż ego Narodzenia, rodzinnego ciepła i wielkiej rado ś ci, pod ż yw ą choink ą du ż o prezentów, a w Waszych pi ę knych sercach wiele sentymentów, Ś wi ą t daj ą cych rado ść i odpoczynek oraz nadzieje, ż e Nowy Rok b ę dzie szcz ęś liwszy. Opracowanie: B. Luchowska, A. Brodaczewska


Pobierz ppt "Wigilia jest czasem szczególnym w życiu wielu polskich rodzin. W wigilijny wieczór niemal wszyscy gromadzą się wokół rodzinnego stołu. Przy wystrojonej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google