Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia."— Zapis prezentacji:

1 Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia

2 Adwent Adwent Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa. Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.łac.kościołach chrześcijańskichnieszporówBożego Narodzenia powtórne przyjście Jezusa ChrystusawcielenianarodzinChrystusałac.kościołach chrześcijańskichnieszporówBożego Narodzenia powtórne przyjście Jezusa ChrystusawcielenianarodzinChrystusa Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe.

3 Boże Narodzenie Boże Narodzenie Boże Narodzenie to święto obchodzone 25 grudnia. W tym dniu świętujemy narodziny naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Po tym dniu świętujemy jeszcze jeden dzień – dzień Św. Szczepana. Jednak święta poprzedza wigilia. Boże Narodzenie to święto obchodzone 25 grudnia. W tym dniu świętujemy narodziny naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Po tym dniu świętujemy jeszcze jeden dzień – dzień Św. Szczepana. Jednak święta poprzedza wigilia.

4 Wigilia Wigilia Główną częścią wigilii jest wieczerza wigilijna, którą spożywamy 24 grudnia gdy zaświeci pierwsza gwiazdka. Na wigilijnym stole powinno się znajdować 12 potraw, które od rana są przygotowywane przez domowników. Główną częścią wigilii jest wieczerza wigilijna, którą spożywamy 24 grudnia gdy zaświeci pierwsza gwiazdka. Na wigilijnym stole powinno się znajdować 12 potraw, które od rana są przygotowywane przez domowników.

5 Tradycje bożonarodzeniowe W naszym kraju, co wcale nie jest charakterystyczne dla Bożego Narodzenia na całym świecie, bardzo uroczyście obchodzona jest Wigilia. Przed wspólną, rodzinną kolacją następuje dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Zwyczaj ten ma symbolizować łamanie chleba przez Chrystusa i rozdawanie go apostołom podczas ostatniej wieczerzy. Wiąże się z pojednaniem, przebaczeniem, miłością bliźniego. Do dwunastu apostołów nawiązuje też liczba potraw, które powinny zostać spożyte podczas Wigilii. W naszym kraju, co wcale nie jest charakterystyczne dla Bożego Narodzenia na całym świecie, bardzo uroczyście obchodzona jest Wigilia. Przed wspólną, rodzinną kolacją następuje dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Zwyczaj ten ma symbolizować łamanie chleba przez Chrystusa i rozdawanie go apostołom podczas ostatniej wieczerzy. Wiąże się z pojednaniem, przebaczeniem, miłością bliźniego. Do dwunastu apostołów nawiązuje też liczba potraw, które powinny zostać spożyte podczas Wigilii.Wigilia

6 Tradycyjne dania wigilijne Tradycyjne dania wigilijne barszcz z uszkami barszcz z uszkami kapusta z grochem kapusta z grochem kapusta z grochem kapusta z grochem kapusta z grzybami kapusta z grzybami kapusta z grzybami kapusta z grzybami Karp, kluski z makiem Karp, kluski z makiem Karpkluski z makiem Karpkluski z makiem kompot z suszonych owoców kompot z suszonych owoców kompot z suszonych owoców kompot z suszonych owoców kotleciki z ryżu kotleciki z ryżu kotleciki z ryżu kotleciki z ryżu kutia kutia kutia paszteciki z grzybami paszteciki z grzybami paszteciki z grzybami paszteciki z grzybami pierogi z kapustą śledzie pierogi z kapustą śledzie pierogi z kapustąśledzie pierogi z kapustąśledzie zupa migdałowa zupa migdałowa zupa migdałowa zupa migdałowa

7 Wolne miejsce przy stole Wolne miejsce przy stole Tradycja ustawiania na stole dodatkowego nakrycia nawiązuje do pamięci o zmarłych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to również czas jedności z tymi, którzy już odeszli do wieczności. Wolne miejsce przy stole ma nam przypominać naszych bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą zasiąść przy stole wigilijnym. Jest to także gest solidarności z ludźmi przeżywającymi święta samotnie. Przygotowanie wolnego miejsca przy stole wyraża nasza gotowość życzliwego przyjęcia w ten wieczór niespodziewanego gościa. Nikt w te święta nie powinien czuć się samotny. Tradycja ustawiania na stole dodatkowego nakrycia nawiązuje do pamięci o zmarłych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to również czas jedności z tymi, którzy już odeszli do wieczności. Wolne miejsce przy stole ma nam przypominać naszych bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą zasiąść przy stole wigilijnym. Jest to także gest solidarności z ludźmi przeżywającymi święta samotnie. Przygotowanie wolnego miejsca przy stole wyraża nasza gotowość życzliwego przyjęcia w ten wieczór niespodziewanego gościa. Nikt w te święta nie powinien czuć się samotny.

8 Pasterka Pasterka Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat. Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.

9 Tradycje bożonarodzeniowe Tradycje bożonarodzeniowe Kiedy cała rodzina zbierze się razem przy świątecznym stole często słucha się i śpiewa wspólnie kolęd. W niektórych domach przetrwał nawet zwyczaj wspólnego śpiewania, najlepiej przez wszystkie świąteczne dni, które upływają na radosnych spotkaniach rodzinnych. Kiedy cała rodzina zbierze się razem przy świątecznym stole często słucha się i śpiewa wspólnie kolęd. W niektórych domach przetrwał nawet zwyczaj wspólnego śpiewania, najlepiej przez wszystkie świąteczne dni, które upływają na radosnych spotkaniach rodzinnych. kolęd

10 Kolędy i pastorałki Kolędy i pastorałki W czasie świąt śpiewamy liczne kolędy i pastorałki o narodzinach Jezusa Chrystusa. W czasie świąt śpiewamy liczne kolędy i pastorałki o narodzinach Jezusa Chrystusa.

11 Choinka Choinka. <> Choinka, którą ubieramy w Wigilię, a która powinna stać aż do święta Trzech Króli, do Polski przywędrowała z Niemiec w drugiej połowie XVII wieku i zadomowiła się najpierw u ewangelickich mieszczan pochodzenia niemieckiego, ale już w początkach następnego wieku towarzyszyła wieczerzy

12 Choinki Choinki

13 Święty Mikołaj Święty Mikołaj Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Bożego NarodzeniaelfówLaponię biegun północny Bożego NarodzeniaelfówLaponię biegun północny

14 Zwierzęta Zwierzęta Ponoć w każdą noc wigilijną zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem… Ponoć w każdą noc wigilijną zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem…

15 Nowy Rok Nowy Rok Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim). W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra. Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim). W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra.

16 Trzech Króli Trzech Króli Dzień Trzech Króli jest wielkim świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją, ustanowionym i obchodzonym już w III wieku na pamiątkę hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu, z Indii, Persji i Arabii: Kacper, Melchior i Baltazar - złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy. Dzień Trzech Króli jest wielkim świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją, ustanowionym i obchodzonym już w III wieku na pamiątkę hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu, z Indii, Persji i Arabii: Kacper, Melchior i Baltazar - złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy.

17 Z okazji Bożego Narodzenia… … życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, ciepła rodzinnego oraz wszystkiego co najlepsze i spełnienia najskrytszych marzeń… po prostu Wesołych Świąt!!! … życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, ciepła rodzinnego oraz wszystkiego co najlepsze i spełnienia najskrytszych marzeń… po prostu Wesołych Świąt!!!

18 Koniec… Koniec… Autor: Ewa Juruś Autor: Ewa Juruś Uczestniczka zajęć Z komputerem za pan brat


Pobierz ppt "Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google