Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Knieć, Karolina Mazur – klasa VIb, 2006/2007.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Knieć, Karolina Mazur – klasa VIb, 2006/2007."— Zapis prezentacji:

1 Natalia Knieć, Karolina Mazur – klasa VIb, 2006/2007

2 Radość z Bożego Narodzenia przeżywają chrześcijanie nie tylko w naszym kraju, ale również w Afryce, Ameryce, Azji i Australii. Wszyscy wielbią Boga, który przyszedł na ziemię, aby zbawić ludzi.

3

4 W zależności od regionu, w Austrii kultywowane są różne tradycje. 1.W Wiedniu na wigilijnym stole króluje karp, a w Karyntii - pieczona kaczka. 2.Najpopularniejsze jest zwyczajne ciasto. Ma ono przynieść zdrowie w następnym roku. 3.W zachodniej Austrii potrawy wigilijne podaje się na zimno.

5 1.Na bożonarodzeniowym stole w Belgii mogą się znaleźć zarówno ostrygi, homary, jak i indyk oraz baba z kremem mokka. 2.Po pasterce jada się bouguettes ( czyt.: buget ), rodzaj kutii ( potrawa wigilijna z gotowanej pszenicy, utartego maku, z dodatkiem miodu i bakalii ) z pęczakiem. 3. Mak jest tu karmą dla ptaków. 4. Głównym daniem jest dziczyzna w sosie śliwkowym i sorbet (orzeźwiający deser z owoców i cukru ). 5. Belgowie nie jedzą ryb słodkowodnych, z wyjątkiem pstrągów.

6 1.W Wigilię pod choinką pojawiają się prezenty, które niepostrzeżenie układa św. Mikołaj. Zarówno dzieci jak i dorośli, aby otrzymać prezent muszą zaśpiewać piosenkę, wyrecytować wiersz lub zatańczyć. 2.W Estonii tradycją jest, że w wieczór wigilijny niebo rozświetlają fajerwerki.

7 1.Święta we Francji obchodzone są w gronie rodziny i przyjaciół tylko 25 grudnia. 2.W Wigilię dzieci zostawiają swe buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj wypełni je prezentami. 3. Po uroczystej kolacji zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek gdyby przechodziła Matka Boska. 4. We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko dzień. 5.Tradycją jest również wypiekanie trzynastu chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.

8 1.Ważniejsza od choinki jest w Hiszpanii szopka. 2. Mimo iż w Wigilię przygotowuje się uroczystą kolację, to jednak najważniejsze znaczenie ma święto Trzech Króli. 3.Tradycyjnym ciastem jest keks, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety. Kto na nie trafi, musi w następnym roku upiec takie ciasto.

9 1.Na kolację wigilijną jada się tu wieprzowinę i frutti di mare, czyli owoce morza z nieodzownym dorszem. 2.Później jest pasterka. 3.Prezenty przynosi Pai Natal, święty Mikołaj, ale najwięcej upominków świątecznych jest w święto Trzech Króli.

10 1.Do bożonarodzeniowych zwyczajów w tym kraju należy dekorowanie domostw świątecznymi ornamentami: -figurkami św. Mikołaja -aniołkami -gwiazdkami 2.Na świątecznym stole nie może zabraknąć pierników domowego wypieku. 3.Tradycyjną skandynawską potrawą wigilijną jest przede wszystkim ryż z migdałami, a najpopularniejszym symbolem świąt - prosiak. 4.Wigilia nie jest postna, a jej obfitość to nawiązanie do czasów pogańskich i składania darów pogańskim bożkom.

11 1.Przed Wigilią obowiązuje ścisły post, a święta rozpoczynają się 24 grudnia uroczystą wieczerzą. 2. Tradycyjne potrawy to: ryby, sałatki, słodycze i owoce. Tego dnia nie jada się mięsa. 3.Dzieci czekają na czarownicę – Befanę, która przynosi grzecznym dzieciom prezenty, a niegrzecznym węgielki.


Pobierz ppt "Natalia Knieć, Karolina Mazur – klasa VIb, 2006/2007."

Podobne prezentacje


Reklamy Google