Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEMCY FRANCJA HISZPANIA SZWECJA ANGLIA USA SZWEDZI Boże Narodzenie nazywają JUL. W Wigilię spożywa się słodki chleb domowego wypieku z dodatkiem imbiru.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEMCY FRANCJA HISZPANIA SZWECJA ANGLIA USA SZWEDZI Boże Narodzenie nazywają JUL. W Wigilię spożywa się słodki chleb domowego wypieku z dodatkiem imbiru."— Zapis prezentacji:

1

2

3 NIEMCY FRANCJA HISZPANIA SZWECJA ANGLIA USA

4 SZWEDZI Boże Narodzenie nazywają JUL. W Wigilię spożywa się słodki chleb domowego wypieku z dodatkiem imbiru. Tradycyjną potrawą jest doppa i grytan, czyli chleb moczony w wodzie, w której uprzednio gotowano mięso. Wszystkich gromadzi choinka i prezenty, które według tamtejszych wierzeń - przynoszą krasnoludki.

5

6

7

8 FRANCUZI wierzą, że w noc Bożego Narodzenia sam malutki Pan Jezus przynosi im podarki i wkłada je do bucików, a na wsi do starych chodaków. Zostawia się je puste koło komina, gdyż tędy, jak głoszą wierzenia - przychodzi Dobroczyńca. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się dopiero po Pasterce, a składają się na nią: indyk nadziewany kasztanami, ostrygi, zimne potrawy potrawy z jaj i tradycyjny słodki tort w kształcie polana drzewnego.

9 W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się 4 tygodnie wcześniej (tak jak u nas). Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowe wieńce) z czterema świecami, które zapala się po jednej w każdym tygodniu adwentu. W Niemczech odbywają się słynne targi bożonarodzeniowe – Weihnachtsmarkt. Świętowanie zaczyna się 24 grudnia, około godz. 18:00 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą pieczeń z gęsi W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się 4 tygodnie wcześniej (tak jak u nas). Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowe wieńce) z czterema świecami, które zapala się po jednej w każdym tygodniu adwentu. W Niemczech odbywają się słynne targi bożonarodzeniowe – Weihnachtsmarkt. Świętowanie zaczyna się 24 grudnia, około godz. 18:00 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą pieczeń z gęsi karp ciasto bożonarodzeniowe

10

11

12 HISZPANIE w Święta łamią się turron. Jest to coś w rodzaju chałwy i stanowi wielki przysmak. Każda rodzina zaopatruje się obowiązkowo w nową szopkę. Nastrój Świąt bardziej oddają ulice i place miast, niż domy rodzinne. Całe rodziny udają się na zabawy wokół wielkich choinek, oświetlonych niezliczoną ilością lampek. Wigilijnym daniem jest tu pieczona morska ryba i ciasto Trzech Króli, w którym zapieka się drobne upominki. Po Pasterce odbywa się uliczny festyn kolęd, pieśni i tańców. Jednak bardziej uroczystym dniem jest święto Trzech Króli, kiedy to na ulice wyruszają pochody magów, którzy rozdają smakołyki.

13 AMERYKANIE obchody Świąt Bożego Narodzenia poprzedzają sobotnio-niedzielnymi spotkaniami w gronie przyjaciół. Czas tych spotkań otwiera pierwsza grudniowa sobota. Każdy amerykański dom jest w te weekendy domem otwartym. Znajomi mogą przyjść i zjeść kolację, której tradycyjnym daniem jest pieczony indyk. Natomiast Wigilię przeżywa się w gronie najbliższych. Rodzina spotyka się na śniadaniu, podczas którego spod choinki każdy wyjmuje prezenty. Tradycyjnym kwiatem bożonarodzeniowym jest poinsetti, który ustawia się na stole, a na drzwiach wiesza się świerkowe wianki ozdobione bańkami.

14

15 ANGLICY nie obchodzi się Wigilii, lecz największą wagę przywiązuje się do pierwszego dnia Świąt, gdy cała rodzina gromadzi się na wspólnym obiedzie. Na stole musi być indyk, otoczony wieńcem kiełbasek i pudding z suszonymi śliwkami, który skrapia się alkoholem, zapala i płonący wnosi się do jadalni. Pod sufitem zawiesza się choinki i gałązki jemioły.

16

17

18

19 AUSTRALICZYCY Boże Narodzenie obchodzą oczywiście w środku lata, przy temperaturze około 30-35 stopni C. Boże Narodzenie obchodzi się tam w stylu angielskim. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, jak w Polsce, tylko w Boże Narodzenie. Nie ma też wieczerzy wigilijnej. Ale oczywiście wszystko zależy od tego skąd dana rodzina oryginalnie pochodzi, bo Australia to w końcu wielonarodowościowy kraj imigrantów. Typowo australijskim zwyczajem jest "Carols by Candellight", kiedy to wieczorem, w wigilię Bożego Narodzenia, do jakiegoś okolicznego parku schodzą się całe rodziny z całej okolicy i wszyscy razem śpiewają Kolędy przy blasku świec.

20

21

22

23

24

25

26 Opracował: Wojciech Pańczak


Pobierz ppt "NIEMCY FRANCJA HISZPANIA SZWECJA ANGLIA USA SZWEDZI Boże Narodzenie nazywają JUL. W Wigilię spożywa się słodki chleb domowego wypieku z dodatkiem imbiru."

Podobne prezentacje


Reklamy Google