Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polskie tradycje Paulina Śliwowska 4 c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polskie tradycje Paulina Śliwowska 4 c."— Zapis prezentacji:

1 Polskie tradycje Paulina Śliwowska 4 c

2 Polska Wigilia W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia kończący okres adwentu. Oczekiwania na Pana Jezusa.

3 11 Listopada Święto Odzyskania Niepodległości –
Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości.

4 Konstytucja 3 Maja Konstytucja 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku, ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją .

5 Topienie Marzanny Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

6 Święconka Święcenie potraw w Wielką Sobotę niegdyś odbywało się na dworach szlacheckich, ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Czynność ta jednak zajmowała zbyt wiele czasu proboszczom, biskupi stopniowo wprowadzili zakaz święcenia pokarmów w domach i zwyczaj ten przenieśli do kościoła. Jeszcze w okresie międzywojennym ubiegłego wieku w wiejskich parafiach przywożono w koszach, do poświęcenia, całość pokarmów przeznaczonych na śniadanie wielkanocne.

7 Dziękuje za uwagę  Źródło


Pobierz ppt "Polskie tradycje Paulina Śliwowska 4 c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google