Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH. Niemcy – Boże Narodzenie Niemcy przygotowania do ś wi ą t zaczynaj ą cztery tygodnie wcze ś niej – w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH. Niemcy – Boże Narodzenie Niemcy przygotowania do ś wi ą t zaczynaj ą cztery tygodnie wcze ś niej – w."— Zapis prezentacji:

1 ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

2 Niemcy – Boże Narodzenie Niemcy przygotowania do ś wi ą t zaczynaj ą cztery tygodnie wcze ś niej – w pierwsz ą niedziele adwentu. W wi ę kszo ś ci katolickich domów wiesza si ę tzw. adwentowe wianki z jodły lub ś wierku przystrojone fioletowymi wst ąż kami i czterema ś wieczkami. Ziele ń jodły symbolizuje nadziej ę, fiolet wst ąż ek – refleksj ę nad przeszło ś ci ą, a ś wieczki – ś wiatło. W ka ż da kolejn ą niedziel ę wypala si ę jedn ą ze ś wiec. Najsłynniejszym ciastem jest strucla bo ż onarodzeniowa der Weihnachtsstollen z rodzynkami i bakaliami, pierniczki Lebkuchen lub Pfefferkuchen, a tak ż e inne ciasteczka o ró ż nych kształtach.

3 Austria – Boże Narodzenie Podczas Ś wi ą t Bo ż ego Narodzenia, w zale ż no ś ci od regionu, kultywowane s ą ró ż ne tradycje. Wiede ń czycy na przykład, na kolacj ę wigilijn ą serwuj ą karpia, natomiast w Karyntii króluje pieczona kaczka. Do ś wi ą tecznych przysmaków nale żą te ż pierniki, wino z korzeniami, pieczone migdały i gor ą ce kasztany. Znany jest obyczaj przygotowywania szopki, czyli figurek małego Jezusa i Ś wi ę tej Rodziny. Ciekawostk ą jest, ż e jedna z najpi ę kniejszych kol ę d ś wiata Cicha noc powstała wła ś nie w Austrii.

4 Wigilijne światełka w oknach i adwentowe kalendarze O Kolejnym zwyczajem w Niemczech jest umieszczanie w oknach światełek - białych lub kolorowych gwiazdek migających albo i nie. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną. Już od listopada sporządza się wypieki, ozdoby choinkowe i szopki.

5 Wielkanoc -Austria W okresie Wielkanocy Austria pachnie smakołykami i mieni się bogactwem kolorów. Zwyczaje kultywowane są tutaj przez wszystkie generacje. Zgodnie z tradycją organizuje się jarmarki wielkanocne m.in. w wiedeńskim Schönbrunn, gdzie obok dekoracji świątecznych można zakupić wyroby wiejskie oraz wszystko, co się przyda na święta. Zwyczaje wielkanocne nakazują w Wielki Czwartek zjeść coś zielonego. Od tego dnia do Wielkiej Nocy przechadzają się młodzieńcy, którzy robią hałas grzechotkami wykonanymi z drewna.

6 Wielkanoc w Niemczech Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek. Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw. Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę - wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. Szczególnie uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nie związany jednak w krajach niemieckojęzycznych ze zwyczajem "lanego poniedziałku". W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach. W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem.

7 Dzień Zjednoczenia w Niemczech Wśród najbardziej znanych niemieckich świąt państwowych wymienić można: Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) upamiętniający zjednoczenie Niemiec Zachodnich i Wschodnich w 1990 r. Tego dnia odbywają się festyny i spotkania z politycznymi przemowami w parlamentach i wielu ratuszach; 9 listopada to dzień przeznaczenia dla Niemców, symbolizujący początek ponownego niemiecko-niemieckiego zjednoczenia.

8 Koniec Dziękuję za uwagę Katarzyna Sodzawiczny kl.Ia


Pobierz ppt "ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH. Niemcy – Boże Narodzenie Niemcy przygotowania do ś wi ą t zaczynaj ą cztery tygodnie wcze ś niej – w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google