Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii
Urszula Sadowska i Weronika Sadłocha Pokażemy wam jak mogą wyglądac święta w Anglii

2 Zawieszanie jemioły Zwyczaj zawieszania gałązki jemioły, pod którą można pocałować nie tylko ukochaną osobę, został już szeroko rozpropagowany poza granicami kultury krajów anglojęzycznych. Coraz częściej jemioła pojawia się także w polskich domach.

3 Choinka Brytyjczycy, tak jak Polacy i prawie wszystkie narody świętujące Boże Narodzenie ubierają choinkę. Ten zwyczaj zakorzenił się bardzo mocno, chociaż w Wielkiej Brytanii ma dopiero 150 lat (a w Polsce około 100). Zwyczaj ubierania drzewka pochodzi z Niemiec, a na Wyspy Brytyjskie przybył z królową Charlottą, małżonką Jerzego III, która w 1800 roku przyozdobiła na Święta małe cisowe drzewko, wieszając na nim zabawki, słodycze i oświetlając świeczkami. Jednak tradycja ta nie wydostała się poza dwór królewski aż do 1848 roku.

4 Pierwszy dzień świąt Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day), dzieci szukają w swoich pończochach prezentów. Później rodziny często jedzą wspólny obiad, na który składa się pieczony indyk, gęś albo wołowina i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Na deser są mince pies (okrągłe babeczki z suszonymi owocami, bakaliami itp.).

5 Drugi dzień świąt Drugiego dnia Świąt (Boxing Day - nazwany tak od zwyczaju dawania "świątecznych pudełek" tzw. Chrismtas Boxes służącym i dostawcom) Brytyjczycy tradycyjnie obdarowują służbę i biednych. Ci którzy służby nie mają spotykają się w gronie przyjaciół na świątecznych przyjęciach.

6 Christmas crackers Znanym świątecznym zwyczajem jest pulling of Christmas crackers. Cracker to mała zwinięta w rulonik i zawiązana na obu końcach tubka z papieru. W środku znajdują się małe zabawki, błyskotki, kapelusiki świąteczne albo zagadki. Crackers również otwiera się w pierwszy dzień Świąt. Żeby dostać się do tego co jest w środku dwoje ludzi musi ciągnąć za jego końce - przy otwarciu słyszy się charakterystyczny dźwięk i ze środka wypada zawartość.

7 Anglicy bardzo radośnie, wręcz entuzjastycznie świętują Boże Narodzenie, które nazywają Christmas. Przygotowują się do nich już kilka tygodni wcześniej, ale, uwaga – nie obchodzą Wigilii

8 Świąteczne dania Świąteczny posiłek spożywany jest w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne angielskie dania świąteczne: pieczony indyk nadziewany kasztanami, zupa żółwiowa christmas pudding – rodzaj deseru, do którego wrzuca się srebrną monetę. Temu, kto ją znajdzie w swojej porcji, nadchodzący rok przyniesie bogactwo, zdrowie i szczęście.

9 Mikołaj Prezenty zostawia w czerwonej skarpecie Mikołaj(Father Christmas albo Santa Claus). W nocy składa on we wszystkich angielskich domach wizytę i zostawia w skarpetach prezenty, które dzieci znajdują zaraz po przebudzeniu. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja – podobnie jak to ma miejsce w Polsce.

10 Koniec... :( Niestety to jest już koniec naszej prezentacjii mamy nadzieję, że się wam podobała!!! :) informacje z : , i


Pobierz ppt "Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google