Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenie: Wpływ kreta, sody oczyszczonej, octu, wody i soli kuchennej na proces utleniania żelaza Żelazo jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenie: Wpływ kreta, sody oczyszczonej, octu, wody i soli kuchennej na proces utleniania żelaza Żelazo jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem."— Zapis prezentacji:

1 Doświadczenie: Wpływ kreta, sody oczyszczonej, octu, wody i soli kuchennej na proces utleniania żelaza Żelazo jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem występującym w naszym otoczeniu. Podczas tego doświadczenia zbadamy jaki wpływ ma rodzaj otoczenia na szybkość procesu rdzewienia

2 Czyste żelazo jest lśniącym, srebrzystym, dość twardym i stosunkowo trudnotopliwym metalem, który ulega pasywacji. Domieszka krzemu bądź węgla, związana z procesem otrzymywania metalu z rud żelaza, zwiększa głębokość i szybkość korozji. Od wieków jest stosowane w formie stopów z węglem zwanym żeliwem i stalą oraz stopów z manganem, chromem, molibdenem, wanadem i wieloma innymi (są to tzw. stale stopowe).

3 Rdza - niejednolita warstwa produktów utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie, zawierająca głównie tlenki i wodorotlenki żelaza. Jedna z najbardziej znanych postaci w jakich występuje żelazo.

4 Do słoików z wcześniej przygotowanymi kolejno : wodą z kretem do udrażniania rur,wody z solą kuchenną, sodą oczyszczoną, octem i zwykłą wodą wrzucamy żelazne gwoździe, by przyspieszyć reakcje dolewamy wody utlenionej

5 Zaglądamy do naszych słoików po 12 godzinach - wydaje się że gwoździe zanurzone w krecie nie pomyślały nawet o przereagowaniu. Kret to po prostu wodorotlenek sodu (NaOH) w różnym - zależnym od producenta – stężeniu

6 -Zupełnie inne obserwacje notujemy w słoiku z roztworem soli kuchennej NaCl. Gwoździe okrywaja się rdzawym osadem. - Podobny proces obserwujemy w słoiku z roztworem sody oczyszczonej - NaHCO 3

7 -W słoiku z wodą korozja zachodzi wolniej aczkolwiek efekty są widoczne. - W słoiku z octem wydziela się bezbarwny gaz. Nie widać oznak korozji. Ocet – wodny roztwór kwasu octowego ( CH 3 COOH)

8 - gwoździe z sodą "porosły" rudawym nalotem - w słoiku z gwoździami z octem roztwór zabarwił się na pomarańczowo

9 w słoiku z gwoździami z kretem woda zmętniała / jest takie zamglone w słoiku z samą wodą gwoździe porosły nalotem który się odczepia i fruwa w słoiku z roztworem soli kuchennej gwoździe porosły niezbyt grubym równomiernym nalotem

10 -Kret - Soda oczyszczona

11 -Woda - Ocet

12 - Roztwór soli

13 W Krecie a, właściwie NaOH reakcja utleniania żelaza nie zachodzi. Wodorotlenek sodu jest mocną zasada w wodzie dysocjuje na jedno dodatni jon (kation) metalu oraz anion OH Blokując reakcję żelaza z tlenem.

14 W occie a właściwie w roztworze kwasu octowego (CH3COOH) reakcja zachodzi bardzo powoli,ponieważ kwas octowy zalicza się do słabych elektrolitów, toteż jonów wodorowych i octa­nowych powstaje niewiele.

15 W roztwór soli kuchennej reakcja przebiega szybko,a rdza ma charakter korozji równomiernej. NaCl jest sola silnego kwasu i mocnej zasady w wodzie dysocjuje na jony anion Cl i kation Na i lekko tylko spowalnia reakcje rdzewienia w porównaniu z zwykła wodą.

16 W roztworze sody oczyszczonej,a właściwie wodorowęglanie sodu NaHCO 3, reakcja zachodzi bardzo szybko. Soda rozpuszcza sie się w wodzie umożliwiając utlenianie żelaza

17 Korozja ma najszybszy przebieg w wodzie gdzie nic jej nie spowalnia. Żelazo ulega szybkiemu utlenieniu i powstaje gruba odrywająca sie od gwoździ warstwa rdzy.

18 Dziękujemy za uwagę Doświadczenie wykonane przez Cezarego Błoch i Piotra Krawczyka

19 Źródła: Podręcznik Wsip Chemia 1 zakres rozszerzony pl.wikipedia.org Zdjęcia własne


Pobierz ppt "Doświadczenie: Wpływ kreta, sody oczyszczonej, octu, wody i soli kuchennej na proces utleniania żelaza Żelazo jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google