Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKA jakiej nie znacie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKA jakiej nie znacie."— Zapis prezentacji:

1 POLSKA jakiej nie znacie

2 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Międzyrzecki Region Umocniony to jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko–polskim, rozciągający się na odcinku ponad 100 km. fot.

3 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Położony na południe od Ciężkowic rezerwat "Skamieniałe Miasto" to jedno z najciekawszych miejsc tego typu w polskich Karpatach. Na powierzchni ponad 15 ha znajduje się tu kilkanaście piaskowcowych skałek - Czarownica, Ratusz, Grunwald. Znajduje się tu także ciekawy Wąwóz Czarownic z pięknym wodospadem. fot.

4 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Położony w połowie drogi z Krapkowic do Prudnika zamek w Mosznej (nazwa pochodzi od słowa moszna - w topografii oznaczającego dolinę) to jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w XVII wieku, w przeszłości zamek Moszna należał do rodu Tiele-Wincklerów. fot.

5 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Podziemne Miasto Osówka niedaleko Głuszycy to ostatnia, największa i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera na Dolnym Śląsku. Prace rozpoczęto w 1943 roku. fot.

6 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Zamek w Gołuchowie to jeden z najciekawszych zabytków Wielkopolski. Rezydencja, położona na północ od Kalisza, w swej formie naśladująca zamki nad Loarą, otoczona jest obszernym, liczącym 162 ha parkiem. fot.

7 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
W Jędrzejowie warto zobaczyć Muzeum im. Przypkowskich - głównie ze względu na znajdującą się tu, największą na świecie kolekcję niemal wszystkich typów zegarów słonecznych z różnych stron świata. fot.

8 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Kanał Elbląski to unikalny na skalę światową zabytek techniki. Różnicę poziomów sięgającą 100 metrów pokonuje się za pomocą pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. fot.

9 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Wszyscy czytają o niej w podręcznikach historii, ale mało kto tu był. Radiostacja w Gliwicach jest nie tylko pomnikiem związanym z historią rozpoczęcia II wojny światowej, ale i najwyższą na świecie budowlą wykonaną całkowicie z drewna. fot.

10 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Kruszyniany, położone na wschodnich krańcach Podlasia posiadają wyjątkowo cenny zabytek - drewniany meczet tatarski z połowy XIX wieku - najstarszy w Polsce. fot.

11 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Odkąd w Bałtowie odkryto skamieniałe tropy górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata, miejsce to stało się znane wśród naukowców z całego świata. Przed szerszą publicznością tajemnice tej ziemi odkrył dopiero powstały w 2004 roku Jura Park. fot.

12 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Park Mużakowski to chyba najmniej znany obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największy i najsłynniejszy park stylu angielskiego położony na polskim i niemieckim brzegu Nysy Łużyckiej. fot.

13 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Położona u zbiegu Wisły i Narwii Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych obiektów twierdzy. fot.

14 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Pałac w Antoninie to jedna z najciekawszych drewnianych budowli w Polsce, zbudowana w XIX wieku przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Gościem tu był między innymi Fryderyk Chopin. fot.

15 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Węsiory położone w powiecie kartuskim są otoczone aurą tajemnicy i magii. Znajduje się tu bowiem dobrze zachowane cmentarzysko, miejsce pochówku Gotów i Gepidów. fot. Wikipedia

16 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach to jedna z największych tego typu placówek w Europie. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet J. Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy i wiele innych aut, którymi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura. fot.

17 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce jest Tanew. Odcinek jej doliny w okolicach Suśca jest objęty rezerwatem "Nad Tanwią", chroniącym unikatowe progi skalne (tzw. szumy albo szypoty) w dnie rzeki. Tam też uchodzi do Tanwi rzeczka Jeleń z najwyższym naturalnym wodospadem na Roztoczu (1,5 m wysokości). fot.

18 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Rezerwat Prządki obejmuje grupę skał zbudowanych z piaskowca dziwacznie ukształtowanych przez przyrodę. Skały tworzą tu cztery oddzielne grupy. Nazwa skał i rezerwatu związana jest z legendą, która głosi, że są to panny dworskie - prządki zaklęte w kamień za karę, że przędły w święto. fot. Wikipedia

19 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Twierdza w Srebrnej Górze jest jedyną twierdzą górską na terenie Polski. Jest to także największa budowla forteczna w Europie z najwyższym bastionem basztowym – Donżonem. fot.

20 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Niejednego turystę przejeżdżającego przez przemysłowe tereny GOP-u może zaskoczyć widok średniowiecznego zamku w Będzinie. Położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV wieku. fot.

21 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej łączącej Gołdap - Żytkiejmy. Mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych w Polsce. Mają ponad 200 metrów długości i 36 metrów wysokości. fot.

22 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Zoo Safari Świerkocin, położone w północnej części województwa lubuskiego, jest pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bliska. fot.

23 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Muzeum Kolei Wąskotorowej znajdujące się w miejscowości Wenecja, na Kujawach, jest największym tego typu skansenem kolejowym w Europie. Najstarszy eksponat pochodzi z 1899 roku. fot.

24 POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE
Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Można tu zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX-wieczne kopanki (szyby naftowe), w tym kopankę Franek, wykonaną ręcznie około 1860 roku do głębokości 50 m, a następnie w latach późniejszych pogłębioną za pomocą wiertnicy ręcznej do głębokości 150 m. fot.

25 OPRACOWAŁ STANISŁAW POLAK
POLSKA jakiej nie znacie DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ OPRACOWAŁ STANISŁAW POLAK


Pobierz ppt "POLSKA jakiej nie znacie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google