Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja szkoła na Pomorzu. Pomorze- to kraina historyczna znajdująca się na terenie Polski i Niemiec. Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja szkoła na Pomorzu. Pomorze- to kraina historyczna znajdująca się na terenie Polski i Niemiec. Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski."— Zapis prezentacji:

1 Moja szkoła na Pomorzu

2 Pomorze- to kraina historyczna znajdująca się na terenie Polski i Niemiec. Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Niewielkie fragmenty regionu znajdują się w województwach: wielkopolskim i lubuskim.

3 Nazwa Pomorza wywodzi się z języka starosłowiańskiego, z połączenia wyrazów po i morze i oznacza literalnie ziemię sięgającą po morze.

4 Gryf Pomorski Herb województwa pomorskiego.

5 Najprostszy i najbardziej rozpowszechniony podział dzieli Pomorze na dwa główne regiony: Pomorze Pomorze Zachodnie Pomorze Gdańskie

6 Podział Pomorza Gdańskiego Pomorze Gdańskie Bory Tucholskie Pobrzeże Kaszubskie Kociewie

7 Kaszuby Kaszuby są uznawane za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski, z tego względu często są określane mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Największe bogactwo Kaszub stanowią lasy oraz jeziora.

8 Pomorze Pomorze Gdańskie Kaszuby Gdynia-moje miasto

9 Na całym Pomorzu dominuje krajobraz morenowy, a więc występują tu liczne naturalne jeziora. Charakterystyczną cechą rejonu jest urozmaicona rzeźba terenu z licznymi wzniesieniami ukształtowanymi przez topniejący lodowiec. Na jednym z nich w Gdyni Wiczlinie znajduje się nasza szkoła

10 Wzniesienia morenowe najczęściej pokrywają lasy sosnowe. Zdjęcie przedstawia okolicę naszej szkoły

11 Wzniesienia morenowe porozcinane są niewielkimi pradolinami, w których płyną potoki. Potok wiczliński.

12 Oczka wodne, jeziora to częsty element krajobrazu Pomorza. Niewielki staw w pobliżu szkoły z typową roślinnością szuwarową.

13 Rozległe lasy (bukowe, mieszane) pokrywające wysoczyznę morenową objęte są ochroną w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

14 Czujemy się związani z naszym regionem. W naszej szkole przez kilka lat można było uczyć się języka kaszubskiego na zajęciach edukacji regionalnej. Sztandar Szkoły i Logo Szkoły prezentują tradycyjne elementy haftu kaszubskiego.

15 Prezentacja została wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni: Erykę Lemke Ninę Olejniczak Mateusza Piątkowskiego Prezentacja została wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni: Erykę Lemke Ninę Olejniczak Mateusza Piątkowskiego


Pobierz ppt "Moja szkoła na Pomorzu. Pomorze- to kraina historyczna znajdująca się na terenie Polski i Niemiec. Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google