Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15.XII.1928 w Wiedniu, zm. 19,II.2000 ) – austriacki malarz,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15.XII.1928 w Wiedniu, zm. 19,II.2000 ) – austriacki malarz,"— Zapis prezentacji:

1

2 FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER

3 Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15.XII.1928 w Wiedniu, zm. 19,II.2000 ) – austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, wykonawca, aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych. Od 1948 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą porzucił po 3 miesiącach. Styl jego charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii oraz kątów prostych. Typowym elementem jego projektów są okna o różnych kształtach i rozmiarach. Do swoich budowli wprowadzał zieleń, m.in. w formie drzew rosnących na dachach i we wnękach ścian. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami, złotymi kulistymi wieżyczkami oraz mozaikami z płytek ceramicznych. Jego twórczość bywa uważana za twórczą kontynuację secesji wiedeńskiej, wykazuje też wyraźne wpływy architektury A.Gaudíego.

4 Wiedeń,Hundertwasserhaus Hundertwasserhaus to nazwa kompleksu mieszkalnego w Wiedniu, jednego z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983-1985 przez architekta Josefa Krawinę. Koncepcją twórcy jest dodanie do zaprojektowanego obiektu roślin – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach, a także zastosowanie rozwiązań, stanowiących ucieczkę od linii prostych i regularności. Hundertwasserhaus jest atrakcją turystyczną Wiednia, jednak nie można zwiedzać, by nie zakłocać spokoju jego mieszkańców. Hundertwasser nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie tego domu. Wystarczyło mu, że dzięki temu w tym miejscu nie zostało wybudowane nic, co uznałby za brzydkie.

5

6 Wiedeń, Hundertwasserhaus - fasada budynku

7

8 Spalarnia śmieci i ciepłownia w Spittelau, Wiedeń

9

10 Kościół Św. Barbary patronki górników w Bärnbach, Austria Wybudowany w 1948 roku a w w 1988 r Ozdobiony przez F.Hundertwassera. Dzwonnica zwieńczona jest "cebulową, pozłacaną kopułą". Na frontonach portyków znajdujących się wokół kościoła, znajdują się symbole wszystkich wiodących religii świata.

11 Kościół w Bärnbach (Steiermark), Austria

12 Austriacka fontanna w Zell am See

13

14 " Kunsthaus" Fasada budynku w Rogner Bad Bluamu,Austria, wzorowana na muzeum Kunsthaus w Wiedniu, także projektu Friedensreicha Hundertwassera.

15

16 Dom mieszkalny w Plochingen, Niemcy

17

18 Ronald McDonald Haus w Grugapark,Essen, Niemcy, detale

19 Dworzec kolejowy w Uelzen, Niemcy

20

21 Dworzec kolejowy w Uelzen, peron

22 Dworzec kolejowy w Uelzen

23 Dworzec kolejowy w Uelzen, toalety

24 Budynek mieszkalny, Bad Soden w pobliżu Frankfurtu, Niemcy

25

26 Waldspirale – dom mieszkalny w Darmstadt (Niemcy) Budynek jest zbudowany na planie litery "U", w formie wznoszącej się rampy. W najwyższym punkcie sięga 12 pięter.

27 Wśród ponad 1000 okien budynku, wszystkie są różnego kształtu i rozmiaru. Różne są też kształty klamek u drzwi i okien. Kąty ścian w mieszkaniach są zaokrąglone, podobnie jak narożniki budynku

28 Budynek mieści 105 mieszkań, podziemny parking, kawiarnię, bar i kiosk handlowy. Na wewnętrznym podwórzu jest plac zabaw dla dzieci i mały sztuczny zbiornik wodny.

29

30 Luther-Melanchthon-Gymnasium in der Lutherstadt Wittenberg, Niemcy

31 Martin Luther-Melanchthon-Gymnasium

32 Hundertwasser-Kindertagesstätte (przedszkole – świetlica) Frankfurt am Main-Heddernheim, Niemcy

33 Hundertwasser-Kindertagesstätte, zieleniec na dachu budynku

34

35 Grüne Zitadelle- Zielona Cytadela w Magdeburgu Saksonia – Anhalt, Niemcy

36 Dom fundacji Ronalda McDonalda (Ronald McDonald Kindervallei) w Houthem (Holandia)

37

38 Markthalle (Hala targowa), Altenrhein,Szwajcaria

39

40 Hall ubikacji publicznej w Kawakawa, Nowa Zelandia.

41 Ubikacja publiczna w Kawakawa, Nowa Zelandia.

42

43 Maishima Fabryka Uzdatniania Śmieci w Ōsaka, Japonia

44 Quixote Winery Naba Valley,USA

45 oprac. na podstawie WEB - jokoretsina www.rotfl.com.pl Klaus Trabitsch-Oh, Wenn Die Sens


Pobierz ppt "FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15.XII.1928 w Wiedniu, zm. 19,II.2000 ) – austriacki malarz,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google