Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W świecie starożytnych Greków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W świecie starożytnych Greków"— Zapis prezentacji:

1 W świecie starożytnych Greków

2 Kolebką kultury greckiej była Kreta – wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Od XIIw.p.n.e. zaczęła rozwijać się w tym rejonie kultura starożytnej Grecji. Obszar jej wpływów obejmował Półwysep Bałkański oraz rozsiane wokół liczne wyspy i wysepki, zamieszkiwane przez liczne plemiona. Ich wzajemna wymiana handlowa przyczyniła się do powstania bogatej i różnorodnej kultury. Chociaż Grecy mówili tym samym językiem, mieli te same obyczaje i wierzyli w tych samych bogów, nie tworzyli jednego państwa. W dziejach sztuki greckiej wyróżnia się trzy charakterystyczne okresy: archaiczny, klasyczny i hellenistyczny.

3 Architektura W architekturze starożytnej Grecji na uwagę zasługuje
zabudowa miast – państw, tzw. polis. Stosowano urbanistykę, czyli planową zabudowę miast. Patronami greckich polis byli bogowie i na ich cześć wznoszono świątynie. Ważnym elementem konstrukcyjnym i dekoracyjnym tego typu budowli były kolumnady. Wykształcono trzy porządki architektoniczne: dorycki, joński i koryncki. Zabudowa Akropolu

4 Wzgórze Akropol Kariatydy – kolumny w kształcie kobiet
podtrzymujące strop portyku Erechtejonu Partenon – świątynia ku czci bogini Ateny

5 Style architektoniczne

6

7 Starożytny teatr w Epidauros. Budowla powstawała ok. 330 r. p.n.e.
Widownia mieściła ponad widzów.

8 Rzeźba Myron – Dyskobol, V w. p.n.e.
Grecy zachwycali się pięknem ludzkiego ciała. Ich rzeźby świadczą o tym, że wnikliwie studiowali proporcje i budowę anatomiczną człowieka. W ten sposób stworzyli kanon, zgodnie z którym ukazywana postać miała być wyidealizowana i doskonała. Proporcje uzyskiwano za pomocą precyzyjnych obliczeń matematycznych. Początkowo rzeźbiono w drewnie, później w brązie i marmurze. Stosowano także technikę pokrywania i zdobienia rzeźb za pomocą różnorodnych i szlachetnych materiałów, takich jak złoto, kość słoniowa oraz drogocenne kamienie. Tematami prac byli bogowie, których przedstawiano jako doskonałych. Myron – Dyskobol, V w. p.n.e.

9 Fidiasz -Atena Poliklet -Doryforos, V w. p.n.e.

10 Nike zawiązująca sandał – płaskorzeźba,
styl „mokrych szat”, V w. p.n.e. Nike z Samotraki, ok. 180 r. p.n.e.

11 Afrodyta z Melos znana jako Wenus z Milo, II w. p.n.e.

12 Malarstwo i ceramika Grecy wykonywali malowidła ścienne,
które w sposób realistyczny przedstawiały naturę. Dzieła te nie przetrwały jednak do naszych czasów. Malarstwo zachowało się jedynie na naczyniach ceramicznych. Wazy miały różnorodne kształty, przeznaczenie i wszystkie były bogato zdobione. Wazy Pokrywano malowidłami w dwóch podstawowych stylach: czarnofigurowym i czerwonofigurowym. Tematykę tych malowideł stanowiły głównie sceny mitologiczne, religijne, historyczne oraz z życia codziennego, w tym związane ze sportem i z igrzyskami.

13 Malarstwo czerwonofigurowe
Malarstwo czarnofigurowe

14 Wazy greckie


Pobierz ppt "W świecie starożytnych Greków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google