Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grobla Olbrzyma Irlandia Północna (hrabstwo Antrim)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grobla Olbrzyma Irlandia Północna (hrabstwo Antrim)"— Zapis prezentacji:

1 Grobla Olbrzyma Irlandia Północna (hrabstwo Antrim)
Giant`s causeway Grobla Olbrzyma Irlandia Północna (hrabstwo Antrim)

2 Grobla Olbrzyma (także: Droga Olbrzymów , ang. Giant's Causeway,
irl. Clochán nabhFómharach) Północne wybrzeże hrabstwa Antrim, na zachód od Ballycastle, słynie z największej atrakcji turystycznej Irlandii Północnej. Jest to owiana legendami Giant’s Causeway – osobliwa bazaltowa formacja w kształcie ściętych kolumn.

3

4

5

6 Oryginalna formacja skalna odkryta została w roku 1692 przez ówczesnego biskupa miasta Derry. Giant’s Causeway (Grobla Olbrzyma) po raz pierwszy została oficjalnie ogłoszona cudem natury w 1693 r. przez Royal Geographical Society.

7 Dzięki romantycznym obrazom malarki Susanny Drury z Dublina
bazaltowe formacje skalne zyskały w XVIII w. międzynarodową sławę. W niemal całej Europie przezentowane były obrazy obrazy S. Drury .

8

9

10 Giant’s Causeway jest jedyną na świecie tak osobliwą formacją.
Tworzy ją 37 tys. czarnych bazaltowych kolumn: najczęściej sześcio-, rzadziej pięcio- i dziesięciościennych. Bazaltowe skały o tak niezwykłym układzie powstały w wyniku ogromnego podziemnego wybuchu wulkanicznego około 60 mln lat temu. Objął on obszar od dzisiejszego Causeway przez wyspę Rathlin do szkockich wysp Islay, Staffa i Mull. Ogromne masy płynnego bazaltu zostały wyrzucone na powierzchnię i zastygły w postaci wielościanów i aż trudno jest uwierzyć, patrząc na regularne kształty tych kolumn, że powstały w wyniku działania naturalnych procesów.

11 Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości.

12 162 stopnie prowadzą w dół, do poziomu morza i rozwidlenia ścieżki pod 12-metrowymi bazaltowymi kolumnami, znanymi jako Organ Pipes (Piszczałki Organowe).

13

14 Średnia szerokość bazaltów wynosi tu około 46 cm, wysokość zaś
1 do 2 m. W najszerszym miejscu droga osiąga szerokość 180 m , a w morze wchodzi na odległość 150 m.

15

16

17 Zachowały się dwie legendy o powstaniu Giant’s Causeway.
Pierwsza to romantyczna, choć banalna historia miłości olbrzyma i olbrzymki. Ulsterski wojownik Fionn Mac Cumhaill (Finn McCool) zakochał się w kobiecie, która żyła na wyspie Staffa w pobliżu szkockiego wybrzeża (tu gdzie Grobla pojawia się ponownie). Zbudował więc wspaniałą groblę, a na niej drogę, by przenieść ukochaną na swoją ziemię. Kilka barwnych, raczej zmyślonych szczegółów tworzy aurę niesamowitości, jak na przykład próba oszacowania wzrostu Fionna na podstawie ogromnego kamienia, który ze względu na kształt został uznany za jego but.

18

19

20

21

22 Wedle drugiej legendy Fionn zbudował sobie groblę, by przejść do Szkocji i stoczyć walkę na pięści z tamtejszym olbrzymem. Gdy zobaczył swego przeciwnika, stchórzył i umknął do domu w Irlandii. Żona otuliła go pościelą i ułożyła w potężnym łóżeczku dziecinnym. Kiedy szkocki olbrzym przybył w pościgu za Fionnem i ujrzał ogromne „dziecko Fionna”, to jego zdjął strach. Uciekł i nigdy nie pojawił się powtórnie, a uciekając, zniszczył za sobą groblę.

23

24

25

26

27 Wiele nazw nadali słupom przewodnicy, którzy proponowali swoje usługi podróżnikom w XVIII i XIX w.
Jedna z formacji, Chimney Point (Czubek Komina), ma tak osobliwy wygląd, że załoga przepływającego tędy we wrześniu 1588 r. hiszpańskiego okrętu „Girona” była przekonana, iż widzi zamek Dunluce, w rzeczywistości położony parę kilometrów dalej na zachód. Hiszpanie liczyli na pomoc rezydujących w Dunluce MacDonnellów. Niestety, „Girona” roztrzaskała się o skalisty brzeg. Miejsce tragedii, tuż przed Chimney Point, nazwano Port-na-Spánaigh.

28

29

30

31

32

33

34 Romantyczny widok nie każdego jednak wprawiał w zachwyt
Romantyczny widok nie każdego jednak wprawiał w zachwyt. William Thackeray, utrudzony podróżą, najwyraźniej doznał rozczarowania: Przebyłem aż 150 mil, żeby zobaczyć coś takiego?!. Dzisiaj jego oburzenie byłoby z pewnością jeszcze bardziej szczere niż wtedy, gdy w 1842 r. mówił: Turysta nie zdąży opuścić hotelu tylnymi drzwiami, wychodzącymi wprost na Giant’s Causeway, a już otoczy go tłum przewodników. Grobla Olbrzyma nadal przyciąga turystów, chociaż nie zarabia się już na niej takich fortun jak w minionych stuleciach (zwiedzanie jest bezpłatne).

35

36

37 Podobne bazaltowe kolumny występują
także w innych miejscach na świecie - w Devils Postpile National Monument w amerykańskim stanie Kalifornia i w jaskini Fingal's Cave w Szkocji. W Polsce podobne formy skalne występują na Kamiennej Górze w Lubaniu

38 KONIEC Celtic Spirit - The Destiny www.rotfl.com.pl
oprac. na podst.WEB -jokoretsina


Pobierz ppt "Grobla Olbrzyma Irlandia Północna (hrabstwo Antrim)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google