Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody i techniki przyśpieszonego uczenia się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody i techniki przyśpieszonego uczenia się"— Zapis prezentacji:

1 Metody i techniki przyśpieszonego uczenia się
„Żadne wielkie dzieło nie zrodziło się w wygodnym fotelu”

2 . Przyspieszone uczenie się jest metodą polegającą na sprostaniu i dotrzymaniu kroku dynamicznym przemianom na świecie. Radzi jak się uczyć i jak myśleć, aby wiedzę i umiejętności nabyć trwale i skutecznie. Jest to przesiadka z hulajnogi na rakietę kosmiczną.

3 1.Mózg składa się z dwóch półkul: prawej i lewej
4 tajemnice naszego umysłu, dzięki którym będziemy mogli uczyć się dwa, a nawet trzy razy szybciej: 1.Mózg składa się z dwóch półkul: prawej i lewej LEWA: Analiza Język Cyfry Logika Słowa PRAWA: Wyobraźnia Obrazy Kolory Muzyka Wzory 2.Pięć zmysłów człowieka: wzrok, słuch, smak, węch, dotyk. Aby uczenie się było przydatne i trwałe, trzeba zaangażować wszystkie zmysły. 3.Mózg człowieka pracuje w zakresie czterech fal : BETA, ALFA, TETA, DELTA Najefektywniejszym stanem do nauki jest stan ALFA, gdy panuje błogi spokój i harmonia, nasz mózg jest w tym stanie chłonny jak gąbka. 4.W uczeniu się bardzo ważne jest POZYTYWNE MYŚLENIE. Niestety, większość naszego społeczeństwa cierpi na „choroby nieudaczników”

4 „ Choroby nieudaczników”
WYKRĘTITIS UMYSŁOWA * Cierpi na nią 95 % społeczeństwa, za wyjątkiem wieku dziecięcego, objawy trudne do rozpoznania, gdyż przebiega wszystko w milczeniu „ Zielona recepta”: Doceń siłę swojego umysłu! Twój mózg to skarb! Korzystaj z niego! Nie przeceniaj możliwości intelektualnych innych ludzi! Jesteś w stanie nauczyć się wiele, trzeba tylko chcieć! Objawy ( związane z myśleniem): Jaki on jest mądry! Ile on potrafi! Chciałbym być taki, jak on! Nie mogę się z nim porównywać!

5 WYKRĘTITIS ZDROWOTNA * Pojawia się w każdym wieku, symptomy widoczne już w wieku dziecięcym, cierpią na nią miliony ludzi, zaczyna się od chronicznych skarg „ źle się czuję” a kończy na „ Cierpię na…. „; wszyscy uważają, że przyczyną ich niepowodzeń są pojawiające się często bóle głowy, brzucha itd.. Symptomy pojawiające się, kiedy trzeba coś zrobić:  Źle się czuję! Nie mam na to sił! Boli mnie głowa! Zielona recepta:  Nie mów ciągle o tym,że coś Cię boli Pamiętaj,że nawet najbliżsi z czasem znudzą się chorobą! Ceń zdrowie, jakie posiadasz! Lepiej się zużywaj, niż rdzewiej! „ Paluszek i główka to szkolna wymówka”

6 WYKRĘTITIS WIEKOWA * Pojawia się u osób młodych i wieku starszym, nie dotyczy wieku dziecięcego, objawy widoczne i słyszalne Kiedy na polecenie odpowiadasz: Jestem za młody! Nie mam doświadczenia! Gdzie tam się wygłupiać w moim wieku! Mam rok do emerytury, więc po co mi to?! Skorzystaj z recepty: Na naukę o własny rozwój nie jest nigdy za późno! Lepiej późni niż wcale! Każdy ma tyle lat na ile się czuje! Oblicz lata twórcze, a dowiesz się, że przed Tobą wiele do zrobienia! Jak to zrobić? - Lata wybitnie twórczej pracy i umysłu to lata m. 20 a 70 r.ż, zatem mając 40 lat; za Tobą 20 lat twórczych,a przed Tobą jeszcze 30 

7 WYKRĘTITIS CZASOWA * EPIDEMIA!- NIE DOTYCZY TYLKO WIELU EMERYTALNEGO I NIEMOWLĘCEGO Jeśli złapiesz się na notorycznym mówieniu: Nie mam czasu! Pomyśl sobie, że: Jeśli nie masz czasu to szukaj, szukaj a na pewno znajdziesz! Pamiętaj, że czas to pieniądz!

8 WYKRĘTITIS ZMIANOWA * Powstaje w wyniku niechęci do jakichkolwiek zmian; opór, bunt, niewiara w powodzenie innowacji Zatem,jeśli złapiesz się na stwierdzeniach typu: To jest niemożliwe! Tego nie da się zrobić! Tak robiłem i będę tak robić nadal! Zastosuj się do poniższych rad: Nie ma rzeczy niemożliwych! Wyeliminuj słowo „ niemożliwe” Bądź otwarty na nowe! Eksperymentuj! Bądź człowiekiem postępowym! Nie skostniej w myśleniu!

9 Choroby nieudaczników,
nie leczone -POSTĘPUJĄ - Uwierz w siłę pozytywnego myślenia, bo wiara czyni cuda ! 

10

11 Zakładkowa metoda zapamiętywania
Zalety takie jak w łańcuchowej metodzie skojarzeń, ale oprócz tego ta metoda uniezależnia od siebie wszystkie łańcuchy ogniwa = wyrywkowe odtwarzanie elementów. Tworzenie słów HAKÓW/ WIESZAKÓW, na których zawieszane są informacje do zapamiętania.

12 1 5 9 2 6 3 10 7 4 8

13 MAPA UMYSŁOWA Zasady: - poruszanie się od całości do szczegółu
Szybkie przyswajanie nowych informacji + efektywne sporządzanie notatek Harmonijne wykorzystywanie obu półkul mózgowych. Zasady: - poruszanie się od całości do szczegółu mapa powinna być jak najbardziej obrazowa, rysunki kolorowe, proste, zróżnicowana czcionka

14 Łańcuchowa metoda skojarzeń:
Metoda łańcuchowa to podstawowa technika pamięciowa. Używana jest na ogół do zapamiętywania krótkiego szeregu różnych informacji np. listy elementów do zapamiętania lub spraw do załatwienia, łącząc, kojarząc każdy element tego szeregu z następnym lub łącząc jakąś barwną historyjkę . W tej metodzie bazujemy na : TWÓRCZEJ SILE WYOBRAŹNI

15 Dlaczego metoda jest tak skuteczna?
Wyobrażenia powinny być: maksymalnie absurdalne śmieszne niecodzienne wielkie w ogromnej ilości Należy dodawać : jaskrawe obrazy zapachy dźwięki smaki Bądź uczestnikiem tej historii!!! Stań się jej bohaterem i odczuwaj emocje takie jak: radość, podniecenie, strach i fascynacja. Czym więcej niecodziennych rzeczy tam będzie tym łatwiej wszystko zapamiętasz.  Słabe strony metody  zapomnienie któregoś ze słów-ogniw może spowodować "blokadę" trudności w przypominaniu reszty wyrazów.

16 rower małpa piłka skarpetki tort boisko drzewa bitwa ręczniki banany
Ćwiczenie 1 Przeczytaj poniższe wyrazy jeden raz i spróbuj zapamiętać ich jak najwięcej: rower małpa piłka skarpetki tort boisko drzewa bitwa ręczniki banany

17 Ćwiczenie 2 Korzystając z łańcuchowej metody zapamiętywania, spróbuj zapamiętać następujące wyrazy:
masło gazeta wyborcza jajka zeszyt jabłka długopis klej papier toaletowy szampon zmywacz do paznokci tic-taki

18 Metoda Podróży Co to jest?
Kombinacja metody złącz i metody opowiadania. Wykorzystujemy tu: wyobraźnię i skojarzenia, a także technikę umiejscawiania. Jak to zrobić? Podstawą tej metody jest uprzednio zaplanowana w umyśle droga, złożona z etapów i przystanków, które pełnią funkcję „kotwic” dla danych, koniecznych do zapamiętania. Zapis pamięciowy jest „przymocowany” dzięki skojarzeniu za pomocą metody złączy. Ogniwa łańcucha wzmacniają się, ponieważ przystanki mają związek z wyobrażoną sobie topografią drogi. Każda informacja do zapamiętania jest podłączona do wyznaczonego znaku orientacyjnego wzdłuż drogi. Jeżeli chcemy, np. zapamiętać listę sprawunków, możemy rozmieścić je w domu.

19 Ćwiczenie Dom pamięci To ćwiczenie stanowi podstawę do zapamiętania 10 artykułów spożywczych metodą „składowania”, tym razem wewnątrz Twojego domu. Możesz stosować do zapamiętania innych rzeczy. Zwizualizuj wnętrze swojego domu. Wyobraź sobie wędrówkę po nim, od głównego wejścia do kuchni, poprzez salon, jadalnię, itd. Wyznacz 10 miejsc (przystanków) w domu, gdzie chciałbyś umieścić rzeczy, które masz zapamiętać: lustro w przedpokoju, zlewozmywak, szafkę nocną z lampką, itd. Zwizualizuj te przystanki w takiej kolejności, w jakiej je będziesz mijać. Odbądź w myślach taką wędrówkę po domu, umieszczając każdą rzecz we właściwym porządku: ser, mleko, pomarańcze, lody, płatki zbożowe, banany, chleb, brokuły, rybę, pomidory. Bądź pomysłowy. Ułóż, np. ser niczym płaszcz na krześle w przedpokoju, mleko niech cieknie z kranu nad zlewozmywakiem, a pomidor może przybrać kształt podstawki lampki nocnej. Odczekaj około godziny, a potem od początku przebądź w myślach tę drogę po własnych śladach. Gdy dochodzisz do przystanku, powinna Ci przyjść do głowy rzecz, którą z tym przystankiem powiązałeś. Gdy pójdziesz do sklepu spożywczego, odtwórz tę wędrówkę po domu i nie zapomnij o żadnym produkcie!


Pobierz ppt "Metody i techniki przyśpieszonego uczenia się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google