Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mind Mapping (mapa myśli) – nowy wymiar sporządzania notatek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mind Mapping (mapa myśli) – nowy wymiar sporządzania notatek"— Zapis prezentacji:

1 Mind Mapping (mapa myśli) – nowy wymiar sporządzania notatek

2 Wady zwykłego sposobu robienia notatek
Po pierwsze – osoba całkowicie pochłonięta zapisywaniem wszystkiego nie dokonuje wstępnego przeglądu tego z czym ma się zapoznać. Po drugie – zajmowanie się przez cały czas notowaniem uniemożliwia obiektywną i nieprzerwaną, krytyczną analizę i ocenę treści. Po trzecie – ilość poczynionych w ten sposób notatek bywa tak ogromna, że gdy przyjdzie do ich przeglądania odkrywamy, że prawie wszystko musimy zrobić od nowa.

3 Prawidłowe notowanie jest to proces selekcji, która powinna zminimalizować liczbę zapisanych słów i maksymalizować ilość informacji, jaką na podstawie tych słów można sobie przypomnieć. Słowo klucz – jest to wyraz, który obejmuje szeroki zakres znaczeń. Wybór słowa-klucza: Wyeliminować wszystko co stanowi zbędny opis, tak aby napotkane w tekście naukowym zdanie nie zapisywać w całości lecz w skrócie, np.: „Ostatnio ustalono, że prędkość światła wynosi 186,00 mil na sekundę”. Nowy zapis „Prędkość światła= 186,00 mil/sek. 2. Słowa klucze muszą wywoływać właściwy rodzaj skojarzeń. 3. Należy wybierać słowo-klucz, takie które odpowiada danej osobie, a nie takie które ktoś uważa za odpowiednie.

4 Mind Map W mapie myśli posługujemy się potencjałem swojego umysłu:
Zdolnością pamięci do kojarzenia i tworzenia wyobrażeń, Słowami, Liczbami, Wykazami, Następstwem, Logiką, Kolorem, obrazem, Rozmiarami, Rytmem, Marzeniami, Umiejętnością oczu do postrzegania i przyswajania. Na mapach myśli zamiast zapisywać w postaci zwykłych zdań lub wyrazów, umieszczamy w centrum strony rysunek, a następnie – w ustalonej kolejności – wprowadzamy dookoła tego rysunku rozgałęzienia, korzystając ze słów i rysunków kluczy.

5 Zasady tworzenia mapy myśli są następujące:
W centrum umieszczamy kolorowy rysunek lub wyraz; Główne idee przedstawiamy w postaci odgałęzień wychodzących ze środka; Na danej linii piszemy tylko jedno słowo; Używamy liter drukowanych; Linie muszą się ze sobą łączyć. Każda z połączonych linii powinna mieć taką samą długość jak znajdujące się nad nią słowo lub rysunek; Umieszczamy tyle rysunków, ile się zmieści; Gdziekolwiek się da, różnicujemy wielkość umieszczanych napisów i rysunków; Używamy numerów i oznaczeń w celu uporządkowania zagadnień i przedstawienia powiązań. Do oznaczenia i łączenia korzystamy ze strzałek, symboli, liczb, liter, rysunków, kolorów.

6 Podsumowanie Mapa myśli jest niezwykle skuteczną techniką rysunkową, która angażuje do działania obie półkule mózgu i jest kluczem odblokowującym prawdziwy potencjał umysłu. Mapę myśli stosować można jako pomoc w czytaniu, studiowaniu i nauce; poprawia ona efekty tego, co robimy we wszystkich aspektach.

7 Zadanie domowe Poprzeglądaj stare notatki i zobacz ile z nich było zupełnie zbędnych, ile czasu mogłeś zaoszczędzić pisząc je, a potem odczytując.

8 Mapa myśli z bieżącej prezentacji

9 Autor: Monika Buczek Bibliografia: Buzan T
Autor: Monika Buczek Bibliografia: Buzan T.: Podręcznik szybkiego czytania. Łódź: Wydaw. Ravi 2003


Pobierz ppt "Mind Mapping (mapa myśli) – nowy wymiar sporządzania notatek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google