Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak uczyć się szybko i skutecznie?. Jak działa nasz umysł? Lewa półkula Prawa półkula czytanie pisanie poczucie czasu rozumowanie rytm obrazy kolory muzyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak uczyć się szybko i skutecznie?. Jak działa nasz umysł? Lewa półkula Prawa półkula czytanie pisanie poczucie czasu rozumowanie rytm obrazy kolory muzyka."— Zapis prezentacji:

1 Jak uczyć się szybko i skutecznie?

2 Jak działa nasz umysł? Lewa półkula Prawa półkula czytanie pisanie poczucie czasu rozumowanie rytm obrazy kolory muzyka plastyka wyobraźnia pomysłowość

3 Co to takiego pamięć? Pamięć to zdolność przechowywania wiedzy. Pojemność pamięci jest nieograniczona. Jej funkcje to rejestrowanie, przechowywanie i przywoływanie informacji, obrazów i wrażeń. Ucząc się każdy z nas preferuje jeden z rodzajów pamięci, a zatem jest : wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem

4 Co najlepiej pamiętamy? Według badań zapamiętujesz : 5-10% tego co słyszysz lub o czym czytasz, 30% tego co widzisz, 50% tego o czym dyskutujesz z innymi, 70-90% tego co stosujesz w działaniu.

5 Wzrokowcy Wzrokowcy Wzrokowcy – Lubią wykresy, tabele, teksty zorganizowane. Lubią się uczyć poprzez patrzenie lub obserwację pokazu. Lubią opisy, pamiętają twarze, zapominają imiona, lubią robić notatki, listy rozwiązań. Koncentrację zburzy im nieporządek i ruch.

6 Słuchowcy Słuchowcy – Lubią słuchać innych lub siebie. Lubią dialog i rozmowy, unikają długich opisów, nie zauważają ilustracji, poruszają ustami i czytają po cichu. Powtarzają głośno to co napisali, dobrze pamiętają imiona, zapominają twarze. Łatwo się dekoncentrują w wyniku hałasu, głośno myślą, nucą, rozmawiają ze sobą

7 Kinestetycy Czuciowcy(kinestetycy) Czuciowcy (kinestetycy) Lubią się uczyć poprzez wykonywanie i bezpośrednie zaangażowanie, lubią emocje, ruch, zapachy, smaki. Czytanie nie jest ulubionym zajęciem, ale lubią wartkie akcje. Mają kłopoty z ortografią, najlepiej pamiętają to co sami wykonali, wyobraźnia ich pracuje w ruchu, muszą się poruszać, lubią coś trzymać, podskakują z zadowolenia, gestykulują.

8 Kim jestem? Nikt nie jest tylko słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem. Nikt nie jest tylko słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem. Wszyscy mają przynajmniej część tych cech, tylko że u każdego przeważają inne. Wszyscy mają przynajmniej część tych cech, tylko że u każdego przeważają inne. Kim jestem?

9 Ćwiczenie 1 O co warto zadbać przed przystąpieniem do nauki? Praca metodą burza mózgów Pomysły zapisujemy na tablicy.

10 O co warto zadbać przed przystąpieniem do nauki? Motywacja Motywacja Planowanie czasu nauki i przerw (przerwy co 30 – 60 minut) Planowanie czasu nauki i przerw (przerwy co 30 – 60 minut) Odległość oczu od książki (40-60 cm) Odległość oczu od książki (40-60 cm) Porządek na biurku Porządek na biurku Skojarzenia (miejsce ma kojarzyć się z pracą, nie z odpoczynkiem) Skojarzenia (miejsce ma kojarzyć się z pracą, nie z odpoczynkiem) Dźwięki (nie mogą rozpraszać uwagi) Dźwięki (nie mogą rozpraszać uwagi)

11 Ćwiczenie 2 Zmierz swoją prędkość czytania. Przeczytaj tekst znajdujący się na kartce, zmierz ile czasu zajęła Ci ta czynność. Teraz możesz zmierzyć swoją prędkość czytania stosując poniższy wzór. Porównaj swój wynik z kolegami i koleżankami. SNM (ilość słów na min.) = Ilość wyrazów w tekście Czas czytania w sekundach x 60

12 Ćwiczenie 3 Ćwiczenia relaksacyjne dla oczu. 1.Zamknij oczy na kilkanaście sekund; 2.Popatrz w dal; 3.Zacznij szybko mrugać; 4.Narysuj oczami kilka figur w powietrzu; 5.Szybko na zmianę szeroko otwieraj i zaciskaj oczy.


Pobierz ppt "Jak uczyć się szybko i skutecznie?. Jak działa nasz umysł? Lewa półkula Prawa półkula czytanie pisanie poczucie czasu rozumowanie rytm obrazy kolory muzyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google