Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE"— Zapis prezentacji:

1 UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

2 Ubezpieczenia społeczne stanowią podstawowy instrument polityki socjalnej państwa
Ubezpieczenia społeczne dzielimy na: Emerytalne Rentowe. Rozróżniamy rentę: 1. inwalidzką, 2. rodzinną Chorobowe Wypadkowe

3 Metoda gromadzenia kapitału na świadczenia społeczne jest determinowana przez dwa podstawowe systemy: System kapitałowy System redystrybutywny (repartycyjny)

4 Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których każdy charakteryzuje się odmiennymi cechami: I filar - ZUS, II filar - OFE, III filar - np. IKE I i II filar są obowiązkowe, natomiast III filar jest dobrowolny.

5 I FILAR – ZUS/FUS obowiązkowy, powszechny, repartycyjny, administrowany przez państwo;
II FILAR – PTE/OFE: obowiązkowy, powszechny, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty; III FILAR np. IKE: dodatkowy, dobrowolny, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty.

6 III FILAR obejmuje on: pracownicze programy emerytalne (PPE)
indywidualne konta emerytalne (IKE) jest dobrowolny

7 Jak założyć IKE? Bezpieczeństwo, czy raczej większy zysk, a może równocześnie ubezpieczenie się na życie? Przejrzenie kilkunastu ofert. Wyliczenie, ile można zarobić przy różnych sposobach inwestowania pieniędzy. Możliwość wyboru program ubezpieczeniowy „z ochroną” lub „bez ochrony”. Informacja o wszystkich kosztach prowadzenia konta (opłaty manipulacyjne, prowizje) oraz o ryzyku w przypadku kupowania za odkładane pieniądze np. akcji na giełdzie.

8 ILE WYNIESIE MOJA EMERYTURA?
Ubezpieczenie w ramach III filaru jest nieobowiązkowe. Ale dzięki dodatkowej emeryturze z III filaru można znacznie powiększyć swoje przychody.

9 Ile może wynosić emerytura dla kobiety?

10 Ile może wynosić emerytura dla mężczyzny?

11 Ranking OFE na dzień 30 marca 2007 r.

12 Czym kierować się przy wyborze?
Do najczęściej powtarzanych kryteriów wyboru funduszu emerytalnego należą: wyniki inwestycyjne doświadczenie na rynkach obsługa klienta (dostęp do serwisów i swojego konta) dostępność pełnomocników funduszu opłaty związane z uczestnictwem w funduszu (opłata za zarządzanie) ocena Funduszu przez niezależnych ekspertów i instytucje


Pobierz ppt "UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google