Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ubezpieczenia Społeczne. Ubezpieczenie to System świadczeń na rzecz osób czynnych zawodowo i ich rodzin. Ich celem jest materialne zabezpieczenie w określonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ubezpieczenia Społeczne. Ubezpieczenie to System świadczeń na rzecz osób czynnych zawodowo i ich rodzin. Ich celem jest materialne zabezpieczenie w określonych."— Zapis prezentacji:

1 Ubezpieczenia Społeczne

2 Ubezpieczenie to System świadczeń na rzecz osób czynnych zawodowo i ich rodzin. Ich celem jest materialne zabezpieczenie w określonych sytuacjach, które powodują utratę lub zmniejszenie możliwości zarobkowania przez daną osobę. System świadczeń na rzecz osób czynnych zawodowo i ich rodzin. Ich celem jest materialne zabezpieczenie w określonych sytuacjach, które powodują utratę lub zmniejszenie możliwości zarobkowania przez daną osobę.

3 Organem administracji państwowej, który zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Do podstawowych zadań ZUS należą: wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ustalenie uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ich wypłata.

4 Świadczenia materialne z tytułu ubezpieczeń społecznych mają zazwyczaj charakter określonych świadczeń pieniężnych wypłacanych uprawnionym osobom. Do takich świadczeń zaliczamy m.in.:

5 Zasiłek chorobowy Wypłacany w przypadku niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby.

6 Zasiłek opiekuńczy Wypłacany w razie konieczności osobistego sprawowania opieki przez pracownika nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny

7 Zasiłek porodowy Wypłacany z tytułu urodzenia dziecka

8 Zasiłek macierzyński Wypłacany w okresie urlopu macierzyńskiego

9 Zasiłek wychowawczy Wypłacany w okresie urlopu wychowawczego

10 Zasiłek pogrzebowy Wypłacany w razie śmierci pracownika lub członka jego rodziny.

11 Renta inwalidzka Wypłacana pracownikowi, który stał się inwalidom

12 Renta rodzinna Wypłacana członkom rodziny zmarłego pracownika lub rencisty

13 Emerytura Wypłacana osobom, które posiadają odpowiedni staż pracy i osiągnęły, wiek emerytalny, co pozwala zaprzestać pracy zarobkowej i skorzystać z tego świadczenia (kobiety – 60 lat, mężczyźni -65lat.)

14 Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje w Polsce w ramach ubezpieczeń społecznych zupełnie nowy, zreformowany system emerytalny. Obejmuje je on automatycznie wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. które są czynne zawodowo. System ten składa się z trzech elementów, określanych mianem filarów.

15 I Filar to powszechne i obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne prowadzone przez ZUS to powszechne i obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne prowadzone przez ZUS

16 II Filar To obowiązkowe indywidualne konta w otwartych funduszach emerytalnych

17 III Filar To dobrowolne uczestnictwo w dodatkowych ubezpieczeniach.

18 Opracował Maciej Biskup kl. 3 LM Maciej Biskup kl. 3 LM


Pobierz ppt "Ubezpieczenia Społeczne. Ubezpieczenie to System świadczeń na rzecz osób czynnych zawodowo i ich rodzin. Ich celem jest materialne zabezpieczenie w określonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google